wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Uczelnie radzieckie


Szkolenie topografów w ZSRR zostało zapoczątkowane w 1951 r., kiedy to 10 podchorążych pierwszego roku nauki z Oficerskiej Szkoły Topografów w Jeleniej Górze skierowano do Oficerskiej Szkoły Topografów w Leningradzie. Nauka trwała trzy lata, następnie absolwenci powrócili do kraju i tu zostali promowani na stopień podporucznika. Była to jednorazowa akcja. Szkołę tę ukończyli: Adam Wojnar, Eugeniusz Ankiewicz, Zygmunt Popławski, Wojciech Czajkowski, Bolesław Otachel, Andrzej Gutkowski, Leszek Beker, Józef Jędrejko, Jerzy Miszalski.

Szkolenie oficerów Służby Topograficznej WP na poziomie wyższym odbywało się w Wojskowej Akademii Inżynieryjnej im. Kujbyszewa w Moskwie. Pierwsi oficerowie wyjechali już w 1952 r., wśród nich byli: Wiktor Grygorenko, Ryszard Klonowski, Juliusz Milewski, Marian Walerowicz, Władysław Turkowid, Janusz Sypniewski, Stanisław Wójcik, Stanisław Leśniak, Czesław Landowski. Szkolenia te prowadzono do 1961 r. Po kilku latach przerwy w 1968 r. ponownie rozpoczęto nabór. Oficerowie kwalifikowani byli przez dowódców jednostek topograficznych, a następnie zdawali egzaminy wstępne w WAT. W pierwszej grupie znaleźli się: por. Andrzej Trysła, por. Ryszard Kupidłowski i ppor. Stefan Miliszkiewicz. W następnym roku zostali skierowani: por. Longin Juszczyk, por. Edward Woźny i por. Józef Starczyk; przez następne trzy lata corocznie kierowano po trzech oficerów. Każdy rocznik miał inną specjalność: geodezyjną, kartograficzną, reprodukcyjną, fotogrametryczną. Studia trwały cztery lata; absolwenci po powrocie do kraju musieli nostryfikować dyplomy w WAT.

W latach 1979-1982 trzech oficerów absolwentów kursu inżynieryjnego WAT ukończyło w Akademii im. Kujbyszewa studia magisterskie, byli to: kpt. Andrzej Żebrowski, kpt. Wiktor Wyrębski, kpt. Robert Zabielny.
W latach 1971-1987 kilkudziesięciu oficerów zajmujących najwyższe stanowiska w służbie topograficznej odbyło studia podyplomowe (9- i 6-miesięczne) w Akademii Inżynieryjnej im. Kujbyszewa w zakresie zabezpieczenia topograficznego działań bojowych wojsk.

© E. Sobczyńskidodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS