Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Zakończenie


Eugeniusz Sobczyński

Mapy, podobnie jak książki, są odbiciem poziomu technicznego i zmian cywilizacyjnych. Analiza map wydawanych w Polsce jest tego najlepszym przykładem. Pierwsze wykonywane na potrzeby obronności państwa i prowadzenia działań zbrojnych są bardzo prymitywne, często przedstawiają filozoficzny stosunek twórców do obrazu Ziemi. Trzeba jednak pamiętać, że do XVIII w. granice państw nie były precyzyjne określane. Ale też dokładność nie była potrzebna, ogromne połacie ziemi pozostawały wtedy niezaludnione. W miarę rozwoju cywilizacji w całej Europie zaczęto skrupulatnie wyznaczać granice poszczególnych państw. Mapy stawały się bardziej szczegółowe, dokładniejsze i stanowiły podstawę do planowania działań wojennych. W tym czasie w poszczególnych armiach tworzono stałe struktury przeznaczone do wykonywania map do celów militarnych.

Dorobek polskiej kartografii wojskowej jest ogromny i niezwykle cenny. Na podstawie map można prześledzić rozwój państwowości, kultury technicznej, a także sztuki wojennej. Można też badać rozwój oraz upadek osad i miast. Na wielu z nich wytrawna ręka kartografa kreśliła na kartuszach postaci w strojach regionalnych i sceny z życia mieszkańców, a na winietach fasady znaczących budowli. Wytwory kartografii fortecznej dają doskonały obraz nieistniejących już dziś zamków i fortec, na ich podstawie można odtworzyć używane wówczas uzbrojenie.
Mapy pokazywały wielkość Polski, ale też jej rozdarcie i grabież. W trudnych latach zaborów i okupacji kraju dawały, na równi z literaturą narodową, nadzieję na powrót do świetności narodowej. Są bez wątpienia ważnym źródłem w nauczaniu historii.

Prace wojskowych geografów są niezaprzeczalnym dorobkiem naszego dziedzictwa narodowego. Z pewnością też polska kartografia wielokrotnie dorównywała kartografii w czołowych państwach europejskich.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. umożliwiło dynamiczny rozwój wojskowej służby geograficznej. Stąd w okresie międzywojennym zanotowała ona wiele znaczących osiągnięć. Dotyczyły one zarówno stworzenia sprawnej organizacji, wykształcenia dużej grupy wysokiej klasy specjalistów, jak i nadrobienia wiekowych zaniedbań w produkcji map wykorzystywanych do celów wojskowych.

Napaść Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r. w połączeniu z agresją ZSRR uniemożliwiły pełną weryfikację (specyfika wojny) przydatności geografów wojskowych w trakcie działań wojennych. Służba ta poniosła wtedy dotkliwe straty ludzkie i materialne.

Jednakże po klęsce wrześniowej w polskich formacjach zbrojnych walczących na różnych frontach służba geograficzna (kartograficzna) była odtwarzana i odnotowała wiele osiągnięć. Najważniejszymi było wyszkolenie kolejnego zastępu ludzi mogących realizować nowe wyzwania.

Okres po zakończeniu II wojny światowej to czas narzucania Wojsku Polskiemu wzorców radzieckich oraz dominacji kadry podejrzewanej o sympatie proradzieckie. Różnie toczyły się losy samej wojskowej służby topograficznej. Trzeba jednak dostrzegać również pozytywne efekty prowadzonej działalności. Rozwijało się szkolnictwo, do produkcji map wprowadzono nowe technologie, wydano wiele interesujących wydawnictw kartograficznych.

Transformacja ustrojowa w Polsce w 1989 roku umożliwiła włączenie Wojska Polskiego do struktur NATO. Zanim to nastąpiło, pracownicy służby geograficznej wykonali wiele prac dla jej dopasowania do nowych standardów. Pod koniec dekady lat 90. podniesiona została ponownie ranga służby poprzez utworzenie Zarządu Geografii Wojskowej Sztabu Generalnego WP.

Służba Topograficzna WP, obecnie (po zmianie nazwy) Służba Geograficzna WP, jest kontynuatorką bogatej historii polskiej kartografii wojskowej. Wśród młodego pokolenia kultywowane są największe dokonania i wzorce zarówno z okresu pokoju, jak i wojny.
Współczesne dokonania świadczą o tym, że młode pokolenie geografów wojskowych jest godne wielkich poprzedników.

Niniejsze opracowanie to próba rekonstrukcji dokonań polskiej kartografii (geografii) wojskowej XX wieku, z sięgnięciem do genezy powstania tej służby. Szczupłość materiału źródłowego nie pozwoliła na pełną rekonstrukcję. Dlatego też opracowanie nie jest wolne od luk i powierzchownego niekiedy opisu działalności. Mimo to, w przeświadczeniu autora, udało się zrealizować założony na wstępie cel, by pokazać historię polskiej kartografii od jej zarania do dnia dzisiejszego.

© E. Sobczyński



KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
nieskończoność niegładkich przestrzeni czterowymiarowych jest niepoliczalna?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jean Charles de Borda (1733-1799)

Jean Charles de Borda  (1733-1799)
Francuski wojskowy; matematyk, fizyk, geodeta, kartograf. Urodził się 4 maja 1733 roku w Dax niedaleko granicy z Hiszpanią, w arystokratycznej rodzinie z wojskowymi tradycjami. Od najmłodszych lat zdradzał zdolności matematyczne. Jego pierwszym...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1950
Utworzenie Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie (1972-99 - Akademia Rolniczo-Techniczna, dzisiaj Uniwersytet Warmińsko-Mazurski).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2