wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Kartografia

- część 1 z 5 » »»


Eugeniusz Sobczyński

Pierwsze wydawnictwo służby topograficznej WP ukazało się już w 1945 r. Była to mapa Polski w skali 1:1 000 000, kreślona piórkiem łącznie z nazewnictwem, ukazująca po raz pierwszy Polskę w nowych granicach, z polskimi nazwami na Ziemiach Północnych i Zachodnich. Do ciekawostek należy zadrukowana wcześniejsza informacja na dolnym marginesie tej mapy, dotycząca granic państwowych: Granice: 1. na wschodzie zgodnie z umową w Moskwie – 1945 r.; 2. na zachodzie – granice administracji polskiej zgodnie z uchwałami Konferencji w Poczdamie 1945 r.; 3. na południu podług stanu z dn. 1 X 1939 r.; 4. na Zaolziu granice z przed 1 XI 1938 r.

Zadrukowanie tej informacji wynikało z tego, że dokładny przebieg granicy w terenie nie był faktycznie wytyczony.
Nazwy miejscowości leżących za wschodnią granicą, a należących przed wybuchem wojny do Polski, na mapie podano jeszcze według terminologii polskiej. Polskie nazewnictwo zostało także zastosowane na obszarze Ziem Odzyskanych. Mapa przedstawiała również nowy podział kraju na województwa i powiaty. Została wykonana w odwzorowaniu stożkowym Albersa z wiernie odwzorowanymi równoleżnikami 51°30' i 53°30'. Było to wydanie tymczasowe, w niewielkim nakładzie, przeznaczone prawie wyłącznie do użytku służbowego. Mapa drukowana była na papierze, który otrzymano od Rosjan. Jak się później okazało, papier ten znaleziono w Poznaniu, a był przedwojennym papierem WIG, na którym drukowano mapy taktyczne w skali 1:100 000. Format papieru był zbyt nieodpowiedni, z konieczności więc mapę wydrukowano na dwóch wąskich arkuszach.

W 1947 i 1948 roku na podstawie tejże mapy wydano dwie kolejne, również w skali 1:1 000 000. Wariant A jako wydanie warstwobarwne zawierał wszystkie elementy krajobrazu naturalnego i kulturowego, oprócz lasów. Na potrzeby osadnictwa, rozmieszczenia podstawowych urządzeń gospodarczych, bonitacji gleb itp. wydano mapę w wariancie B, na której pokazano obszary zalesione i rzeźbę terenu za pomocą warstwic. Na mapie z 1948 r. przedstawiono nowy przebieg wschodniej granicy oraz podział administracyjny kraju na 19 województw. Miejscowości za wschodnią granicą mają już nazwy radzieckie.

Również Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej, pomimo bardzo ciężkich warunków (brak wyposażenia oraz odpowiednio przygotowanych specjalistów kartografów), już w 1946 r. wydało pierwszą mapę nawigacyjną obejmującą obszar Zatoki Gdańskiej (w skali 1:75 000), a w następnych latach mapy morskie Bałtyku w skalach 1:60 000 i 1:150 000.

Oryginalnym i nowatorskim dziełem była wydana w 1947 r. przez WIG pierwsza mapa samochodowa Polski w skali 1:1 000 000. Zawierała informacje opisowe dla turystów i po raz pierwszy przedstawiono nie tylko stan dróg o nawierzchni twardej, lecz także rodzaje nawierzchni. Wyróżniono:
? nawierzchnie prasowane (asfalt, beton);
? nawierzchnie układane (kostka, klinkier);
? nawierzchnie ubijane (tłuczeń, bruk).Na podstawie tego wydania już w 1948 r. WIG opracował bardzo potrzebną administracji państwowej mapę administracyjną kraju z podziałem na województwa i powiaty. Wyróżniała się ona bardzo rozbudowanym nazewnictwem.

część 1 z 5
1 2 3 4 5 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS