Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Mapy Polski i krajów ościennych


Eugeniusz Sobczyński

Pierwsze prace nad Mapą Polski i krajów ościennych w skali 1:500 000 rozpoczęto już w 1927 r. W wydanych w 1929 r. przepisach o sporządzaniu map wojskowych określono ogólne założenia jej wykonania, przeprowadzono nawet próby wykonania pierwszego arkusza. Po roku 1930 zaniechano prac nad mapą i wznowiono je dopiero w 1935 r. na podstawie projektu Działu Studiów Wydziału Kartograficznego, w dużej mierze wzorowanego na wcześniejszych pracach. Prace rysunkowe wykonano w Referacie Map Operacyjnych. W tym samym roku wydano pierwszy próbny arkusz N-33-II-Słupsk. W lutym 1936 r. arkusz ten został rozesłany do instytucji naukowych, rodzajów wojsk i służb z prośbą o zaopiniowanie. W 1937 r. ukazało się pięć arkuszy (N-33-II-Słupsk, N-34-I-Gdynia, N-34-III-Warszawa, N-33-IV-Poznań i M-34-I-Kraków), które uwzględniały doświadczenia i uwagi użytkowników. Arkusz przedstawiał obszar 3° (długości) x 2° (szerokości geograficznej), stanowił ćwiartkę arkusza mapy w skali 1:1 000 000. Siatkę geograficzną poprowadzono co pół stopnia.



Materiałem źródłowym do opracowania treści była mapa operacyjna w skali 1:300 000, a ponieważ dla wielu szczegółów mapa ta była niewystarczająca korzystano z mapy w skali 1:100 000 lub nawet najnowszego wydania 1:25 000. W pracach kartograficznych posługiwano się skalą roboczą 1:400 000. Mapę drukowano w ośmiu kolorach. Bardzo dokładnie przedstawiona była drożnia, elementy sytuacji (fabryki, kościoły, kopalnie, radiostacje, latarnie morskie, lotniska, nadleśnictwa) i podział administracyjny. Rzeźbę terenu pokazano warstwicami i za pomocą cieniowania.

Do oznaczenia warstwic użyto koloru brązowego, do cieni jasnofioletowego. Aby łatwiej można było odczytać wysokości na mapie umieszczono punkty wysokościowe (koty), warstwice 100-metrowe pogrubiono, a na marginesie wewnętrznym podano wartości warstwic.

Na podstawie tej mapy wydana została mapa do celów lotniczych. W 1934 r. WIG zwrócił się w tej sprawie do Dowództwa Lotnictwa Wojskowego i Dowództwa I Grupy Lotniczej z prośbą o przedstawienie propozycji zrobienia na wydaniu normalnym nadruków z treścią specjalną. W tym celu na wydaniu lotniczym wzmocniono druk hydrografii, sieci kolejowej i drogowej, lasów, wprowadzono nowe znaki (latarnie, radiostacje lotnicze, strefy zakazane, lądowiska) oraz umieszczono dane magnetyczne (izogony i zboczenia magnetyczne dla miejsc większych anomalii).

Wykonano tekże dwie inne mapy przeglądowe w nieco mniejszej skali (1:750 000), były to: Mapa Rzeczypospolitej Polskiej i Krajów Ościennych (15-arkuszowa) oraz Mapa Rzeczypospolitej Polskiej (10-arkuszowa).
Ponieważ po odzyskaniu niepodległości Polska nie miała własnej mapy przeglądowej, zwrócono uwagę na mapy tego typu pozostałe po zaborach, zwłaszcza na mapę austriacką w skali 1:750 000 (tzw. mapę przeglądową Europy Środkowej), która obejmowała m.in. obszar Polski. W 1922 r. poproszono władze austriackie o wykonanie 15 arkuszy takiej. Zmiany w nazwach, poprawki i uzupełnienia zostały dokonane przez WIG w formie korekty. Mapa była drukowana w Wiedniu w czterech kolorach, piąty – czerwony, z granicę państwową dodrukowano w Warszawie. Mapa przedstawiała szczegółowo szlaki komunikacyjne oraz dużą liczbę miejscowości.

W 1924 r. WIG rozpoczął opracowanie mapy w tej skali we własnej redakcji. Była ona oparta na matrycach otrzymanych z Wiednia, zwiększono jednak liczbę miejscowości i uzupełniono sytuację. Mapę drukowano w pięciu kolorach. Ostatni (dziesiąty) arkusz mapy ukazał się w 1934 r., w następnych latach zaprzestano jej wydawania, doskonaląc redakcję mapy w skali 1:1 000 000.



KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

SELECT c.id_comment,c.id_user,c.subject,c.text,c.id_table, c.id , c.rate, c.rate_minus, c.rate_count, c.rate_count_minus ,COALESCE(c.nick,c.created_by_readonly) as nick,c.IP,c.created_on_readonly, c.id_administrator, c.id_user,u.is_trusted ,count(c2.id_comment) as childs FROM zzz_comment c inner join zzz_menu_text_pl t on t.id_menu_text_pl=c.`id` left join zzz_user_nick u on c.id_user=u.id_user_nick left join zzz_comment c2 on c.id_comment=c2.id_parent and c2.is_visible=1 where 1=1 and c.is_visible=1 and (c.id_parent is null or c.id_parent=0 ) and c.id_table='19' and c.`id`='47177' group by c.id_comment,c.id_user,c.subject,c.text,c.id_table, c.id , c.rate, c.rate_minus, c.rate_count, c.rate_count_minus ,COALESCE(c.nick,c.created_by_readonly),c.IP,c.created_on_readonly, c.id_administrator, c.id_user,u.is_trusted order by c.created_on_readonly desc
Out of resources when opening file './01393027_geo/zzz_comment#P#p8.MYD' (Errcode: 24)

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
atmosfera Wenus składa się w 96% z dwutlenku węgla?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wacław Kłopociński (1911-1997)

Wacław  Kłopociński  (1911-1997)
Urodził się w Kaliszu 15 października 1911 roku. Ukończył tam uznane Liceum Humanistyczne im. Adama Asnyka. W 1930 roku rozpoczął studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1937 roku, uzyskując stopień inżyniera...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1840
Anglik Thomas Fowler (1777-1843) skonstruował kalkulator zbudowany z drewna.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama