wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Jednostki służby topogr.


Eugeniusz Sobczyński

Jednostki służby oprócz wykonywania specjalistycznych prac bardzo aktywnie, szczególnie w okresie zimowym, uczestniczą w życiu garnizonów. Niejednokrotnie żołnierze byli angażowani do akcji powodziowych, odśnieżania czy gaszenia pożarów. Spotykało się to z uznaniem społeczeństwa oraz podziwem dla poświęcenia żołnierzy. We wszystkich jednostkach działają także kluby honorowych dawców krwi, którzy oddają krew przede wszystkim w placówkach cywilnej służby zdrowia.

W okresie stanu wojennego, wprowadzonego 13 grudnia 1981 r., żołnierze służby, podobnie jak całe wojsko, byli, niestety, angażowani także do zadań o charakterze kontrolno-represyjnym. Wcześniej, 23 października część z nich skierowano do działań kontrolnych w gospodarce i administracji państwowej w ramach tzw. terenowych grup operacyjnych. Po wprowadzeniu stanu wojennego żołnierze ci byli dodatkowo zatrudniani do ochrony i obrony obiektów ważnych dla funkcjonowania państwa (urządzeń telekomunikacyjnych, mostów, węzłów komunikacyjnych). Kres wykorzystywania wojska do tego typu działań politycznych nastąpił dopiero w roku 1989. Wtedy zaczęto przywracać tradycję oręża polskiego, a w pracy wychowawczej posługiwać się autentyczną historią.

© E. Sobczyński



dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS