Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Pomiary w Katyniu


Eugeniusz Sobczyński

Godny odnotowania jest udział kadry topograficznej w wyprawach organizowanych przez Radę Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa do Katynia, Miednoje i Charkowa. Prace te stanowią niewątpliwie hołd, jaki służba topograficzna WP wniosła dla uczczenia barbarzyńskiej śmierci polskich oficerów, w tym także kilkudziesięciu oficerów geografów WIG podczas II wojny światowej. Warto wspomnieć, że w czasie prac ekshumacyjnych prowadzonych w Charkowie na przełomie lipca i sierpnia 1991 r. znaleziono odznakę pamiątkową Oficerskiej Szkoły Topografów oraz kilka emblematów (korpusówek) korpusu oficerów geografów.

Pierwsza wyprawa pomiarowa odbyła się w 1990 r., jej wynikiem było opracowanie przewodnika po Lesie Katyńskim. Podczas drugiej wyprawy w 1991 r. dokonano interpretacji niemieckich zdjęć lotniczych z lat 1942-1944 obejmujących miejsca obozów i mordu polskich jeńców na terenie Rosji i Ukrainy. Na jej podstawie zidentyfikowano miejsca zbiorowych mogił. W 1992 r. podczas kolejnej wyprawy przeprowadzono pomiary geodezyjne, które umożliwiły wykonanie mapy topograficznej i plastycznej (w skali 1:500). Na tej podstawie wykonano makietę terenu, służącą uczestnikom konkursu architektonicznego do opracowania projektów cmentarzy wojskowych. Makieta oraz zdjęcia lotnicze były prezentowane m.in. w Centralnej Bibliotece Wojskowej na wystawie poświęconej 50. rocznicy zbrodni katyńskiej.

W 1994 r., od 3 do 25 września, dwie ekipy geodetów wojskowych przeprowadziły równolegle kolejne pomiary w Katyniu, Miednoje i Charkowie, umożliwiające wykonanie map w skali 1:500 oraz prowadzenie prac archeologicznych i ekshumacyjnych. W wyprawach tych szczególnie zapisali się: ppłk Bogdan Kolanowski, mjr Jerzy Wiśniowski, mjr Adam Kazik, kpt. Waldemar Kubisz i kpt. Ireneusz Chudzik.



Należy odnotować, że w grudniu 1992 r. w CBW minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz otworzył wystawę „Dokumentacja kartograficzna miejsc pamięci narodowej w Katyniu i Miednoje”. Oprócz materiałów kartograficznych zgromadzono na niej materialne dowody zbrodni ludobójstwa, a 22. SOTG wykonał makietę rejonu Katynia stanowiącą tło do projektu pomnika upamiętniającego męczeńską śmierć żołnierzy.

W październiku 1997 r. sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik wystąpił do ministra obrony narodowej o skierowanie zespołu pomiarowego ze służby topograficznej do wykonania prac geodezyjnych związanych z odnowieniem Cmentarza Orląt we Lwowie. Zespół kierowany przez ppłk. Jerzego Wiśniowskiego wyjechał 3 października i do 16 października założył osnowę pomiarową oraz wykonał pomiary, które umożliwiły wykonanie cyfrowej mapy zasadniczej w skali 1:500 służącej jako podkład do przeprowadzenia ekshumacji i prac związanych z odnowieniem cmentarza.

Służba kilkakrotnie wykonywała na rzecz Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa interpretacji zdjęć lotniczych mających na celu ustalenie miejsc zagłady Polaków w II wojnie światowej.

© E. Sobczyński



KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1960 r. należało do: PZPR 1,1 mln osób, związków zawodowych - 6,1 mln, PCK - 2,9 mln, a do Towarzystwa Kultury Moralnej - 230 osób?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Martin Isenburg

Martin Isenburg
Martin Isenburg był absolwentem nauk komputerowych na Uniwersytecie w Darmstadt oraz Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. Doktorat – również w zakresie nauk komputerowych – obronił na Uniwersytecie Północnej Karoliny. Jego najbardziej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
45 p.n.e.
Juliusz Cezar wprowadza w Cesarstwie Rzymskim kalendarz Juliański. Rok liczył 365 dni (plus jeden dzień przestępny uwzględniany co 4 lata). Za jego panowania zapoczątkowano prace nad sporządzeniem mapy Cesarstwa dla celów podatkowych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2