wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Geospatial Revolution, odc. 1
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Uczelnie radzieckie


Szkolenie topografów w ZSRR zostało zapoczątkowane w 1951 r., kiedy to 10 podchorążych pierwszego roku nauki z Oficerskiej Szkoły Topografów w Jeleniej Górze skierowano do Oficerskiej Szkoły Topografów w Leningradzie. Nauka trwała trzy lata, następnie absolwenci powrócili do kraju i tu zostali promowani na stopień podporucznika. Była to jednorazowa akcja. Szkołę tę ukończyli: Adam Wojnar, Eugeniusz Ankiewicz, Zygmunt Popławski, Wojciech Czajkowski, Bolesław Otachel, Andrzej Gutkowski, Leszek Beker, Józef Jędrejko, Jerzy Miszalski.

Szkolenie oficerów Służby Topograficznej WP na poziomie wyższym odbywało się w Wojskowej Akademii Inżynieryjnej im. Kujbyszewa w Moskwie. Pierwsi oficerowie wyjechali już w 1952 r., wśród nich byli: Wiktor Grygorenko, Ryszard Klonowski, Juliusz Milewski, Marian Walerowicz, Władysław Turkowid, Janusz Sypniewski, Stanisław Wójcik, Stanisław Leśniak, Czesław Landowski. Szkolenia te prowadzono do 1961 r. Po kilku latach przerwy w 1968 r. ponownie rozpoczęto nabór. Oficerowie kwalifikowani byli przez dowódców jednostek topograficznych, a następnie zdawali egzaminy wstępne w WAT. W pierwszej grupie znaleźli się: por. Andrzej Trysła, por. Ryszard Kupidłowski i ppor. Stefan Miliszkiewicz. W następnym roku zostali skierowani: por. Longin Juszczyk, por. Edward Woźny i por. Józef Starczyk; przez następne trzy lata corocznie kierowano po trzech oficerów. Każdy rocznik miał inną specjalność: geodezyjną, kartograficzną, reprodukcyjną, fotogrametryczną. Studia trwały cztery lata; absolwenci po powrocie do kraju musieli nostryfikować dyplomy w WAT.

W latach 1979-1982 trzech oficerów absolwentów kursu inżynieryjnego WAT ukończyło w Akademii im. Kujbyszewa studia magisterskie, byli to: kpt. Andrzej Żebrowski, kpt. Wiktor Wyrębski, kpt. Robert Zabielny.
W latach 1971-1987 kilkudziesięciu oficerów zajmujących najwyższe stanowiska w służbie topograficznej odbyło studia podyplomowe (9- i 6-miesięczne) w Akademii Inżynieryjnej im. Kujbyszewa w zakresie zabezpieczenia topograficznego działań bojowych wojsk.

© E. Sobczyńskidodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


Magazyn użytkowników oprogramowania Bentley Systems

więcej

NAWI

NAWI


Zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS - geodezyjnych, klasy GIS oraz dla stacji referencyjnych. Doroczny przegląd systemów GNSS. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

TACHIMETRY

TACHIMETRY


Zestawienie tachimetrów elektronicznych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE


Zestawienie naziemnych skanerów 3D dostępnych na polskim rynku (laserowych, mobilnych i optycznych), a także oprogramowania do obróbki chmury punktów. Prezentacja wybranych produktów LiDAR oraz projektów zrealizowanych w tej technologii.

więcej

DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY


Zestawienie bezzałogowych maszyn latających przeznaczonych do celów fotogrametrycznych i geodezyjnych. Kompletna oferta UAV na polskim rynku - zarówno wirnikowców, jak i płatowców. Przegląd oprogramowania do obróbki zdjęć z dronów.

więcej

NIWELATORY

NIWELATORY


Zestawienie niwelatorów optycznych i kodowych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

6 rekordów


reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt