Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Prace pomiarowe i inne

- «« « część 4 z 4



Bardzo wartościową pozycję pt. „Topografia. Pomiar i zdjęcie kraju, kartografia i wojskowe znaczenie terenu” napisał ówczesny szef WIG płk Józef Kreutzinger. Pierwsza wersja książki powstała w związku z jego wykładami w Wyższej Szkole Wojennej w Rembertowie. Obszerny i bogato ilustrowany podręcznik obejmował całość zagadnień związanych z opracowaniem mapy i wykorzystania jej w działaniach bojowych. Przedstawiono zasady prowadzenia triangulacji, technikę wykonywania polowych prac topograficznych z zastosowaniem fotogrametrii, a następnie ważniejsze odwzorowania kartograficzne, sposoby przedstawiania pokrycia i rzeźby terenu na mapach oraz charakterystykę map państw zaborczych. Omówiono również wpływ terenu na prowadzenie działań bojowych.

W działalności WIG należy również odnotować udział oficerów w wyprawach naukowych na Spitsbergen (czerwiec-sierpień 1934 r.) i Grenlandię (maj-październik 1937 r.) oraz w wyprawach kolonizacyjnych. W wyprawie na Spitsbergen brał udział mjr Antoni Zawadzki i mjr Sylweriusz Zagrajski, a w wyprawie na Grenlandię mjr Antoni Zawadzki. Ich zadaniem było wykonanie fotogrametrycznych zdjęć naziemnych do opracowania map topograficznych tamtejszych rejonów.

Oficerowie WIG przygotowali wystawy popularnonaukowe („Jak powstaje mapa”), brali udział w konferencjach i sympozjach naukowych. Tylko w 1938 r. oficerowie z Samodzielnego Referatu Fotogrametrycznego uczestniczyli w Międzynarodowym Kongresie Geograficznym w Amsterdamie, (na którym wygłosili dwa referaty), Międzynarodowym Kongresie Fotogrametrycznym w Rzymie (dwa referaty i prezentacja prac fotogrametrycznych), Kursie Fotogrametrycznym w Jenie oraz szkoleniu praktycznym w Monachium i Jenie.

WIG prowadził także intensywną działalność w zakresie prac badawczych. Wynalazkami oficerów instytutu były: kierownica WIG, prostownik fotogrametryczny, fotoreambulator, topometr czy kierownica autoredukcyjna, które zyskały uznanie nie tylko w kraju, ale i zagranicą.

Bardzo ścisłe kontakty utrzymywano z Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej. W pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości głównym zadaniem Biura było szkolenie personelu, opieka nad znakami morskimi oraz zaopatrywanie w sprzęt nawigacyjny oddziałów marynarki wojennej, a także obsługiwanie jednostek pod względem ustawiania kompasów. Do prac ściśle hydrograficznych należy zaliczyć systematyczną korekturę map morskich i instrukcji nawigacyjnych, wydawanie „Wiadomości Żeglarskich” oraz sprawdzanie obcych materiałów hydrograficznych. Do pomiarów morskich służył okręt hydrograficzny ORP „Pomorzanin". Dzięki wydatnej pomocy WIG, który na potrzeby Biura Hydrograficznego wykonał m.in. grawiurę oryginału mapy i druk nakładu, pierwsza polska mapa morska ukazała się w styczniu 1927 r.

Instytut utrzymywał również ożywione kontakty z wojskowymi służbami geograficznymi innych państw. Jego oficerowie często wyjeżdżali do Francji, Anglii, Rumunii i Estonii. Należy odnotować, że WIG należał do Międzynarodowej Unii Geograficznej i Geodezyjnej. Działalność WIG miała też czasami lżejszy „rekreacyjny” charakter. W 1929 i 1931 r. Koło Miłośników Fotografii przy Sekcji Geograficznej TWW zorganizowało wystawy fotograficzne poświęcone pracom oficerów geografów. Wystawy były prezentowane w salach oficerskiego kasyna garnizonowego. Drugą z nich otworzył osobiście szef Sztabu Głównego WP gen. Tadeusz Piskor.



W ciągu dwudziestu lat wojskowa służba geograficzna wykonała ogromne zadanie, nieporównywalne z zadaniami innych służb wojskowych. WIG nie tylko zaopatrywał wojsko i gospodarkę narodową w niezbędne mapy, lecz także zdołał opracować mapę, która stała się wzorem dla służb geograficznych innych państw europejskich.

© E. Sobczyński

część 4 z 4
«« « 1 2 3 4



KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
każdy skalar jest tensorem i że nie chodzi tu o gatunek rybki akwariowej?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Majde (1937-2009)

Andrzej Majde (1937-2009)
Pochodził z w wielodzietnej rodziny nauczycielskiej gorzko doświadczonej losami wojny i okupacji. Urodził się 13 maja 1937 r. w Ciechanowie. Absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Pracę dydaktyczno-naukową rozpoczął w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1637

1637
René Descartes, Kartezjusz (1596-1650), francuski filozof i matematyk, publikuje "La Géométrie", w której opisuje układ współrzędnych (układ kartezjański) i zastosowania algebry w geometrii. Wprowadził osie...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2