Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Oficerska Szkoła Artylerii


Po rozwiązaniu Oficerskiej Szkoły Topografów bardzo szybko okazało się, że w służbie topograficznej brakuje oficerów do wykonywania podstawowych zadań, zwłaszcza związanych z opracowaniem zdjęć topograficznych w skali 1:10 000.

W wyniku ustaleń między szefem Zarządu Topograficznego Szt. Gen. WP i szefem Artylerii WP zdecydowano o rozpoczęciu kształcenia oficerów topografów w Oficerskiej Szkole Artylerii w Toruniu na bazie Cyklu Topografii, powołanego rozkazem nr 045/MON z 13 września 1962 r. Organizatorem i pierwszym kierownikiem Cyklu Topografii został doświadczony wykładowca z OST w Jeleniej Górze, absolwent OSSG z 1949 r. ppłk Henryk Modzelewski.

Kształcenie oficerów rozpoczęło się we wrześniu 1962 r., pierwszy kurs trwał dwa, następne – trzy lata. Godne podkreślenia jest to, że kontynuowane były tradycje OSSG i OST. Program z niewielkimi zmianami obejmował te same przedmioty i organizację kształcenia. Podchorążowie po każdym roku nauki odbywali praktyki terenowe. W ostatnim roku odbywały się praktyki w oddziałach topograficznych, które polegały na wykonaniu zdjęcia topograficznego w skali 1:10 000 obszaru o powierzchni kilku kilometrów kwadratowych – w zależności od kategorii trudności terenu. Pozytywne zaliczenie tej praktyki było warunkiem ukończenia szkoły. W pracy dydaktycznej największe osiągnięcia mieli: płk Henryk Modzelewski, ppłk Jan Marchewka, mjr Henryk Meissner, mjr Romuald Zapolski, kpt. Józef Stępniak, kpt. Eugeniusz Ankiewicz.

Szkolenie w szkołach oficerskich i szkole chorążych

Struktura organizacyjna w poszczególnych latach Absolwenci
Lata promocji Studia stacjonarne Studia zaoczne
inż. mgr inż. mgr
OSSG – Warszawa 1947-1949 28 - - -
OST – Warszawa–Jelenia Góra 1949-1957 313 - - -
Cykl Topografii OSA i WSOWRiA

- bateria topograficzna OSA
- Szkoła Chorążych Służby Topograficznej
- KDO Służby Topograficznej
- WKDO Służby Topograficznej
- Wyższe Studium Zawodowe Służby Topograficznej
- Szkoła Podchorążych Rez. Służby Top.


1962-1968
1969-1994
1971-1974
1980-1981
1983-1989
1987-1990


78
-
-
-
29
-


5
21
-
48
11
-


-
217
-
-
-
-


-
-
-
-
-
64
Razem 448 59 217 54
Ogółem 718

Uwagi:
OSSG - Oficerska Szkoła Służby Geograficznej;
OST - Oficerska Szkoła Topografów;
OSA - Oficerska Szkoła Artylerii;
WSOWRiA - Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Rakietowych i Artylerii;
KDO - Kurs Doskonalenia Oficerów;
WKDO - Wyższy Kurs Doskonalenia Oficerów.

Źródło: Z. Tomaszewski, Udział cyklu topograficznego WSOWRak. i Art. w kształceniu i doskonaleniu kadr służby topo WP, „Geosygnał” – biuletyn informacyjny 6. Samodzielnego Oddziału Topograficznego, 1994 nr 1l (2), s. 16.

W latach 1964-1968 odbyło się pięć promocji; do służby topograficznej skierowano 78 oficerów, wielu z nich po ukończeniu studiów zajęło najwyższe stanowiska w służbie, na przykład: płk Andrzej Trysła – szefa Zarządu Topograficznego Szt. Gen. WP, płk Eugeniusz Sobczyński – szefa Zarządu Geografii Wojskowej; płk Eugeniusz Kotarski, płk Piotr śliwiński, płk Wojciech Bukwalt, płk Zbigniew Bartosz, ppłk Jerzy Rzepka – dowódców jednostek służby topograficznej; płk Jacek Wesołowski, ppłk Wiktor Bondar – szefów Wydziału Topograficznego Sztabu POW.



Po zakończeniu kształcenia oficerów w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu w 1968 r. dalsze kształcenie oficerów przejęła Wojskowa Akademia Techniczna – Instytut Geodezji i Fotointerpretacji.

Nowe możliwości kształcenia kadr dla służby topograficznej dało utworzenie w Toruniu pod koniec 1969 r. Szkoły Chorążych Służby Topograficznej. Od września 1970 r. została ona wyodrębniona ze struktury WSOWRiArt., miała własną komendę i oddzielny etat. Funkcjonowała do 1994 r., a ukończyło ją 217 chorążych Służby Topograficznej WP. Chorążowie ci w następnych latach wykonywali bardzo wiele odpowiedzialnych prac szczególnie z zakresu topografii i numerycznego opracowania map; część z nich już w drugim roku służby zawodowej stawała się pełnowartościowymi specjalistami, niektórzy sięgali nawet po czołowe miejsca w przodownictwie.



W 1983 r. w WSOWRiArt. dla najzdolniejszych chorążych zostało uruchomione Wyższe Studium Zawodowe Służby Topograficznej, którego ukończenie było podstawą do otrzymania tytułu inżyniera i stopnia podporucznika. Ogółem ukończyło je 29 sluchaczy. Największy wkład w kształcenie chorążych wnieśli: płk Zdzisław Tomaszewski, płk Jerzy Rojek, płk Ryszard Dorożyński i ppłk Krzysztof Kapuściński. Wielu absolwentów szkoły ukończyło studia magisterskie i doktoranckie na uczelniach cywilnych.

Należy zaznaczyć, że kadra Cyklu Topografii, następnie Zakładu Topografii podejmowała wiele przedsięwzięć w celu podnoszenia kwalifikacji całej kadry służby topograficznej; i tak, w latach 1971-1974 odbyły się cztery półroczne szkolenia w ramach Kursu Doskonalenia Oficerów (KDO) oraz roczne szkolenie w ramach Wyższego Kursu Doskonalenia Oficerów (WKDO). Przez wiele lat prowadzono również szkolenie podchorążych rezerwy o specjalności topograficznej.

© E. Sobczyński



dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS