wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geospatial Revolution, odc. 2
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Astronomia, magnetyzm, grawimetria


Eugeniusz Sobczyński

Pierwsze pomiary dotyczące wyznaczenia deklinacji magnetycznej służba wykonała w 1949 r. wspólnie z Wydziałem Geofizycznym Centralnego Urzędu Geologii. Prowadzili je między innymi por. Czesław Głazek i por. Tadeusz Welker. W latach 1950-1955 wspólnie z Głównym Urzędem Pomiarów Kraju kontynuowano pomiary z zakresu pola magnetycznego i pola ciężkości Ziemi. Ich wynikiem była mapa izogon Polski na epokę 1955.0.

Na początku lat 60. geodeci wojskowi wykonywali w ramach „Roku Spokojnego Słońca” prace nad zdjęciem na epokę 1965.0. Obejmowały one pomiar trzech elementów pola magnetycznego (deklinacji, składowej poziomej i składowej pionowej). Szczególnie wyróżnili się przy tym ppłk Cz. Głazek i mjr A. Barczewski, i za co zostali uhonorowani w 1971 r. doroczną nagrodą prezesa GUGiK.

Powstałe 1 stycznia 1970 r. Wojskowe Obserwatorium Astronomiczno-Grawimetryczne kontynuowało obserwacje astronomiczne i pomiary zapoczątkowane już w 1960 r. przez oficerów 22. SOG.

Pierwsze polowe prace grawimetryczne przeprowadzono w 1970 r. Dokonano wtedy inwentaryzacji i renowacji sieci grawimetrycznej I, II i III klasy w rejonach: Łodzi, Radomia, Częstochowy, Sandomierza, Krakowa i Tarnowa. W 1970 r. rozpoczęto budowę pawilonów obserwacyjnych dla kamer satelitarnych AFU-75 i SBG. Pierwsze zdjęcia zostały wykonane w maju 1971 r. W tym samym roku zorganizowano i uruchomiono także bazę czasu oraz stanowisko obserwacji sztucznych satelitów Ziemi (SSZ). Począwszy od wiosny 1975 r. w Komorowie rozpoczęto obserwację sztucznych satelitów Ziemi, tak zwanych słabych (słabo świecących), niskich i szybkich satelitów. Pomiary takie prowadziła również stacja obserwacji SSZ Szefostwa Hydrografii Marynarki Wojennej na Oksywiu. Zdjęcia satelitarne z seansów w 1975 i 1976 r. zostały opracowane, a uzyskane współrzędne topocentryczne SSZ przesyłano do Centralnej Grupy Koordynacyjnej w Moskwie oraz do wojskowych służb topograficznych państw współpracujących. W 1975 r. na stacji obserwacyjnej SSZ zainstalowano aparaturę telewizyjną do porównywania wzorców czasu, przez co w znacznym stopniu zwiększono dokładność momentu otrzymania zdjęcia satelitarnego. Metoda telewizyjna pozwalała wyznaczyć moment wykonania zdjęcia z dokładnością 1/1 000 000 sek.

W latach 1965-1973 wykonywano inwentaryzację i renowację sieci grawimetrycznej na terenie całej Polski, wyznaczano wartości deklinacji magnetycznej na wiekowych punktach magnetycznych, prowadzono pomiary składowych pola magnetycznego oraz prace nad budową i konserwacją sieci punktów grawimetrycznych kraju. Efektem tych prac było wydanie w 1973 r. Katalogów punktów podstawowej sieci grawimetrycznej. Zawierają one współrzędne punktów podstawowej sieci grawimetrycznej (I, II i III klasa) przyśpieszenia siły ciężkości, wysokości punktów oraz szkice i opisy topograficzne poszczególnych punktów. Wydano je dla arkuszy w skali 1:200 000, a wartości przyśpieszenia siły ciężkości podano w systemie poczdamskim. W pomiarach tych szczególnie zasłużyli się: płk Remigiusz Szczepaniak, ppłk Zygmunt Fleks, płk Stanisław Warzecha, ppłk Edward Woźny, ppłk Longin Juszczyk.

W 1966 r. ppłk Czesław Głazek i mjr Antoni Barczewski przeprowadzili pierwsze w kraju badania, a następnie pomiary giroskopowe z użyciem giroteodolitów (Gi-B1 i Gi-B2) oraz nasadek giroskopowych (Gi-C1 i Gi-C2). Na miejsce tych prac wybrano kopalnię „Piast” w Lędzinach, a ich wyniki były bardzo interesujące, zaś użyte instrumenty okazały się bardzo sprawne, zapewniły dużą dokładność pomiarów i oszczędność czasu.

© E.Sobczyńskidodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_plreklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt