wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Mapa taktyczna

- część 1 z 3 » »»


Eugeniusz Sobczyński

Typ pierwszy, wydawany od 1922 r. do 1927 r. (dwukolorowa, trzykolorowa, czterokolorowa)
Opracowane na podstawie map państw zaborczych w różnych skalach, sprawdzonych pobieżnie w terenie. Błędy położenia, w zależności od rodzaju materiału podstawowego, dochodziły do kilkuset metrów. Na mapach brak było siatki kilometrowej. W 1939 r. ten typ mapy pokrywał jedynie 4% powierzchni kraju, głównie w części południowo-wschodniej. Były one najmniej dokładne.

Typ drugi, wydawany od 1926 do 1931 r. (dwukolorowa, część arkuszy czterokolorowych)
Opracowane na bazie map państw zaborczych, sprowadzonych do jednolitej skali 1:100 000 i sprawdzonych w terenie. Zbyt mała skala aktualizacji (1:100 000) sprawiła, że mimo starannego wykonania graficznego, pod względem dokładności kartometrycznej nie spełniały jeszcze warunków stawianych w owym czasie mapom wojskowym. Ich wartość dodatkowo obniżał brak siatki kilometrowej. W 1939 r. mapy te pokrywały 6% powierzchni kraju (część południowo-wschodnią).Typ trzeci, wydawany od 1929 r. (dwukolorowa i czterokolorowa)
Materiałem podstawowym były mapy sprawdzone w terenie początkowo w skali 1:100 000, a następnie 1:25 000, toteż wartość poszczególnych arkuszy była niejednakowa. Zaletą było wprowadzenie siatki kilometrowej w jednolitym odwzorowaniu quasi-stereograficznym WIG, poprowadzonej co 2 km, a opisanej co 4 km. Wprowadzenie siatki kilometrowej wynikało z rozporządzenia szefa Sztabu Głównego z 6 lipca 1928 r.:

1. Zastosować jednolity dla całego obszaru państwa układ współrzędnych prostokątnych płaskich w rzucie Roussilhea;
2. Wszelkie układy lokalne, stosowane dotychczas na planach obozów ćwiczebnych oraz układy soldnerowskie należy zarzucić;
3. Uwidocznić siatkę kilometrową w rzucie i układzie wymienionym wyżej na wszystkich nowo wydawanych w podziałce 1:25 000 (1:20 000) i w podziałkach większych planów, tak opartych na nowych zdjęciach, jak i na arkuszach reambulowanych i kontrreprodukowanych. Wznawiane nakłady wydanych już planów należy zaopatrzyć w wyżej wymienioną siatkę kilometrową.

część 1 z 3
1 2 3 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


Magazyn użytkowników oprogramowania Bentley Systems

więcej

NAWI

NAWI


Zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS - geodezyjnych, klasy GIS oraz dla stacji referencyjnych. Doroczny przegląd systemów GNSS. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

TACHIMETRY

TACHIMETRY


Zestawienie tachimetrów elektronicznych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE


Zestawienie naziemnych skanerów 3D dostępnych na polskim rynku (laserowych, mobilnych i optycznych), a także oprogramowania do obróbki chmury punktów. Prezentacja wybranych produktów LiDAR oraz projektów zrealizowanych w tej technologii.

więcej

DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY


Zestawienie bezzałogowych maszyn latających przeznaczonych do celów fotogrametrycznych i geodezyjnych. Kompletna oferta UAV na polskim rynku - zarówno wirnikowców, jak i płatowców. Przegląd oprogramowania do obróbki zdjęć z dronów.

więcej

NIWELATORY

NIWELATORY


Zestawienie niwelatorów optycznych i kodowych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

6 rekordów


reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt