Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

19. SOT


W ramach restrukturyzacji Oddział przeniesiono w 1970 r. do Leszna. Tam zajął koszary, w których w okresie międzywojennym stacjonował 17. Pułk Ułanów im. Bolesława Chrobrego. W pierwszych latach funkcjonowania w nowym garnizonie Oddział dał się poznać za sprawą ppłk. Beniamina Janickiego – entuzjastycznego działacza PTTK, który popularyzował wśród społeczności Leszna wycieczki turystyczne i biegi na orientację.

W ramach współpracy z władzami województwa i miasta Oddział wykonał między innymi:
• zagęszczenie osnowy geodezyjnej na potrzeby budowy stadionu żużlowego im. Alfreda Smoczyka w Lesznie;
• obsługę geodezyjną budowy wiaduktu im. gen. Grota-Roweckiego w Lesznie;
• mapę turystyczno-krajoznawczą Przemęckiego Parku Krajoznawczego w skali 1:50 000, położonego na terenie ówczesnego województwa leszczyńskiego;
• mapę turystyczno-krajoznawczą Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w skali 1:50 000.

W maju 1975 r. prezydent miasta Leszna wyróżnił medalem za zasługi dla miasta, dowódcę Oddziału ppłk. Stanisława Leśniaka. Młoda kadra techniczna Oddziału uczestniczyła w konkursie zorganizowanym przez Zarząd Wojewódzki Stowarzyszenia Geodetów Polskich w Poznaniu na najlepszego młodego geodetę Wielkopolski. Czołowe lokaty w kolejnych latach zdobywali: por. Roman Mazur, por. Włodzimierz Walczak i por. Mariusz Kubala.

Pod koniec 1993 r. w 40. rocznicę powstania Oddziału wydano mapę plastyczną Województwo Leszczyńskie, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Natomiast w 20. rocznicę powstania województwa wykonano makietę województwa leszczyńskiego, która była prezentowana w urzędzie wojewódzkim. W 1978 r. Oddział został wyróżniony medalem „Zasłużony dla Województwa Leszczyńskiego”.

W Oddziale aktywnie działa Koło Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych, a wyróżniają się w tym byli oficerowie topografowie: ppłk Jan Płużek, płk Sylwester Antczak i ppłk Zbigniew Czaja.

© E. Sobczyński



KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS