wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Studenci inwentaryzują budynek AGH
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Mapa taktyczna

- część 1 z 3 » »»


Eugeniusz Sobczyński

Typ pierwszy, wydawany od 1922 r. do 1927 r. (dwukolorowa, trzykolorowa, czterokolorowa)
Opracowane na podstawie map państw zaborczych w różnych skalach, sprawdzonych pobieżnie w terenie. Błędy położenia, w zależności od rodzaju materiału podstawowego, dochodziły do kilkuset metrów. Na mapach brak było siatki kilometrowej. W 1939 r. ten typ mapy pokrywał jedynie 4% powierzchni kraju, głównie w części południowo-wschodniej. Były one najmniej dokładne.

Typ drugi, wydawany od 1926 do 1931 r. (dwukolorowa, część arkuszy czterokolorowych)
Opracowane na bazie map państw zaborczych, sprowadzonych do jednolitej skali 1:100 000 i sprawdzonych w terenie. Zbyt mała skala aktualizacji (1:100 000) sprawiła, że mimo starannego wykonania graficznego, pod względem dokładności kartometrycznej nie spełniały jeszcze warunków stawianych w owym czasie mapom wojskowym. Ich wartość dodatkowo obniżał brak siatki kilometrowej. W 1939 r. mapy te pokrywały 6% powierzchni kraju (część południowo-wschodnią).Typ trzeci, wydawany od 1929 r. (dwukolorowa i czterokolorowa)
Materiałem podstawowym były mapy sprawdzone w terenie początkowo w skali 1:100 000, a następnie 1:25 000, toteż wartość poszczególnych arkuszy była niejednakowa. Zaletą było wprowadzenie siatki kilometrowej w jednolitym odwzorowaniu quasi-stereograficznym WIG, poprowadzonej co 2 km, a opisanej co 4 km. Wprowadzenie siatki kilometrowej wynikało z rozporządzenia szefa Sztabu Głównego z 6 lipca 1928 r.:

1. Zastosować jednolity dla całego obszaru państwa układ współrzędnych prostokątnych płaskich w rzucie Roussilhea;
2. Wszelkie układy lokalne, stosowane dotychczas na planach obozów ćwiczebnych oraz układy soldnerowskie należy zarzucić;
3. Uwidocznić siatkę kilometrową w rzucie i układzie wymienionym wyżej na wszystkich nowo wydawanych w podziałce 1:25 000 (1:20 000) i w podziałkach większych planów, tak opartych na nowych zdjęciach, jak i na arkuszach reambulowanych i kontrreprodukowanych. Wznawiane nakłady wydanych już planów należy zaopatrzyć w wyżej wymienioną siatkę kilometrową.

część 1 z 3
1 2 3 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_plreklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt