wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Jak oszukać GPS?
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Mapa operacyjna


Eugeniusz Sobczyński

Początkowo (1920-1927) mapa ta stanowiła reprodukcję mapy niemieckiej, tzw. mapy przeglądowej Europy Środkowej (Übersichtskarte von M. Europa). Wprowadzono na niej polskie nazewnictwo oraz częściowo zmiany w sytuacji terenowej. Arkusze drukowano w czterech lub pięciu barwach. Dopiero na przełomie 1927 i 1928 r. rozpoczęto wydawanie arkuszy redagowanych na podstawie poprawionych w terenie map w skali 1:100 000 i 1:25 000. Arkusz obejmował obszar 2° (długości) x 1° (szerokości geograficznej) i zawierał 16 arkuszy w skali 1:100 000. Mapy w nowym wydaniu drukowano w sześciu kolorach (od 1934 r. mapy terenów atrakcyjnych turystycznie drukowano w siedmiu lub ośmiu kolorach). Mapy charakteryzowały się delikatnym rysunkiem sytuacji i rzeźby terenu.Warstwice zasadnicze na arkuszach wydawanych w latach 1927-1930 prowadzone były co 10 m, w latach następnych – co 5 m. Obszar Polski pokrywały 43 arkusze. W czerwcu 1939 r. wydano ostatni z nich. Równolegle opracowywano mapy w tej skali dla obszarów państw sąsiadujących z Polską, do września 1939 r. wydano 20 arkuszy (głównie terenów położonych za zachodnią granicą).

Opracowanie redakcyjne rysunku sytuacji i rzeźby jednego arkusza mapy wymagało 12-20 miesięcy pracy kartografa. W latach 30. wiele arkuszy tej mapy wznawiano, niektóre po wprowadzeniu zmian, inne bez uzupełnienia. Większość tych arkuszy drukowano w prywatnych zakładach graficznych. Od 1933 r. na arkuszach zaznaczano odległości w kilometrach między skrzyżowaniami dróg bitych (tzw. kilometraż). Na podstawie mapy operacyjnej WIG wydawał mapy pochodne, między innymi mapę samochodową Rzeczypospolitej w skali 1:300 000 (pierwszy arkusz „Warszawa” ukazał się w 1923 r.), mapę administracyjną Rzeczypospolitej Polskiej na zlecenie Głównego Urzędu Statystycznego (43 arkusze), mapę przeglądową powiatu kowelskiego, sześciokolorową jako załącznik do „Rocznika Wołyńskiego", mapy opisowe w skali 1:300 000, jako główne załączniki do „Opisów przeszkód komunikacyjnych”, mapę dróg wodnych dorzecza Prypeci w skali 1:300 000, jako główny załącznik do „Opisu dróg wodnych – dorzecza Prypeci”.

Mapa operacyjna w skali 1:300 000 odznaczała się dużą szczegółowością, bardzo wiernie przedstawiała sieć osadniczą, komunikacyjną oraz zalesienie. W opisie pozaramkowym umieszczono objaśnienia znaków topograficznych i szkiców podziału administracyjnego. Mapa ta była wykorzystywana na wszystkichpoziomach dowodzenia. Na szczeblu operacyjnym służyła do planowania przegrupowania oraz zaopatrzenia, na szczeblu taktycznym – do ogólnej orientacji i planowania marszów, a w lotnictwie – do planowania przelotów. Należy odnotować, że była to pierwsza mapa wydana w II Rzeczypospolitej przedstawiająca aktualny podział administracyjny na województwa i powiaty. Dlatego była niezwykle przydatna dla administracji terenowej.

© E. Sobczyńskidodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_plreklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt