wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Prace pomiarowe i inne

- «« « część 2 z 4 » »»Nr na schem. Zabór Nazwa triangul. Punkt odniesienia Elipsoida Lata wyk. pomiarów Poziom odniesienia
Nazwa Różnica wys. między poziom. [m]
I pruski pruska Helmertturm Bessela 1899-1903 Normal-Nul Berlin i Normal-Hohenpunkt – śr. poziom Morza Północnego w Amsterdamie +0,114
II Rauenberg Bessela 1837-1877
III rosyjski warszawska Warszawa Żylińskiego 1846-1892 Kronszladt – śr. poziom Morza Bałtyckiego 0,000
IV grodzieńska Niemież Żylińskiego 1846-1901
V Niemież Walbecka 1820-1853
VI dorpacka Dorpat I Bessela 1866-1901
VII Dorpat II Bessela 1866-1914
VIII austriacki wiedeńska Wiedeń Delambre'a 1818-1850 Triest– śr. poziom Morza Adriatyckiego (Molo Sarborlo) -0,450
IX lwowska Lwów Delambre'a 1817-1870
Źródło: Sprawozdanie z prac WIG w 1938 r., „WSG” 1939, nr 1, s. 107.


Warto nadmienić, że w lutym 1932 r. WIG prowadził pertraktacje ze służbą pomiarów brzegowych i geodezyjnych USA w sprawie zakupu stalowych wież triangulacyjnych typu Bilby. W rezultacie, w następnych latach Polska otrzymywała ich po kilka sztuk rocznie.

Prace nad ujednoliceniem sieci triangulacyjnej WIG prowadził wspólnie z Wydziałem (Biurem) Pomiarowym Ministerstwa Robót Publicznych (Ministerstwem Komunikacji). WIG zajmował się głównie pomiarem azymutów, wywiadem triangulacyjnym i budową sygnałów oraz pomiarem kątów (najbardziej precyzyjnymi pracami ). W triangulacji I rzędu stosowano wówczas metodę Schreibera w 12 seriach, używając teodolitów precyzyjnych Wilda i Bamberga; w niwelacji korzystano z niwelatorów firm: Gerlach i Zeiss.

część 2 z 4
«« « 1 2 3 4 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS