wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

WZKart


Eugeniusz Sobczyński

Ważne miejsce w działalności wydawniczej Służby Topograficznej WP zajmują Wojskowe Zakłady Kartograficzne. Do 1955 r. drukowano w nich wszystkie wydawnictwa kartograficzne służby. W następnych latach druk był stopniowo przenoszony do 2. SOK w Komorowie. Do 1964 r. wszystkie zadania były już realizowane w Zakładach według planu i pod całkowitą kontrolą Zarządu Topograficznego Szt. Gen. WP. Następnie Zakłady zostały przekształcone w samofinansujące się przedsiębiorstwo państwowe, choć nadal większość prac wykonywały na rzecz wojska, a wiele kierowniczych stanowisk zajmowali w nich oficerowie służby topograficznej. Od 1992 r. funkcję dyrektora pełni osoba cywilna, ostatni oficer kpt. Wiesław Czajka opuścił Zakłady w 1997 r.

Oprócz druku wojskowych map topograficznych i specjalnych, WZKart. wykonują wiele map na zlecenie zewnętrznych instytucji i wydawnictw. Szczególną rolę Zakłady odegrały przy redakcji, opracowaniu kartograficznym, druku i oprawie introligatorskiej największego dzieła powojennej kartografii wojskowej Atlasu Świata oraz opracowania i druku Atlasu Afganistanu. Tutaj drukowano m.in.: Mapę użytkowania ziemi w Polsce Franciszka Uhorczaka, Podręczny atlas świata L. Ratajskiego, liczne mapy do Wielkiej Encyklopedii Powszechnej i Geografii Powszechnej oraz Historii II wojny światowej, mapy morskie dla marynarki wojennej i handlowej, mapy lotnicze, Narodowy Atlas Polski dla Ossolineum, Atlas Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Atlas województwa miejskiego krakowskiego.

Od 1989 r. WZKart. rozpoczęły wydawanie własnych opracowań. Ukazała się m.in. mapa topograficzna w skali 1:200 000 (na cały obszar Polski), w skali 1:100 000 na wybrane rejony Polski, mapy topograficzno-turystyczne w skali 1:50 000 w serii Okolice miast (Warszawa, Poznań, Kraków, Kielce, Łódź, Opole, Busko Zdrój), turystyczne mapy regionalne w skalach od 1:25 000 do 1:80 000 (Pojezierze Lubuskie, Puszcza Kampinoska, Tatrzański Park Narodowy, Pieniny i Spisz) oraz oryginalne wydawnictwo Atlas przejazdów, w którym na schematycznych mapkach (planach) większych miast Polski zaznaczono trasy przejazdów.

Znaczna część usług świadczona jest przez WZKart na rzecz Państwowego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych (PPWK), Wydawnictwa Kartograficznego DAUNPOL, przedsiębiorstwa Eko-Graf, wydawnictw: Gea, Jokart, Polkart, Terra Nostra, Numerica-Femi, Geocenter i Witański. W ramach tej współpracy wydrukowano kilkanaście atlasów szkolnych, atlasy ogólne (geograficzne, historyczne i samochodowe), mapy przeglądowe świata i Europy, mapy samochodowo-krajoznawcze większości państw europejskich, mapy samochodowe Polski, mapy turystyczne i plany kilkudziesięciu miast Polski, mapy ścienne (szkolne i ogólne), mapy plastyczne, przewodniki i informatory turystyczne, książki geodezyjne, kartograficzne i popularnonaukowe.

Pod koniec lat 60. zespół pracowników zakładów pod kierunkiem płk. J. Karolaka opracował technologię wytwarzania tzw. suchej kalkomanii, która miała szerokie zastosowanie nie tylko w kartografii, lecz także w innych dziedzinach. Za ten wynalazek zespół otrzymał nagrodę w konkursie „Mistrz Techniki”, organizowanym przez redakcję „Życia Warszawy”.

Od 1993 r. w Zakładach zaczęto wykonywać mapy technikami numerycznymi, wykorzystując w tym celu system komputerowy firmy Intergraph. Pierwszą pracą wykonaną nową techniką była dwunastoarkuszowa mapa Potencjalnej Naturalnej Roślinności Polski.

W latach 1993-1999 w WZKart. wydrukowano bardzo interesującą serię map topograficznych w skali 1:100 000 w wersji turystycznej. Było to pierwsze po II wojnie światowej, jednolite dla całego kraju, jawne wydawnictwo w tak dokładnej skali. Mapa była wspólnym dziełem: Zarządu Topograficznego Szt. Gen. WP, Państwowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego w Warszawie i WZKart.

Z kolei na zlecenie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu opracowano wydrukowano jedno z najciekawszych wydawnictw naukowych powojennej kartografii Atlas historyczny miast (Toruń, Grudziądz, Bydgoszcz).

Dzięki tym wydawnictwom Wojskowe Zakłady Kartograficzne zaliczane są do największych firm w Polsce specjalizujących się w drukowaniu map i atlasów. Usługi poligraficzne świadczone przez WZKart. znane są z wysokiego poziomu, czego potwierdzeniem jest m.in. zdobycie przez Zakład kilku nagród za jakość druku map i plakatów filmowych na wystawach w Japonii i USA.

Do szczególnie zasłużonych pracowników Zakładu należeli: Wiesław Rutkowski, Eugeniusz Obłękowski, Tadeusz Barczak – uhonorowany odznaką „Zasłużony Drukarz” mającą numer 1, Czesław Tracewski, Czesław Śmieciński, Janusz Grzybowski, Jadwiga Skwarska, Maria Banaszkiewicz, Marian Stypułkowski, Bernard Antoniewicz, Roman Kopeć oraz wojskowi: płk Jerzy Rososzczuk, płk Henryk Filipek, ppłk Stefan Dopierała, płk Zdzisław Bogaczewicz, płk Władysław Turkowid, ppłk Ireneusz Karwowski, płk Stefan Miliszkiewicz, płk Jacek Karolak, płk Jerzy Drabek.dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl
Uwagi odnośnie map topograficznych wydawnictwa Wojskowe Zakłady Kartograficzne Sp. z o.o. Z przykrością muszę stwierdzić, że pomysł zakreskowania terenów turystycznie atrakcyjnych na mapach topograficznych 1:100 000 w wersji turystycznej przyczynił się do braku zainteresowania turystów nabywaniem tych map. Ja również ich nie polecam. Zakreskowanie w całości pewnych obszarów, takich jak m. in. parki narodowe czy krajobrazowe spowodowało, że w miejscach szczególnie interesujących potencjalnego nabywcę, mapa jest niemal zupełnie nieczytelna, np. warstwice zlewają się z liniami kreskowania. Z tego też powodu nie sposób zorientować się co do ukształtowania powierzchni, przebiegu ścieżek, niektórych szlaków turystycznych na tak zaznaczonych terenach. Dlaczego nie oznaczono granic tych obszarów w sposób ogólnie przyjęty, np. linią ciągłą w kolorze pastelowym umożliwiając dobrą czytelność tych obszarów?
odpowiedz zgłoś

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS