Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Mapa taktyczna

- część 1 z 3 » »»


Eugeniusz Sobczyński

Typ pierwszy, wydawany od 1922 r. do 1927 r. (dwukolorowa, trzykolorowa, czterokolorowa)
Opracowane na podstawie map państw zaborczych w różnych skalach, sprawdzonych pobieżnie w terenie. Błędy położenia, w zależności od rodzaju materiału podstawowego, dochodziły do kilkuset metrów. Na mapach brak było siatki kilometrowej. W 1939 r. ten typ mapy pokrywał jedynie 4% powierzchni kraju, głównie w części południowo-wschodniej. Były one najmniej dokładne.

Typ drugi, wydawany od 1926 do 1931 r. (dwukolorowa, część arkuszy czterokolorowych)
Opracowane na bazie map państw zaborczych, sprowadzonych do jednolitej skali 1:100 000 i sprawdzonych w terenie. Zbyt mała skala aktualizacji (1:100 000) sprawiła, że mimo starannego wykonania graficznego, pod względem dokładności kartometrycznej nie spełniały jeszcze warunków stawianych w owym czasie mapom wojskowym. Ich wartość dodatkowo obniżał brak siatki kilometrowej. W 1939 r. mapy te pokrywały 6% powierzchni kraju (część południowo-wschodnią).



Typ trzeci, wydawany od 1929 r. (dwukolorowa i czterokolorowa)
Materiałem podstawowym były mapy sprawdzone w terenie początkowo w skali 1:100 000, a następnie 1:25 000, toteż wartość poszczególnych arkuszy była niejednakowa. Zaletą było wprowadzenie siatki kilometrowej w jednolitym odwzorowaniu quasi-stereograficznym WIG, poprowadzonej co 2 km, a opisanej co 4 km. Wprowadzenie siatki kilometrowej wynikało z rozporządzenia szefa Sztabu Głównego z 6 lipca 1928 r.:

1. Zastosować jednolity dla całego obszaru państwa układ współrzędnych prostokątnych płaskich w rzucie Roussilhea;
2. Wszelkie układy lokalne, stosowane dotychczas na planach obozów ćwiczebnych oraz układy soldnerowskie należy zarzucić;
3. Uwidocznić siatkę kilometrową w rzucie i układzie wymienionym wyżej na wszystkich nowo wydawanych w podziałce 1:25 000 (1:20 000) i w podziałkach większych planów, tak opartych na nowych zdjęciach, jak i na arkuszach reambulowanych i kontrreprodukowanych. Wznawiane nakłady wydanych już planów należy zaopatrzyć w wyżej wymienioną siatkę kilometrową.

część 1 z 3
1 2 3 » »»



KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS