wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Mapa szczegółowa


Eugeniusz Sobczyński

Pierwsze prace nad nią rozpoczęto w latach 1919-1921. Była to jednokolorowa kontrreprodukcja map zaborczych ze spolszczonymi nazwami fizjograficznymi. W latach 1922-1926 wydawano kopie map zaborczych po pobieżnym sprawdzeniu w terenie i zmianie nazw na polskie. Były to mapy w wersji od jedno- do czterobarwnej z siatką kilometrową w odwzorowaniu quasi-stereograficznym WIG. Dopiero w 1930 r. przyjęto dla niej jednolity podział na arkusze, który wywodził się z podziału mapy w skali 1:100 000 na dziewięć części (oznaczonych literami A, B, C, D, E, F, G, H, I) o wymiarach 10’ (długości) x 5’ (szerokości geograficznej). Od 1927 r. mapy drukowano w kolorze czarnym, jedynie arkusze terenów górskich o skomplikowanej rzeźbie terenu drukowano w dwóch kolorach – czarnym i brązowym. Od 1933 r. zaczęły się ukazywać mapy szczegółowe w wersji turystycznej – pięcio- lub sześciokolorowe oraz narciarskiej – ośmiokolorowe.Źródło: B. Krassowski, Polska kartografia wojskowa w latach 1918-1945. MON, Warszawa 1974, s. 94.


W pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości wydawano głównie mapy obejmujące tereny poligonów i placów ćwiczeń. Bardzo interesująca była mapa obozu ćwiczebnego w Biedrusku (druk wykonany w 1925 r. był reprodukcją mapy niemieckiej w skali 1:25 000 z 1916 r.). Oprócz bardzo bogatej treści topograficznej zawierała ona granice: obszaru ćwiczeń, terenu wybuchów, strefy bezpieczeństwa, a także stanowiska obserwacyjne i posterunki bezpieczeństwa.

W następnych latach 75% wydanych arkuszy przedstawiało tereny zachodnie i północne wzdłuż granicy z Niemcami, Wolnym Miastem Gdańskiem i Prusami.

Prace wykonywane w latach 1932-1938 (reambulacja i zdjęcia topograficzne łącznie) w poszczególnych rejonach Polski (liczba ark.)

Lata Polska Zachodnia
16°-20°dł. geograf.
Polska Środkowa
20°-24°dł.geograf.
Polska Wschodnia
24°-28° dł. geograf.
1932-1934 497 244 198
1935-1936 63 585 23
1937-1938 43 21 317

Źródło: B. Krassowski, Polska kartografia wojskowa w latach 1918-1945. MON, Warszawa 1974, s. 116.

Ogółem obszar Polski obejmował 3915 arkuszy (po zmianie granicy z Czechosłowacją), z których do końca 1938 r. wydano 1260 (32,2%).

© E. Sobczyńskidodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


Magazyn użytkowników oprogramowania Bentley Systems

więcej

NAWI

NAWI


Zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS - geodezyjnych, klasy GIS oraz dla stacji referencyjnych. Doroczny przegląd systemów GNSS. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

TACHIMETRY

TACHIMETRY


Zestawienie tachimetrów elektronicznych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE


Zestawienie naziemnych skanerów 3D dostępnych na polskim rynku (laserowych, mobilnych i optycznych), a także oprogramowania do obróbki chmury punktów. Prezentacja wybranych produktów LiDAR oraz projektów zrealizowanych w tej technologii.

więcej

DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY


Zestawienie bezzałogowych maszyn latających przeznaczonych do celów fotogrametrycznych i geodezyjnych. Kompletna oferta UAV na polskim rynku - zarówno wirnikowców, jak i płatowców. Przegląd oprogramowania do obróbki zdjęć z dronów.

więcej

NIWELATORY

NIWELATORY


Zestawienie niwelatorów optycznych i kodowych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

6 rekordów


reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt