wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Apeks skanuje zabytkowe młyny
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Mapy Polski i krajów ościennych


Eugeniusz Sobczyński

Pierwsze prace nad Mapą Polski i krajów ościennych w skali 1:500 000 rozpoczęto już w 1927 r. W wydanych w 1929 r. przepisach o sporządzaniu map wojskowych określono ogólne założenia jej wykonania, przeprowadzono nawet próby wykonania pierwszego arkusza. Po roku 1930 zaniechano prac nad mapą i wznowiono je dopiero w 1935 r. na podstawie projektu Działu Studiów Wydziału Kartograficznego, w dużej mierze wzorowanego na wcześniejszych pracach. Prace rysunkowe wykonano w Referacie Map Operacyjnych. W tym samym roku wydano pierwszy próbny arkusz N-33-II-Słupsk. W lutym 1936 r. arkusz ten został rozesłany do instytucji naukowych, rodzajów wojsk i służb z prośbą o zaopiniowanie. W 1937 r. ukazało się pięć arkuszy (N-33-II-Słupsk, N-34-I-Gdynia, N-34-III-Warszawa, N-33-IV-Poznań i M-34-I-Kraków), które uwzględniały doświadczenia i uwagi użytkowników. Arkusz przedstawiał obszar 3° (długości) x 2° (szerokości geograficznej), stanowił ćwiartkę arkusza mapy w skali 1:1 000 000. Siatkę geograficzną poprowadzono co pół stopnia.Materiałem źródłowym do opracowania treści była mapa operacyjna w skali 1:300 000, a ponieważ dla wielu szczegółów mapa ta była niewystarczająca korzystano z mapy w skali 1:100 000 lub nawet najnowszego wydania 1:25 000. W pracach kartograficznych posługiwano się skalą roboczą 1:400 000. Mapę drukowano w ośmiu kolorach. Bardzo dokładnie przedstawiona była drożnia, elementy sytuacji (fabryki, kościoły, kopalnie, radiostacje, latarnie morskie, lotniska, nadleśnictwa) i podział administracyjny. Rzeźbę terenu pokazano warstwicami i za pomocą cieniowania.

Do oznaczenia warstwic użyto koloru brązowego, do cieni jasnofioletowego. Aby łatwiej można było odczytać wysokości na mapie umieszczono punkty wysokościowe (koty), warstwice 100-metrowe pogrubiono, a na marginesie wewnętrznym podano wartości warstwic.

Na podstawie tej mapy wydana została mapa do celów lotniczych. W 1934 r. WIG zwrócił się w tej sprawie do Dowództwa Lotnictwa Wojskowego i Dowództwa I Grupy Lotniczej z prośbą o przedstawienie propozycji zrobienia na wydaniu normalnym nadruków z treścią specjalną. W tym celu na wydaniu lotniczym wzmocniono druk hydrografii, sieci kolejowej i drogowej, lasów, wprowadzono nowe znaki (latarnie, radiostacje lotnicze, strefy zakazane, lądowiska) oraz umieszczono dane magnetyczne (izogony i zboczenia magnetyczne dla miejsc większych anomalii).

Wykonano tekże dwie inne mapy przeglądowe w nieco mniejszej skali (1:750 000), były to: Mapa Rzeczypospolitej Polskiej i Krajów Ościennych (15-arkuszowa) oraz Mapa Rzeczypospolitej Polskiej (10-arkuszowa).
Ponieważ po odzyskaniu niepodległości Polska nie miała własnej mapy przeglądowej, zwrócono uwagę na mapy tego typu pozostałe po zaborach, zwłaszcza na mapę austriacką w skali 1:750 000 (tzw. mapę przeglądową Europy Środkowej), która obejmowała m.in. obszar Polski. W 1922 r. poproszono władze austriackie o wykonanie 15 arkuszy takiej. Zmiany w nazwach, poprawki i uzupełnienia zostały dokonane przez WIG w formie korekty. Mapa była drukowana w Wiedniu w czterech kolorach, piąty – czerwony, z granicę państwową dodrukowano w Warszawie. Mapa przedstawiała szczegółowo szlaki komunikacyjne oraz dużą liczbę miejscowości.

W 1924 r. WIG rozpoczął opracowanie mapy w tej skali we własnej redakcji. Była ona oparta na matrycach otrzymanych z Wiednia, zwiększono jednak liczbę miejscowości i uzupełniono sytuację. Mapę drukowano w pięciu kolorach. Ostatni (dziesiąty) arkusz mapy ukazał się w 1934 r., w następnych latach zaprzestano jej wydawania, doskonaląc redakcję mapy w skali 1:1 000 000.dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


Magazyn użytkowników oprogramowania Bentley Systems

więcej

NAWI

NAWI


Zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS - geodezyjnych, klasy GIS oraz dla stacji referencyjnych. Doroczny przegląd systemów GNSS. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

TACHIMETRY

TACHIMETRY


Zestawienie tachimetrów elektronicznych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE


Zestawienie naziemnych skanerów 3D dostępnych na polskim rynku (laserowych, mobilnych i optycznych), a także oprogramowania do obróbki chmury punktów. Prezentacja wybranych produktów LiDAR oraz projektów zrealizowanych w tej technologii.

więcej

DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY


Zestawienie bezzałogowych maszyn latających przeznaczonych do celów fotogrametrycznych i geodezyjnych. Kompletna oferta UAV na polskim rynku - zarówno wirnikowców, jak i płatowców. Przegląd oprogramowania do obróbki zdjęć z dronów.

więcej

NIWELATORY

NIWELATORY


Zestawienie niwelatorów optycznych i kodowych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

6 rekordów


reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt