wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Pomiary w Katyniu


Eugeniusz Sobczyński

Godny odnotowania jest udział kadry topograficznej w wyprawach organizowanych przez Radę Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa do Katynia, Miednoje i Charkowa. Prace te stanowią niewątpliwie hołd, jaki służba topograficzna WP wniosła dla uczczenia barbarzyńskiej śmierci polskich oficerów, w tym także kilkudziesięciu oficerów geografów WIG podczas II wojny światowej. Warto wspomnieć, że w czasie prac ekshumacyjnych prowadzonych w Charkowie na przełomie lipca i sierpnia 1991 r. znaleziono odznakę pamiątkową Oficerskiej Szkoły Topografów oraz kilka emblematów (korpusówek) korpusu oficerów geografów.

Pierwsza wyprawa pomiarowa odbyła się w 1990 r., jej wynikiem było opracowanie przewodnika po Lesie Katyńskim. Podczas drugiej wyprawy w 1991 r. dokonano interpretacji niemieckich zdjęć lotniczych z lat 1942-1944 obejmujących miejsca obozów i mordu polskich jeńców na terenie Rosji i Ukrainy. Na jej podstawie zidentyfikowano miejsca zbiorowych mogił. W 1992 r. podczas kolejnej wyprawy przeprowadzono pomiary geodezyjne, które umożliwiły wykonanie mapy topograficznej i plastycznej (w skali 1:500). Na tej podstawie wykonano makietę terenu, służącą uczestnikom konkursu architektonicznego do opracowania projektów cmentarzy wojskowych. Makieta oraz zdjęcia lotnicze były prezentowane m.in. w Centralnej Bibliotece Wojskowej na wystawie poświęconej 50. rocznicy zbrodni katyńskiej.

W 1994 r., od 3 do 25 września, dwie ekipy geodetów wojskowych przeprowadziły równolegle kolejne pomiary w Katyniu, Miednoje i Charkowie, umożliwiające wykonanie map w skali 1:500 oraz prowadzenie prac archeologicznych i ekshumacyjnych. W wyprawach tych szczególnie zapisali się: ppłk Bogdan Kolanowski, mjr Jerzy Wiśniowski, mjr Adam Kazik, kpt. Waldemar Kubisz i kpt. Ireneusz Chudzik.Należy odnotować, że w grudniu 1992 r. w CBW minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz otworzył wystawę „Dokumentacja kartograficzna miejsc pamięci narodowej w Katyniu i Miednoje”. Oprócz materiałów kartograficznych zgromadzono na niej materialne dowody zbrodni ludobójstwa, a 22. SOTG wykonał makietę rejonu Katynia stanowiącą tło do projektu pomnika upamiętniającego męczeńską śmierć żołnierzy.

W październiku 1997 r. sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik wystąpił do ministra obrony narodowej o skierowanie zespołu pomiarowego ze służby topograficznej do wykonania prac geodezyjnych związanych z odnowieniem Cmentarza Orląt we Lwowie. Zespół kierowany przez ppłk. Jerzego Wiśniowskiego wyjechał 3 października i do 16 października założył osnowę pomiarową oraz wykonał pomiary, które umożliwiły wykonanie cyfrowej mapy zasadniczej w skali 1:500 służącej jako podkład do przeprowadzenia ekshumacji i prac związanych z odnowieniem cmentarza.

Służba kilkakrotnie wykonywała na rzecz Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa interpretacji zdjęć lotniczych mających na celu ustalenie miejsc zagłady Polaków w II wojnie światowej.

© E. Sobczyńskidodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


Magazyn użytkowników oprogramowania Bentley Systems

więcej

NAWI

NAWI


Zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS - geodezyjnych, klasy GIS oraz dla stacji referencyjnych. Doroczny przegląd systemów GNSS. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

TACHIMETRY

TACHIMETRY


Zestawienie tachimetrów elektronicznych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE


Zestawienie naziemnych skanerów 3D dostępnych na polskim rynku (laserowych, mobilnych i optycznych), a także oprogramowania do obróbki chmury punktów. Prezentacja wybranych produktów LiDAR oraz projektów zrealizowanych w tej technologii.

więcej

DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY


Zestawienie bezzałogowych maszyn latających przeznaczonych do celów fotogrametrycznych i geodezyjnych. Kompletna oferta UAV na polskim rynku - zarówno wirnikowców, jak i płatowców. Przegląd oprogramowania do obróbki zdjęć z dronów.

więcej

NIWELATORY

NIWELATORY


Zestawienie niwelatorów optycznych i kodowych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

6 rekordów


reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt