Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Prace pomiarowe i inne

- część 1 z 4 » »»


Eugeniusz Sobczyński

Niezmiernie ważnym kierunkiem działalności WIG były pomiary astronomiczno-geodezyjne. Umożliwiły one wykonywanie map na bazie jednolitego dla całego kraju geodezyjnego układu współrzędnych geograficznych.

Po zaborcach Polska odziedziczyła dziewięć układów triangulacyjnych z ośmioma różnymi punktami odniesienia na czterech elipsoidach. Ostatnie pomiary triangulacyjne były wykonane na przełomie XIX i XX w. Różnice we współrzędnych poszczególnych punktów na granicy układów dochodziły nawet do 250 m, a w każdym z państw zaborczych był innym poziom odniesienia wysokości.



Pierwszych pomiarów dokonano w ramach prac Komisji Granicznej Polsko-Czeskiej i podczas budowy warszawskiej radiostacji transatlantyckiej. W 1920 r. zapoczątkowano triangulację szczegółową na terenach naftowych w Borysławiu. W drugiej połowie 1921 r. przystąpiono do wytyczenia, oznaczenia i pomiaru wschodniej granicy państwowej, długości bez mała 1500 km. W pracach związanych z wytyczaniem granicy wschodniej w latach 1921-1923 uczestniczyło przeciętnie 80% personelu Wydziału Triangulacyjnego. Pomiary odbywały się w nadzwyczaj trudnych warunkach; w pasie nadgranicznym brak było punktów triangulacyjnych, oficerowie pracowali w miejscowościach wyniszczonych przez wojnę, w terenie przeważnie słabo zaludnionym. Ze względu na ograniczony czas na wykonanie prac zrezygnowano z triangulacji, a pomiar szczegółów oparto na ciągach poligonowych. Aby zwiększyć ich dokładność na 24 punktach przeprowadzono astronomiczne pomiary azymutów.

Na odcinku granicy wzdłuż rzeki Zbrucz dokonano rekonstrukcji dawnych rosyjsko-austriackich słupów granicznych, a na całej długości granicę oznaczono podwójnym rzędem słupów i kopców granicznych.



Z kolei w 1926 r. wykonano triangulację szczegółową 10-kilometrowego pasa wzdłuż całego wybrzeża morskiego, natomiast w latach 1923-1926 triangulację szczegółową na terenach poligonów (obozów ćwiczeń) Rembertów, Powursk-Stobychowa, Pohulanka, Raducz, Toruń-Podgórz, Grupa, Dęblin.

W 1925 r. podjęto prace nad założeniem całkowicie nowej triangulacji i sieci niwelacyjnej z zastosowaniem najnowszych metod i instrumentów. W wyniku ankiety przeprowadzonej w 1927 r. zdecydowano przyjąć układ współrzędnych geodezyjnych zdefiniowany na elipsoidzie Bessela z 1842 r. o punkcie odniesienia w Borowej Górze (j – 52°28’32”,85; a – 21°02’12”,12) i azymucie wyjściowym Borowa Góra – Modlin (261°53’1”,90). Opracowano model sieci państwowej, który zakładał, że sieć będzie czterorzędowa: I rząd – to łańcuch pojedynczych trójkątów o bokach 20-30 km i więcej, tworzących układy wieńcowe posiadające w węzłach bazy triangulacyjne i punkty astronomiczne Laplace'a (pomiar odległości i azymutu). Wieńce wypełniano siecią powierzchniową I rzędu. Dalsze zagęszczenie stanowiły sieci II, III i IV rzędu. Model ten był systematycznie realizowany w latach 1927-1939.

Dla przykładu, w 1928 r. prace WIG obejmowały budowę wież na wieńcu podstawowym na odcinku Baza Warszawska – Baza Kobryńska i na odcinku Baza Grodzieńska – Baza Łomżyńska, obserwacje I rzędu, pomiary astronomiczne na punkcie Kopciówka i niwelację precyzyjną na linii Grajewo – Augustów. Prace prowadziło oddziałów pomiarowych, w następnych latach ich liczba znacznie wzrosła.

Niezwykle trudnym zadaniem była budowa wież geodezyjnych. Duże zalesienie powodowało, że ich przeciętna wysokość wynosiła 36 metrów, a najwyższa osiągnęła 54 metry. Ogółem w sezonie 1928 zbudowano 220 wież i sygnałów geodezyjnych.

część 1 z 4
1 2 3 4 » »»



KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

SELECT c.id_comment,c.id_user,c.subject,c.text,c.id_table, c.id , c.rate, c.rate_minus, c.rate_count, c.rate_count_minus ,COALESCE(c.nick,c.created_by_readonly) as nick,c.IP,c.created_on_readonly, c.id_administrator, c.id_user,u.is_trusted ,count(c2.id_comment) as childs FROM zzz_comment c inner join zzz_menu_text_pl t on t.id_menu_text_pl=c.`id` left join zzz_user_nick u on c.id_user=u.id_user_nick left join zzz_comment c2 on c.id_comment=c2.id_parent and c2.is_visible=1 where 1=1 and c.is_visible=1 and (c.id_parent is null or c.id_parent=0 ) and c.id_table='19' and c.`id`='47175' group by c.id_comment,c.id_user,c.subject,c.text,c.id_table, c.id , c.rate, c.rate_minus, c.rate_count, c.rate_count_minus ,COALESCE(c.nick,c.created_by_readonly),c.IP,c.created_on_readonly, c.id_administrator, c.id_user,u.is_trusted order by c.created_on_readonly desc
Out of resources when opening file './01393027_geo/zzz_comment#P#p5.MYD' (Errcode: 24)

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Dasz wiare, że...
tablice Orłowa podają dla jesionu i graba miąższość grubizny drzewa, a dla lipy i osiki – miąższość grubizny strzały?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Chwastek (1930-2022)

Jerzy Chwastek (1930-2022)
Jerzy Chwastek urodził się 9 marca 1930 roku w Nasiechowicach koło Krakowa. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom inżyniera miernictwa górniczego (1952), magistra nauk technicznych z zakresu geodezji górniczej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
121
W literaturze chińskiej pojawiają się pierwsze wzmianki o zjawisku magnetyzmu.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama