Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

WOGiT


Jednostka ta kontynuuje tradycje i dokonania Samodzielnego Oddziału Fotogrametrycznego (powstałego w 1951 r.), spełnia rolę instytutu naukowo-badawczego służby topograficznej. Tutaj powstają wszystkie nowe technologie i projekty techniczne dotyczące pomiarów geodezyjnych i opracowania map. W ostatnich latach przygotowano tu pierwszą mapę numeryczną Polski oraz mapę analogową w technologii numerycznej, a także numeryczny model terenu i numeryczne ortofotomapy. Ośrodek odgrywa wiodącą rolę w kraju, a powstające tu technologie są przekazywane do instytucji naukowych i przedsiębiorstw cywilnych.

Oprócz zadań na rzecz zabezpieczenia topograficznego wojsk, WOGiT wykonuje prace na rzecz gospodarki narodowej, a do najważniejszych należą:

• barwna ortofotomapa Wigierskiego Parku Narodowego w skali 1:5000 i 1:30 000 wraz z fotointerpretacją zdjęć spektrostrefowych;
• barwne ortofotomapy Wrocławia w skali 1:5000 i Huty Sendzimira w skali 1:5000;
• numeryczny model terenu wybranych rejonów Antarktydy (na potrzeby PAN);
• numeryczny model terenu północno-zachodniej Polski (dla AERO SPACE);
• diapozytywy map topograficznych w skali 1:50 000 na obszar całej Polski (dla Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej);
• pomiary geodezyjne i opracowanie map zasadniczych miejsc zagłady i męczeństwa Polaków w II wojnie światowej;
• fotomapa getta warszawskiego;
• opracowanie fotogrametryczne map zasadniczych w różnych skalach.

Środki uzyskiwane z tej działalności są wykorzystywane na poprawę warunków pracy i wystroju pomieszczeń. Delegacje krajowe i zagraniczne z różnych instytucji oceniają, że jest to najnowocześniejsza i najlepiej urządzona jednostka w Wojsku Polskim. Osiągnięciami Ośrodka zainteresowane są szkoły, uczelnie cywilne i wojskowe. Organizowane są tu liczne pokazy oraz praktyki szkoleniowe.

Trwały wkład w modernizację i rozwój Ośrodka wnieśli oficerowie: ppłk Janusz Rozwałka, płk Grzegorz Kurzeja, mjr Piotr Przybyliński, płk Wacław Krajewski, kpt. Tomasz Stachura. Do szczególnie zasłużonych pracowników należą: Kazimierz Leniak, Walenty Biechoński, Wojciech Mazurczyk, Barbara Błaszczyk, Jadwiga Górecka, Irena Ryś, Krystyna Adamowska, Bohdan Węclewski, Józef Strózik, Ryszard Brzózka, Tadeusz Łoziński.

© E. Sobczyński



dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS