wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Jak wyznaczyć strefy dojazdu w QGIS
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

GeoludzieABCDFGHKLMNOPRSŚTWZ

Kazimierz Sikorski (1940-1998)


Geodeta, wykładowca akademicki, długoletni pracownik Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (dziś UWM), specjalista od fotogrametrii.

Urodził się 25 listopada 1940 roku w Radziejowie (kujawsko-pomorskie); studia ukończył w Moskiewskim Instytucie Inżynierów Urządzeń Rolnych. Następnie związał się z olsztyńską uczelnią. Najpierw był stażystą w Studium Geodezji Wyższej Szkoły Rolniczej (przemianowanej w 1972 roku na Akademię Rolniczo-Techniczną). W 1971 roku obronił doktorat na Politechnice Warszawskiej, a habilitował się w 1980 roku. Dwadzieścia lat pracował w Instytucie Geodezji i Fotogrametrii ART, ponadto w latach 1981-90 pełnił funkcję dziekana Wydziału Geodezji i Urządzeń Rolnych tej uczelni. Organizował Katedrę Fotogrametrii i Teledetekcji, którą kierował od 1995 roku. Tytuł profesora uzyskał w 1992 r.

W swoich badaniach naukowych zajmował się teorią opracowywania wyników pomiarów geodezyjnych, opracowywania efektów algorytmów sekwencyjnego wyrównywania wyników obserwacji oraz metodami cyfrowego opracowywania zdjęć lotniczych i satelitarnych. Prowadził wykłady i ćwiczenia z geodezji i rachunku wyrównawczego, fotogrametrii i teledetekcji. Jest autorem ponad 100 prac naukowych. Ponadto uczestniczył w działalności Komitetu Geodezji oraz Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji.

Był również znanym działaczem sportowym, prezesem uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego w Olsztynie. Jako pełnomocnik rektora ART ds. sportu zajmował się modernizacją obiektów sportowych w olsztyńskim miasteczku akademickim Kortowie. Jego imię nadano kortowskiemu stadionowi lekkoatletycznemu. Zmarł nagle 15 września 1998 roku.

Oprac. BS, wrzesień 2011 r.
Na podstawie: Jubileusz 50-lecia Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, tom II, Wydawnictwo ART, Olsztyn 1999
reklama

Geoludzie

nazwisko
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt