wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wapno - krajobraz po katastrofie
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

WOGiT


Jednostka ta kontynuuje tradycje i dokonania Samodzielnego Oddziału Fotogrametrycznego (powstałego w 1951 r.), spełnia rolę instytutu naukowo-badawczego służby topograficznej. Tutaj powstają wszystkie nowe technologie i projekty techniczne dotyczące pomiarów geodezyjnych i opracowania map. W ostatnich latach przygotowano tu pierwszą mapę numeryczną Polski oraz mapę analogową w technologii numerycznej, a także numeryczny model terenu i numeryczne ortofotomapy. Ośrodek odgrywa wiodącą rolę w kraju, a powstające tu technologie są przekazywane do instytucji naukowych i przedsiębiorstw cywilnych.

Oprócz zadań na rzecz zabezpieczenia topograficznego wojsk, WOGiT wykonuje prace na rzecz gospodarki narodowej, a do najważniejszych należą:

• barwna ortofotomapa Wigierskiego Parku Narodowego w skali 1:5000 i 1:30 000 wraz z fotointerpretacją zdjęć spektrostrefowych;
• barwne ortofotomapy Wrocławia w skali 1:5000 i Huty Sendzimira w skali 1:5000;
• numeryczny model terenu wybranych rejonów Antarktydy (na potrzeby PAN);
• numeryczny model terenu północno-zachodniej Polski (dla AERO SPACE);
• diapozytywy map topograficznych w skali 1:50 000 na obszar całej Polski (dla Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej);
• pomiary geodezyjne i opracowanie map zasadniczych miejsc zagłady i męczeństwa Polaków w II wojnie światowej;
• fotomapa getta warszawskiego;
• opracowanie fotogrametryczne map zasadniczych w różnych skalach.

Środki uzyskiwane z tej działalności są wykorzystywane na poprawę warunków pracy i wystroju pomieszczeń. Delegacje krajowe i zagraniczne z różnych instytucji oceniają, że jest to najnowocześniejsza i najlepiej urządzona jednostka w Wojsku Polskim. Osiągnięciami Ośrodka zainteresowane są szkoły, uczelnie cywilne i wojskowe. Organizowane są tu liczne pokazy oraz praktyki szkoleniowe.

Trwały wkład w modernizację i rozwój Ośrodka wnieśli oficerowie: ppłk Janusz Rozwałka, płk Grzegorz Kurzeja, mjr Piotr Przybyliński, płk Wacław Krajewski, kpt. Tomasz Stachura. Do szczególnie zasłużonych pracowników należą: Kazimierz Leniak, Walenty Biechoński, Wojciech Mazurczyk, Barbara Błaszczyk, Jadwiga Górecka, Irena Ryś, Krystyna Adamowska, Bohdan Węclewski, Józef Strózik, Ryszard Brzózka, Tadeusz Łoziński.

© E. Sobczyńskidodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_plreklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt