wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Jak oszukać GPS?
blog
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
TACHIMETRY

TACHIMETRY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Uczelnie radzieckie


Szkolenie topografów w ZSRR zostało zapoczątkowane w 1951 r., kiedy to 10 podchorążych pierwszego roku nauki z Oficerskiej Szkoły Topografów w Jeleniej Górze skierowano do Oficerskiej Szkoły Topografów w Leningradzie. Nauka trwała trzy lata, następnie absolwenci powrócili do kraju i tu zostali promowani na stopień podporucznika. Była to jednorazowa akcja. Szkołę tę ukończyli: Adam Wojnar, Eugeniusz Ankiewicz, Zygmunt Popławski, Wojciech Czajkowski, Bolesław Otachel, Andrzej Gutkowski, Leszek Beker, Józef Jędrejko, Jerzy Miszalski.

Szkolenie oficerów Służby Topograficznej WP na poziomie wyższym odbywało się w Wojskowej Akademii Inżynieryjnej im. Kujbyszewa w Moskwie. Pierwsi oficerowie wyjechali już w 1952 r., wśród nich byli: Wiktor Grygorenko, Ryszard Klonowski, Juliusz Milewski, Marian Walerowicz, Władysław Turkowid, Janusz Sypniewski, Stanisław Wójcik, Stanisław Leśniak, Czesław Landowski. Szkolenia te prowadzono do 1961 r. Po kilku latach przerwy w 1968 r. ponownie rozpoczęto nabór. Oficerowie kwalifikowani byli przez dowódców jednostek topograficznych, a następnie zdawali egzaminy wstępne w WAT. W pierwszej grupie znaleźli się: por. Andrzej Trysła, por. Ryszard Kupidłowski i ppor. Stefan Miliszkiewicz. W następnym roku zostali skierowani: por. Longin Juszczyk, por. Edward Woźny i por. Józef Starczyk; przez następne trzy lata corocznie kierowano po trzech oficerów. Każdy rocznik miał inną specjalność: geodezyjną, kartograficzną, reprodukcyjną, fotogrametryczną. Studia trwały cztery lata; absolwenci po powrocie do kraju musieli nostryfikować dyplomy w WAT.

W latach 1979-1982 trzech oficerów absolwentów kursu inżynieryjnego WAT ukończyło w Akademii im. Kujbyszewa studia magisterskie, byli to: kpt. Andrzej Żebrowski, kpt. Wiktor Wyrębski, kpt. Robert Zabielny.
W latach 1971-1987 kilkudziesięciu oficerów zajmujących najwyższe stanowiska w służbie topograficznej odbyło studia podyplomowe (9- i 6-miesięczne) w Akademii Inżynieryjnej im. Kujbyszewa w zakresie zabezpieczenia topograficznego działań bojowych wojsk.

© E. Sobczyńskidodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_plreklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2018 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt