wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

WOGiT


Jednostka ta kontynuuje tradycje i dokonania Samodzielnego Oddziału Fotogrametrycznego (powstałego w 1951 r.), spełnia rolę instytutu naukowo-badawczego służby topograficznej. Tutaj powstają wszystkie nowe technologie i projekty techniczne dotyczące pomiarów geodezyjnych i opracowania map. W ostatnich latach przygotowano tu pierwszą mapę numeryczną Polski oraz mapę analogową w technologii numerycznej, a także numeryczny model terenu i numeryczne ortofotomapy. Ośrodek odgrywa wiodącą rolę w kraju, a powstające tu technologie są przekazywane do instytucji naukowych i przedsiębiorstw cywilnych.

Oprócz zadań na rzecz zabezpieczenia topograficznego wojsk, WOGiT wykonuje prace na rzecz gospodarki narodowej, a do najważniejszych należą:

• barwna ortofotomapa Wigierskiego Parku Narodowego w skali 1:5000 i 1:30 000 wraz z fotointerpretacją zdjęć spektrostrefowych;
• barwne ortofotomapy Wrocławia w skali 1:5000 i Huty Sendzimira w skali 1:5000;
• numeryczny model terenu wybranych rejonów Antarktydy (na potrzeby PAN);
• numeryczny model terenu północno-zachodniej Polski (dla AERO SPACE);
• diapozytywy map topograficznych w skali 1:50 000 na obszar całej Polski (dla Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej);
• pomiary geodezyjne i opracowanie map zasadniczych miejsc zagłady i męczeństwa Polaków w II wojnie światowej;
• fotomapa getta warszawskiego;
• opracowanie fotogrametryczne map zasadniczych w różnych skalach.

Środki uzyskiwane z tej działalności są wykorzystywane na poprawę warunków pracy i wystroju pomieszczeń. Delegacje krajowe i zagraniczne z różnych instytucji oceniają, że jest to najnowocześniejsza i najlepiej urządzona jednostka w Wojsku Polskim. Osiągnięciami Ośrodka zainteresowane są szkoły, uczelnie cywilne i wojskowe. Organizowane są tu liczne pokazy oraz praktyki szkoleniowe.

Trwały wkład w modernizację i rozwój Ośrodka wnieśli oficerowie: ppłk Janusz Rozwałka, płk Grzegorz Kurzeja, mjr Piotr Przybyliński, płk Wacław Krajewski, kpt. Tomasz Stachura. Do szczególnie zasłużonych pracowników należą: Kazimierz Leniak, Walenty Biechoński, Wojciech Mazurczyk, Barbara Błaszczyk, Jadwiga Górecka, Irena Ryś, Krystyna Adamowska, Bohdan Węclewski, Józef Strózik, Ryszard Brzózka, Tadeusz Łoziński.

© E. Sobczyńskidodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS