Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Uczelnie radzieckie


Szkolenie topografów w ZSRR zostało zapoczątkowane w 1951 r., kiedy to 10 podchorążych pierwszego roku nauki z Oficerskiej Szkoły Topografów w Jeleniej Górze skierowano do Oficerskiej Szkoły Topografów w Leningradzie. Nauka trwała trzy lata, następnie absolwenci powrócili do kraju i tu zostali promowani na stopień podporucznika. Była to jednorazowa akcja. Szkołę tę ukończyli: Adam Wojnar, Eugeniusz Ankiewicz, Zygmunt Popławski, Wojciech Czajkowski, Bolesław Otachel, Andrzej Gutkowski, Leszek Beker, Józef Jędrejko, Jerzy Miszalski.

Szkolenie oficerów Służby Topograficznej WP na poziomie wyższym odbywało się w Wojskowej Akademii Inżynieryjnej im. Kujbyszewa w Moskwie. Pierwsi oficerowie wyjechali już w 1952 r., wśród nich byli: Wiktor Grygorenko, Ryszard Klonowski, Juliusz Milewski, Marian Walerowicz, Władysław Turkowid, Janusz Sypniewski, Stanisław Wójcik, Stanisław Leśniak, Czesław Landowski. Szkolenia te prowadzono do 1961 r. Po kilku latach przerwy w 1968 r. ponownie rozpoczęto nabór. Oficerowie kwalifikowani byli przez dowódców jednostek topograficznych, a następnie zdawali egzaminy wstępne w WAT. W pierwszej grupie znaleźli się: por. Andrzej Trysła, por. Ryszard Kupidłowski i ppor. Stefan Miliszkiewicz. W następnym roku zostali skierowani: por. Longin Juszczyk, por. Edward Woźny i por. Józef Starczyk; przez następne trzy lata corocznie kierowano po trzech oficerów. Każdy rocznik miał inną specjalność: geodezyjną, kartograficzną, reprodukcyjną, fotogrametryczną. Studia trwały cztery lata; absolwenci po powrocie do kraju musieli nostryfikować dyplomy w WAT.

W latach 1979-1982 trzech oficerów absolwentów kursu inżynieryjnego WAT ukończyło w Akademii im. Kujbyszewa studia magisterskie, byli to: kpt. Andrzej Żebrowski, kpt. Wiktor Wyrębski, kpt. Robert Zabielny.
W latach 1971-1987 kilkudziesięciu oficerów zajmujących najwyższe stanowiska w służbie topograficznej odbyło studia podyplomowe (9- i 6-miesięczne) w Akademii Inżynieryjnej im. Kujbyszewa w zakresie zabezpieczenia topograficznego działań bojowych wojsk.

© E. Sobczyńskidodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS