Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Jednostki służby topogr.


Eugeniusz Sobczyński

Jednostki służby oprócz wykonywania specjalistycznych prac bardzo aktywnie, szczególnie w okresie zimowym, uczestniczą w życiu garnizonów. Niejednokrotnie żołnierze byli angażowani do akcji powodziowych, odśnieżania czy gaszenia pożarów. Spotykało się to z uznaniem społeczeństwa oraz podziwem dla poświęcenia żołnierzy. We wszystkich jednostkach działają także kluby honorowych dawców krwi, którzy oddają krew przede wszystkim w placówkach cywilnej służby zdrowia.

W okresie stanu wojennego, wprowadzonego 13 grudnia 1981 r., żołnierze służby, podobnie jak całe wojsko, byli, niestety, angażowani także do zadań o charakterze kontrolno-represyjnym. Wcześniej, 23 października część z nich skierowano do działań kontrolnych w gospodarce i administracji państwowej w ramach tzw. terenowych grup operacyjnych. Po wprowadzeniu stanu wojennego żołnierze ci byli dodatkowo zatrudniani do ochrony i obrony obiektów ważnych dla funkcjonowania państwa (urządzeń telekomunikacyjnych, mostów, węzłów komunikacyjnych). Kres wykorzystywania wojska do tego typu działań politycznych nastąpił dopiero w roku 1989. Wtedy zaczęto przywracać tradycję oręża polskiego, a w pracy wychowawczej posługiwać się autentyczną historią.

© E. Sobczyńskidodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS