Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Mapa operacyjna


Eugeniusz Sobczyński

Początkowo (1920-1927) mapa ta stanowiła reprodukcję mapy niemieckiej, tzw. mapy przeglądowej Europy Środkowej (Übersichtskarte von M. Europa). Wprowadzono na niej polskie nazewnictwo oraz częściowo zmiany w sytuacji terenowej. Arkusze drukowano w czterech lub pięciu barwach. Dopiero na przełomie 1927 i 1928 r. rozpoczęto wydawanie arkuszy redagowanych na podstawie poprawionych w terenie map w skali 1:100 000 i 1:25 000. Arkusz obejmował obszar 2° (długości) x 1° (szerokości geograficznej) i zawierał 16 arkuszy w skali 1:100 000. Mapy w nowym wydaniu drukowano w sześciu kolorach (od 1934 r. mapy terenów atrakcyjnych turystycznie drukowano w siedmiu lub ośmiu kolorach). Mapy charakteryzowały się delikatnym rysunkiem sytuacji i rzeźby terenu.



Warstwice zasadnicze na arkuszach wydawanych w latach 1927-1930 prowadzone były co 10 m, w latach następnych – co 5 m. Obszar Polski pokrywały 43 arkusze. W czerwcu 1939 r. wydano ostatni z nich. Równolegle opracowywano mapy w tej skali dla obszarów państw sąsiadujących z Polską, do września 1939 r. wydano 20 arkuszy (głównie terenów położonych za zachodnią granicą).

Opracowanie redakcyjne rysunku sytuacji i rzeźby jednego arkusza mapy wymagało 12-20 miesięcy pracy kartografa. W latach 30. wiele arkuszy tej mapy wznawiano, niektóre po wprowadzeniu zmian, inne bez uzupełnienia. Większość tych arkuszy drukowano w prywatnych zakładach graficznych. Od 1933 r. na arkuszach zaznaczano odległości w kilometrach między skrzyżowaniami dróg bitych (tzw. kilometraż). Na podstawie mapy operacyjnej WIG wydawał mapy pochodne, między innymi mapę samochodową Rzeczypospolitej w skali 1:300 000 (pierwszy arkusz „Warszawa” ukazał się w 1923 r.), mapę administracyjną Rzeczypospolitej Polskiej na zlecenie Głównego Urzędu Statystycznego (43 arkusze), mapę przeglądową powiatu kowelskiego, sześciokolorową jako załącznik do „Rocznika Wołyńskiego", mapy opisowe w skali 1:300 000, jako główne załączniki do „Opisów przeszkód komunikacyjnych”, mapę dróg wodnych dorzecza Prypeci w skali 1:300 000, jako główny załącznik do „Opisu dróg wodnych – dorzecza Prypeci”.

Mapa operacyjna w skali 1:300 000 odznaczała się dużą szczegółowością, bardzo wiernie przedstawiała sieć osadniczą, komunikacyjną oraz zalesienie. W opisie pozaramkowym umieszczono objaśnienia znaków topograficznych i szkiców podziału administracyjnego. Mapa ta była wykorzystywana na wszystkich



poziomach dowodzenia. Na szczeblu operacyjnym służyła do planowania przegrupowania oraz zaopatrzenia, na szczeblu taktycznym – do ogólnej orientacji i planowania marszów, a w lotnictwie – do planowania przelotów. Należy odnotować, że była to pierwsza mapa wydana w II Rzeczypospolitej przedstawiająca aktualny podział administracyjny na województwa i powiaty. Dlatego była niezwykle przydatna dla administracji terenowej.

© E. Sobczyński



KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS