wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geoida od GOCE
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

GeoludzieABCDFGHKLMNOPRSŚTWZ

Kazimierz Sikorski (1940-1998)


Geodeta, wykładowca akademicki, długoletni pracownik Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (dziś UWM), specjalista od fotogrametrii.

Urodził się 25 listopada 1940 roku w Radziejowie (kujawsko-pomorskie); studia ukończył w Moskiewskim Instytucie Inżynierów Urządzeń Rolnych. Następnie związał się z olsztyńską uczelnią. Najpierw był stażystą w Studium Geodezji Wyższej Szkoły Rolniczej (przemianowanej w 1972 roku na Akademię Rolniczo-Techniczną). W 1971 roku obronił doktorat na Politechnice Warszawskiej, a habilitował się w 1980 roku. Dwadzieścia lat pracował w Instytucie Geodezji i Fotogrametrii ART, ponadto w latach 1981-90 pełnił funkcję dziekana Wydziału Geodezji i Urządzeń Rolnych tej uczelni. Organizował Katedrę Fotogrametrii i Teledetekcji, którą kierował od 1995 roku. Tytuł profesora uzyskał w 1992 r.

W swoich badaniach naukowych zajmował się teorią opracowywania wyników pomiarów geodezyjnych, opracowywania efektów algorytmów sekwencyjnego wyrównywania wyników obserwacji oraz metodami cyfrowego opracowywania zdjęć lotniczych i satelitarnych. Prowadził wykłady i ćwiczenia z geodezji i rachunku wyrównawczego, fotogrametrii i teledetekcji. Jest autorem ponad 100 prac naukowych. Ponadto uczestniczył w działalności Komitetu Geodezji oraz Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji.

Był również znanym działaczem sportowym, prezesem uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego w Olsztynie. Jako pełnomocnik rektora ART ds. sportu zajmował się modernizacją obiektów sportowych w olsztyńskim miasteczku akademickim Kortowie. Jego imię nadano kortowskiemu stadionowi lekkoatletycznemu. Zmarł nagle 15 września 1998 roku.

Oprac. BS, wrzesień 2011 r.
Na podstawie: Jubileusz 50-lecia Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, tom II, Wydawnictwo ART, Olsztyn 1999
reklama

Geoludzie

nazwisko
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt