wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
GEOIDA na spotkaniu IGSM w Newcastle
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Zdjęcie 1:5000 i 1:10 000

- część 1 z 7 » »»


Eugeniusz Sobczyński

Kolejnym przełomowym wydarzeniem związanym z opracowaniem dokładnej mapy topograficznej Polski była Uchwała Prezydium Rządu Nr 447 z 11 czerwca 1955 r. Zobowiązała ona Centralny Urząd Geodezji i Kartografii oraz Służbę Topograficzną WP do sporządzenia do końca 1970 r. szczegółowej mapy topograficznej kraju w skali 1:10 000, a dla obszarów intensywnego rozwoju gospodarczego w skali 1:5000. Uchwała warunkowała wykonanie mapy w skali 1:10 000 z wykorzystaniem metody aerofotogrametrycznej. W praktyce stosowano metodę kombinowaną, tzn. z wykorzystaniem fotomapy, a w odniesieniu do terenów górzystych – metodę autogrametryczną. Uwarunkowania te przyczyniły się do upowszechnienia metod fotogrametrycznych w tego typu pracach oraz do cyklicznej aktualizacji map. Do końca 1970 r. służba topograficzna WP wykonała 2178 arkuszy, obejmujących około 37 480 km2 powierzchni kraju, czyli prawie 2480 km2 więcej, niż przewidywała uchwała. W związku z trudnościami, które przy wykonaniu tego zadania miał Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Prezydium Rządu podjęło 25 sierpnia 1970 r. Decyzję nr 112/70 o przedłużeniu terminu jego zakończenia do 1975 r. Nowe, zwiększone zadanie Służba Topograficzna WP zakończyła w 1973 r.Wykonanie mapy trwało 19 lat. W okresie powojennym było to największe osiągnięcie GUGiK oraz służby topograficznej WP. Wojsko zaangażowało do tego wszystkie oddziały polowe, dostosowując nawet ich organizację do charakteru prac. To, bez przesady, gigantyczne dzieło, obejmujące 16 294 arkusze wykonywali doświadczeni topografowie Przedsiębiorstw GUGiK w latach 1956-1975 oraz służby topograficznej WP w latach 1957-1973. Jako symboliczną datę zakończenia realizacji uchwały rządowej przyjmuje się 23 października 1973 r.; w tym dniu komisyjnie przyjęto ostatni, opracowany w terenie przez mjr. Wacława Deca z 19. SOTG, arkusz o godle M-34-67-B-b-2 (Mielec).Jednostki Służby Topograficznej WP opracowały ogółem 2546 arkuszy zdjęć topograficznych w skali 1:10 000, co stanowi około 16% pokrycia obszaru kraju.

Dane prezentujące wymiar prac topograficznych związanych z wykonaniem map w skali 1:10 000

Rodzaj prac Metoda uniwersalna
(godła)
Metoda kombinowana
(godła)
Dowiązanie fotopunktów na zdjęciach lotniczych 968 1578
Odczytywanie zdjęć lotniczych 968 -
Montowanie fotoplanów - 1578
Opracowanie pierworysów (zdjęć topograficznych) 968 1578

Do nich trzeba jeszcze zaliczyć uczestnictwo służby w fotografowaniu lotniczymi kamerami fotogrametrycznymi obszarów obejmujących łącznie około 11 300 arkuszy map w skali 1:10 000. Na podstawie tych zdjęć wykonano wszystkie fotoplany.

część 1 z 7
1 2 3 4 5 6 7 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


Magazyn użytkowników oprogramowania Bentley Systems

więcej

NAWI

NAWI


Zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS - geodezyjnych, klasy GIS oraz dla stacji referencyjnych. Doroczny przegląd systemów GNSS. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

TACHIMETRY

TACHIMETRY


Zestawienie tachimetrów elektronicznych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE


Zestawienie naziemnych skanerów 3D dostępnych na polskim rynku (laserowych, mobilnych i optycznych), a także oprogramowania do obróbki chmury punktów. Prezentacja wybranych produktów LiDAR oraz projektów zrealizowanych w tej technologii.

więcej

DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY


Zestawienie bezzałogowych maszyn latających przeznaczonych do celów fotogrametrycznych i geodezyjnych. Kompletna oferta UAV na polskim rynku - zarówno wirnikowców, jak i płatowców. Przegląd oprogramowania do obróbki zdjęć z dronów.

więcej

NIWELATORY

NIWELATORY


Zestawienie niwelatorów optycznych i kodowych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

6 rekordów


reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt