wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Okres międzywojenny

- część 1 z 3 » »»


Oznakowanie granic II Rzeczypospolitej

Przez okres 123 lat państwo polskie rozdarte było przez zaborców, Niemcy, Rosję i Austro-Węgry. Granice zaborców oznaczone były przy pomocy drewnianych, kamiennych lub żeliwnych słupów granicznych. Na słupach tych umieszczano herby państw. Każdy znak posiadał swój kolejny numer.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości rozpoczęło trudny, trwający wiele lat, okres scalania państwa. Walką kształtowały się jego granice, które należało oznaczyć. Wytyczeniem i oznakowaniem granic zajęły się międzynarodowe komisje. Początkowo posługiwano się palami, wiechami, sypano wały, kopce czy też piramidy z kamieni oznaczone zazwyczaj pierwszymi literami nazw państw graniczących i kolejnymi numerami. Potem wymieniono je na właściwe znaki graniczne, których ujednolicony, jednakowy, wzór dla danej granicy określono w odpowiednich dokumentach traktatowych.

Całkowita długość granic Polski międzywojennej wynosiła 5529 km. Polska graniczyła z Niemcami, Wolnym Miastem Gdańskiem, Litwą, Łotwą, ZSRR, Rumunią i Czechosłowacją, a od marca 1939 roku również z Węgrami, które zajęły wschodnią część Słowacji – tzw. Ruś Zakarpacką.Oznaczenie granicy z poszczególnymi sąsiadami


Granica z Niemcami

Podpisany 28 czerwca 1919 roku w Wersalu przez państwa zwycięskiej koalicji i pokonane Niemcy traktat pokojowy wyznaczył w artykule 27 w pkt. 7 zachodnią granicę Polski, przyznając jej Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie bez Gdańska, który otrzymał statut wolnego miasta. Granice Prus Wschodnich określono w artykule 28 traktatu. Na terenach spornych między Polską a Niemcami odbyły się plebiscyty. W lipcu 1920 roku na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz w marcu 1921 roku na Górnym Śląsku. Na ich wyniki wpływ miała niekorzystna sytuacja międzynarodowa - wojna polsko-bolszewicka i terror ze strony niemieckiej. Na decyzję podjętą przez Radę Ambasadorów w październiku 1921 roku o korzystnym dla Polski podziale Górnego Śląska wpływ miało III Powstanie Śląskie. Całkowita długość granicy polsko-niemieckiej wynosiła 1912 km, z tego granica zachodnia mierzyła 1305 km, a odcinek wschodniopruski 607. Od listopada 1938 roku, po zajęciu przez Polskę Zaolzia, granica zachodnia wydłużyła się o 16 km i mierzyła 1321 km. Tym samym całkowita długość granicy polsko-niemieckiej wzrosła do 1928 km.

Granica zachodnia rozpoczynała się od Bałtyku, na zachód od ujścia rzeki Piaśnicy i podążała generalnie w kierunku południowo-zachodnim, dokonując wielu nagłych zwrotów. Między jeziorem Somińskim a Chojnicami tworzyła łuk wrzynający się w terytorium Niemiec. Następnie biegła znów w kierunku południowo-zachodnim, przy czym poniżej Piły podążała z nurtem rzeki Noteć, by przejść ponownie na odcinek lądowy w okolicy Krzyża. Od tego miejsca obierała kierunek południowy, a od Wolsztyna aż do okolic Kłobucka - południowo-wschodni. Następnie po wykonaniu kilkunastu zmian kierunku osiągała uprzemysłowiony obszar Górnego Śląska. Pozostawiając Bytom po stronie niemieckiej, kierując się ponownie w kierunku południowo-zachodnim granica dochodziła do rzeki Odry. Po około 15 kilometrach kończyła swój bieg na styku z granicą Czechosłowacji.

Granica polsko-wschodniopruska rozpoczynała się od styku z granicą Wolnego Miasta Gdańska w pobliżu miejscowości Biała Góra. Następnie, wzdłuż zachodniej podstawy nadwiślańskiego wału przeciwpowodziowego, podążała ku południowi. Na wysokości miejscowości Gniew oddalała się od Wisły, tworząc w tym miejscu tzw. Małą Polskę – niewielką enklawę, w której znalazło się pięć wsi: Janowo, Bursztych (Borztych), Nowe Lignowy, Kramrowo i Małe Pólko. Między Kwidzyniem a Grudziądzem kierowała się ku wschodowi. Podczas swojej wędrówki, tworząc liczne wybrzuszenia i zmieniając kilkakrotnie kierunek docierała do miasta Chorzele. Stamtąd aż do Grajewa biegła w kierunku północno-wschodnim. Następnie tworząc wielkie S pozostawiała po stronie niemieckiej Pojezierze Ełckie, a po polskiej Pojezierze Suwalskie. Kończyła swój bieg na granicy z Litwą.

Dla przeprowadzenia prac związanych z wytyczeniem i oznaczeniem linii granicznej w terenie powołano międzynarodową Komisję, która podzieliła polsko-niemiecką granicę państwową na sekcje. Granicę zachodnią na czternaście sekcji, z których każda otrzymała oznaczenie literowe: od A do O (bez I). Natomiast granicę z Prusami Wschodnimi na pięć sekcji, oznaczonych cyframi rzymskimi od I do V. Początek sekcji I i V znajdował się w okolicy miejscowości Napierki, i co ciekawe, wyznaczał je jeden znak graniczny. Granica oznaczona przez sekcję I i kolejne (II, III i IV) biegła na zachód od tej miejscowości do styku granic Polski, Niemiec i Wolnego Miasta Gdańska w rejonie miejscowości Biała Góra, natomiast sekcja V na wschód aż do styku z granicą Litwy znajdującej się w pobliżu miejscowości Wiżajny.

W traktacie pokojowym określono również wzory znaków granicznych służących do jej oznaczenia. Były to tzw. wspólne znaki graniczne, tzn. że przez te znaki przechodziła linia granicy. Wyjątkiem były odcinki przebiegające ciekami wodnymi lub wzdłuż dróg. Na przeciwległych bokach znaków granicznych wykuto pierwsze litery graniczących państw: P dla Polski i D dla Niemiec.

część 1 z 3
1 2 3 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS