Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

22. WOTK


Stacjonujący w Komorowie kultywuje tradycje jednostek topograficznych, które w okresie powojennym stacjonowały w tym garnizonie. Początek związku jednostek Służby Topograficznej WP z miastem Ostrów Mazowiecka sięga 1951 r., wówczas to 22. Samodzielny Oddział Topograficzno-Geodezyjny rozpoczął przejmowanie obiektów wojskowych w koszarach komorowskich. Przy różnych pracach remontowych znalazło zatrudnienie wielu mieszkańców pobliskich miejscowości. W nowo powstających jednostkach topograficznych do prac pomiarowych zatrudniano pracowników sezonowych. Wyjeżdżali oni z topografami w różne rejony Polski, mieli możliwość zarobkowania, co było trudne w ich rodzinnych stronach.

Pierwszym materialnym wkładem kadry jednostki w rozwój Komorowa była budowa szkoły podstawowej. Z okazji 1000-lecia powstania państwa polskiego zawiązał się w garnizonie Komitet Budowy Szkoły. Uczestniczyła w nim aktywnie kadra topograficzna wraz z rodzinami. Zbierając datki pieniężne oraz wykonując wiele prac przyczynili się do szybkiego wybudowania szkoły. Uroczystego otwarcia placówki dokonał szef Zarządu Topograficznego Szt. Gen. WP gen. Teodor Naumienko 15 stycznia 1961 r. Warto wspomnieć, że w szkole pracowało wiele żon oficerów, a kadra prowadziła drużyny harcerskie oraz organizowała kółka zainteresowań.

W 1961 r. ówczesny dowódca garnizonu powołał Garnizonowy Klub Sportowy ?Sokół?, w którym powstało dziewięć sekcji, skupiających nie tylko żołnierzy, lecz także okoliczną młodzież. Odbywały się tu mecze w ramach ligi zakładów pracy oraz mistrzostwa regionu w wielu dyscyplinach sportowych.

Za zasługi dla rozwoju miasta społeczeństwo ziemi ostrowskiej ufundowało 27.Batalionowi Samochodowemu (który był w tym czasie w garnizonie jednostką gospodarczą) sztandar, a uroczystość wręczenia odbyła się 30 września 1966 r. Kolejny raz społeczeństwo ufundowało sztandar dla 22. SOTG, (1985 r.). Po zmianie wzorów sztandarów 22. WOTK otrzymał kolejny sztandar 15 listopada 1995 r., a aktu wręczenia w imieniu prezydenta RP dokonał szef Sztabu Warszawskiego Okręgu Wojskowego gen. dyw. Kazimierz Tomaszewski.
22. WOTK jest szczególnie ceniony przez środowiska kombatanckie za kultywowanie tradycji Szkoły Podchorążych Piechoty istniejącej w Garnizonie Komorowo w okresie międzywojennym. Utrzymywane są też ożywione kontakty z kombatantami w kraju i za granicą; wspólnie wydawany jest biuletyn ?Rzeczpospolita Podchorążacka?. Na terenie garnizonu zrekonstruowano Mauzoleum Podchorążych, pomnik Józefa Piłsudskiego oraz pomniki przedstawiające postacie i sceny historyczne. Miejsca te w szczególny sposób przypominają historię naszego kraju, dlatego udostępniane są okolicznym szkołom do zwiedzania.

W dowód najwyższego uznania 10 listopada 1989 r. 2. SOTG został odznaczony medalem ?Zasłużony dla Województwa Ostrołęckiego?.



Ośrodek wykonał także wiele map oraz pomiarów geodezyjnych dla instytucji cywilnych. Opracowano i wydano Mapę województwa ostrołęckiego, Plan Ostrowi Mazowieckiej, Plan Kobyłki, mapę turystyczno-krajoznawczą w skali 1:50 000 Podlaski przełom Bugu ? Park Krajobrazowy, wydrukowano mapy: Trójmiejski Park Krajobrazowy w skali 1:15 000 i 1:30 000, Suwalski Park Krajobrazowy, Roślinność Rzeczywista Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Bolimowski Park Krajobrazowy, Karkonosze, a także mapy gminy Kąkolewnica i Podkowa Leśna, mapę turystyczną Las Kabacki, historyczne mapy Polski, Mapę samochodową Polski (1:800 000), folder Busko-Zdrój, mapy do biegów na orientację oraz wiele innych, których nie sposób tu wymienić. W ośrodku drukowane są także na zlecenie Głównego Geodety Kraju niektóre godła map topograficznych, między innymi w 1997 r. były to mapy obejmujące obszar Warszawy.

Atrakcją garnizonu jest m.in. kryty basen kąpielowy, z którego korzystają żołnierze oraz mieszkańcy pobliskich miejscowości. Na obiekcie rozgrywano wiele zawodów krajowych. Bliskość Warszawy oraz doskonała baza sprzętowa i socjalna powodują, że w Ośrodku odbywa się wiele szkoleń, konferencji i narad z udziałem gości krajowych i zagranicznych. Ważną rolę w życiu kulturalnym Komorowa odgrywa klub garnizonowy. W pierwszych powojennych latach skupiał on całą kadrę i rodziny. Bardzo popularne były wówczas seanse filmowe i występy zespołów artystycznych. W następnych latach działalność klubu ukierunkowana została na prace z dziećmi i młodzieżą. Dla nich organizowano większość zajęć pod fachowym okiem instruktora-plastyka p. Henryki Pianko. Stało się już tradycją prezentowanie w klubie różnych form sztuki tworzonej przez dzieci.

Bardzo aktywnie działają w garnizonie Koło Wędkarskie (PZW) i Koło Łowieckie (PZŁ), skupiając w swych szeregach zarówno kadrę, jak i pracowników cywilnych. Zajmują się one również dokarmianiem zwierząt w okresie zimowym oraz wykonują prace gospodarczo-hodowlane. W tej działalności szczególnie wyróżnili się: Leonard Kownacki, Julian Sochacki, Jan Miksztal, Zbigniew Stawinoga, Jerzy Siemiątkowski, Marek Kalita.

W Komorowie działają również liczne organizacje i stowarzyszenia, najbardziej aktywne jest Stowarzyszenie Geodetów Polskich, członkowie Koła stowarzyszenia utrzymują ścisły kontakt z cywilnymi geodetami z regionu. Wielokrotnie brali czynny udział w ?Ostrołęckich dniach techniki?. W 1987 r. zorganizowano I Wojewódzką Spartakiadę Sportowo-Obronną SGP. Kadra topograficzna, w ramach działalności Koła, uzyskała również uprawnienia do samodzielnego wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych dla ludności cywilnej.

Ważne miejsce w życiu garnizonu zajmuje Kościół Garnizonowy, który w okresie powojennym przechodził różne koleje. Przez wiele lat kadra z przyczyn politycznych nie mogła spełniać w nim praktyk religijnych. W 1959 r. został mianowany pierwszy kapelan ks. kpt. Stanisław Pytkowski, w następnych latach świątynia służyła głównie okolicznej ludności. Po zmianach politycznych w 1989 r. jest znowu miejscem, gdzie odbywają się uroczystości garnizonowe związane ze świętami państwowymi. Na początku lat 90. przeprowadzono remont kapitalny świątyni, wykonano nowy wystrój wnętrza i zagospodarowano otoczenie.

? E. Sobczyński



KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS