wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

W okowach doktryny


W okowach radzieckiej doktryny politycznej

SŁUŻBA TOPOGRAFICZNA1 WOJSKA POLSKIEGO W LATACH 1945-1990

Eugeniusz Sobczyński

Po zakończeniu II wojny światowej odtwarzanie stałej struktury organizacyjnej Służby Topograficznej WP i okreś­lanie dla niej zadań wynikało z wyjątkowo złożonej sytuacji politycznej naszego kraju. Polska poniosła ogromne straty ludzkie i materialne, ponadto znalazła się w strefie wpływów radzieckich. Mimo nabytków na zachodzie i północy, kraj został okrojony terytorialnie. O ile w przededniu wybuchu wojny powierzchnia Polski wynosiła ok. 389 tys. km2, to po jej zakończeniu i ostatecznym wytyczeniu granic – nieco ponad 312 tys. km2, była zatem o ok. 20 proc. mniejsza. Ziemie zachodnie i północne obejmowały 102 tys. km2 i stanowiły ok. 1/3 obszaru nowej Polski. Nowe, mniejsze terytorium zostało przesunięte o około 100 kilometrów na zachód w stosunku do przedwojennego, na wschodzie granice zostały cofnięte o ok. 250 km. Zmianie uległa większość naszych granic państwowych (rys. obok). Te wielkoś­ci pokazują zakres prac geodezyjnych i kartograficznych stojących po zakończeniu wojny przed cywilną i wojskową służbą geodezyjno-kartograficzną.

Straty osobowe poniesione przez wojskową służbę geograficzną podczas II wojny światowej były szczególnie dotkliwe; zginęło w różnych okolicznościach 165 oficerów i pracowników cywilnych, w tym 70 zostało zamordowanych w Katyniu i Charkowie. Były to procentowo największe straty osobowe ze wszystkich korpusów w Wojsku Polskim. Po wojnie z przyczyn politycznych do kraju nie powróciła znaczna liczba oficerów geografów z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Powracający albo nie byli powoływani do służby, albo wyznaczano ich na drugorzędne stanowiska. Nie było również kartograficznych materiałów źródłowych ani sprzętu geodezyjnego i kartograficznego. Nie istniała baza poligraficzna. Służba musiała przejąć wzorce i ustalenia radzieckie, które nie uwzględniały osiągnięć polskiej kartografii wojskowej okresu międzywojennego.


Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS