wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Skaning lotniczy Nysy
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Prace pomiarowe i inne

- część 1 z 4 » »»


Eugeniusz Sobczyński

Niezmiernie ważnym kierunkiem działalności WIG były pomiary astronomiczno-geodezyjne. Umożliwiły one wykonywanie map na bazie jednolitego dla całego kraju geodezyjnego układu współrzędnych geograficznych.

Po zaborcach Polska odziedziczyła dziewięć układów triangulacyjnych z ośmioma różnymi punktami odniesienia na czterech elipsoidach. Ostatnie pomiary triangulacyjne były wykonane na przełomie XIX i XX w. Różnice we współrzędnych poszczególnych punktów na granicy układów dochodziły nawet do 250 m, a w każdym z państw zaborczych był innym poziom odniesienia wysokości.Pierwszych pomiarów dokonano w ramach prac Komisji Granicznej Polsko-Czeskiej i podczas budowy warszawskiej radiostacji transatlantyckiej. W 1920 r. zapoczątkowano triangulację szczegółową na terenach naftowych w Borysławiu. W drugiej połowie 1921 r. przystąpiono do wytyczenia, oznaczenia i pomiaru wschodniej granicy państwowej, długości bez mała 1500 km. W pracach związanych z wytyczaniem granicy wschodniej w latach 1921-1923 uczestniczyło przeciętnie 80% personelu Wydziału Triangulacyjnego. Pomiary odbywały się w nadzwyczaj trudnych warunkach; w pasie nadgranicznym brak było punktów triangulacyjnych, oficerowie pracowali w miejscowościach wyniszczonych przez wojnę, w terenie przeważnie słabo zaludnionym. Ze względu na ograniczony czas na wykonanie prac zrezygnowano z triangulacji, a pomiar szczegółów oparto na ciągach poligonowych. Aby zwiększyć ich dokładność na 24 punktach przeprowadzono astronomiczne pomiary azymutów.

Na odcinku granicy wzdłuż rzeki Zbrucz dokonano rekonstrukcji dawnych rosyjsko-austriackich słupów granicznych, a na całej długości granicę oznaczono podwójnym rzędem słupów i kopców granicznych.Z kolei w 1926 r. wykonano triangulację szczegółową 10-kilometrowego pasa wzdłuż całego wybrzeża morskiego, natomiast w latach 1923-1926 triangulację szczegółową na terenach poligonów (obozów ćwiczeń) Rembertów, Powursk-Stobychowa, Pohulanka, Raducz, Toruń-Podgórz, Grupa, Dęblin.

W 1925 r. podjęto prace nad założeniem całkowicie nowej triangulacji i sieci niwelacyjnej z zastosowaniem najnowszych metod i instrumentów. W wyniku ankiety przeprowadzonej w 1927 r. zdecydowano przyjąć układ współrzędnych geodezyjnych zdefiniowany na elipsoidzie Bessela z 1842 r. o punkcie odniesienia w Borowej Górze (j – 52°28’32”,85; a – 21°02’12”,12) i azymucie wyjściowym Borowa Góra – Modlin (261°53’1”,90). Opracowano model sieci państwowej, który zakładał, że sieć będzie czterorzędowa: I rząd – to łańcuch pojedynczych trójkątów o bokach 20-30 km i więcej, tworzących układy wieńcowe posiadające w węzłach bazy triangulacyjne i punkty astronomiczne Laplace'a (pomiar odległości i azymutu). Wieńce wypełniano siecią powierzchniową I rzędu. Dalsze zagęszczenie stanowiły sieci II, III i IV rzędu. Model ten był systematycznie realizowany w latach 1927-1939.

Dla przykładu, w 1928 r. prace WIG obejmowały budowę wież na wieńcu podstawowym na odcinku Baza Warszawska – Baza Kobryńska i na odcinku Baza Grodzieńska – Baza Łomżyńska, obserwacje I rzędu, pomiary astronomiczne na punkcie Kopciówka i niwelację precyzyjną na linii Grajewo – Augustów. Prace prowadziło oddziałów pomiarowych, w następnych latach ich liczba znacznie wzrosła.

Niezwykle trudnym zadaniem była budowa wież geodezyjnych. Duże zalesienie powodowało, że ich przeciętna wysokość wynosiła 36 metrów, a najwyższa osiągnęła 54 metry. Ogółem w sezonie 1928 zbudowano 220 wież i sygnałów geodezyjnych.

część 1 z 4
1 2 3 4 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_plreklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt