wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Prace naukowe

- część 1 z 2 » »»


Eugeniusz Sobczyński

Uczestnikami wielu polskich wypraw polarnych organizowanych przez Polską Akademię Nauk w latach 1957-1959, 1982 i 1983, byli specjaliści Służby Topograficznej WP. W wyprawach na Spitsbergen najczęściej brał udział ppłk Cezary Lipert. Były to wyprawy letnie, podczas których wykonano mapy lodowca Werenskioldbreen (strefa czołowa i środkowa) w skali 1:5000 oraz mapa lodowca Pencka (morena czołowa) w skali 1:2000. W wyprawie w 1958 roku uczestniczył kpt. Andrzej Marcinkiewicz; opracował on mapy geologiczne południowego wybrzeża Spitsbergenu w skali 1:25 000 i 1:50 000.

W 1968 r. mjr Tadeusz Konysz uczestniczył w wyprawie letniej na Islandię, podczas której wykonał mapę przedpola lodowca Skeidararjökulla w skali 1:7500.

Ppłk Szymon Barna i ppłk Zygmunt Warchoł podczas wyprawy na Spitsbergen w latach 1983-1984 opracowali 10 arkuszy mapy w skali 1:25 000 oraz mapę rejonu Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie w skali 1:5000. Ppłk Barna dodatkowo udokumentował pobyt na Spitsbergenie wspaniałymi fotografiami, które były eksponowane na wystawie fotograficznej „Spojrzenie na Spitsbergen” zorganizowanej w 1996 r. Komisarz wystawy dostrzegł w nich wartości nie tylko dokumentalne, lecz także artystyczne, które wyraził słowami:
pokazuje przeogromne bogactwo form i nastrojów białej krainy lodów i śniegów. Patrząc na jego przepojone gorącym umiłowaniem przyrody zdjęcia, miałoby się ochotę natychmiast wejść w tą pustą, chłodną przestrzeń i zostać.

W wyprawie na Antarktydę w latach 1978-1979 uczestniczył ppłk Zbigniew Battke; wówczas stacja badawcza im. A. Dobrowolskiego znajdowała się w Oazie Bungera. W latach 1987-1989 był on członkiem wyprawy zimującej na stacji im. H. Arctowskiego na wyspie King George. Podczas tych wypraw opracował trzy mapy: Zatoka Admiralicji w skali 1:50 000, Cape Lions Rump w skali 1:5000 i Antarktyczna Stacja im. H. Arctowskiego w skali 1:2500.

W 1984 r. ppłk Mirosław Kupczyk brał udział w wyprawie letniej do Polskiej Stacji Polarnej w rejonie Fiordu Hornsund na Spitsbergenie. Również podczas tej wyprawy powstało wiele map i zebrano bogatą dokumentację pomiarową.
Ponadto oficerowie opublikowali wiele artykułów w wydawnictwach popularnych i popularno-naukowych oraz brali udział w sympozjach i konferencjach naukowych poświęconych badaniom polarnym.

W latach 1966-1970 kilku oficerów służby, między innymi kpt. H. Bełkowski, kpt. J. Dąbrowski, kpt. E. Wnukowski zostało oddelegowanych do Ministerstwa Górnictwa i Energetyki. Na zlecenie tego resortu wykonywali pomiary geodezyjne i topograficzne dla przedsiębiorstw geofizycznych prowadzących badania związane z poszukiwaniem ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie Polski.

Topografowie wojskowi podejmowali wyzwania naukowe także w Azji i Afryce. Na przykład ppłk Zygmunt Fleks w latach 1982-1985 wykonywał pomiary grawimetryczne i niwelację precyzyjną w Libii. W ciągu niespełna trzech lat przejechał po bezdrożach Sahary ponad 200 tys. km. Płk Stanisław Wójcik, płk Marian Walerowicz, ppłk Remigiusz Szczepaniak, ppłk Mirosław Kupczyk z firmami Polservice i Geokart wykonywali wiele różnorodnych prac pomiarowych w Iraku.

W latach 1977-1980 ppłk Stanisław Mozolewski był ekspertem ONZ do spraw kartografii w Afganistanie. Płk Juliusz Milewski po odejściu do rezerwy kierował pracami geodezyjnymi z ramienia ONZ w Afganistanie w latach 1979-1983, a od 1983 do 1984 roku był pracownikiem naukowo-badawczym na politechnice w Tajlandii i Laosie. Płk Czesław Głazek uczestniczył w 1977 r. w obradach Rady Afrykańskiej Asocjacji Kartograficznej, a w 1985 r. wygłosił cykl wykładów z dziedziny aktualizacji map topograficznych dla pracowników naukowych w Instytucie Kartograficznym w Algierii.

Na zlecenie Ministerstwa Robót Publicznych Afganistanu mjr Jan Kasowicz w latach 1964-1966 wykonywał prace studialne mające na celu ustalenie rozbudowy urbanistycznej stolic poszczególnych prowincji, następnie przebywał w Libii (1973-1982), gdzie na zlecenie Ministerstwa Planowania prowadził badania naukowe związane z rozwojem geodezji i kartografii.
Bardzo barwną postacią jest mjr Romuald Zapolski, który po odejściu do rezerwy ze stanowiska wykładowcy geodezji w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu wykładał kartografię i topografię dla studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Uczestniczył także w dwóch ekspedycjach naukowo-badawczych do Mongolii (1974 r.) i na Spitsbergen (1975 r.). W latach 1977-1981 w ramach PEGiK Geokart kierował wykonywaniem map topograficznych wielkoskalowych (1:1000) na terenie Nigerii, obejmujących powierzchnię 240 km2. Następnie wraz z płk Czesławem Głazkiem i grupą ośmiu polskich inżynierów realizował bardzo trudny kontrakt na opracowanie osnów geodezyjnych i map wielkoskalowych dla obszaru przewidzianego pod budowę nowej stolicy Nigerii w miejscowości Abuja. W latach 1982-1987 był starszym wykładowcą geodezji w Kaduna Polytechnic w Nigerii.

część 1 z 2
1 2 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


Magazyn użytkowników oprogramowania Bentley Systems

więcej

NAWI

NAWI


Zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS - geodezyjnych, klasy GIS oraz dla stacji referencyjnych. Doroczny przegląd systemów GNSS. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

TACHIMETRY

TACHIMETRY


Zestawienie tachimetrów elektronicznych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE


Zestawienie naziemnych skanerów 3D dostępnych na polskim rynku (laserowych, mobilnych i optycznych), a także oprogramowania do obróbki chmury punktów. Prezentacja wybranych produktów LiDAR oraz projektów zrealizowanych w tej technologii.

więcej

DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY


Zestawienie bezzałogowych maszyn latających przeznaczonych do celów fotogrametrycznych i geodezyjnych. Kompletna oferta UAV na polskim rynku - zarówno wirnikowców, jak i płatowców. Przegląd oprogramowania do obróbki zdjęć z dronów.

więcej

NIWELATORY

NIWELATORY


Zestawienie niwelatorów optycznych i kodowych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

6 rekordów


reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt