Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
facebook twitter linkedIn Instagram RSS

Poczet Profesorów WGiK PW


„Poczet Profesorów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej”
Wywiady przeprowadzili: Jerzy Przywara, Zbigniew Leszczewicz i Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
Portrety wykonał Stanisław Nazalewicz
Całość zredagowała Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
Książka wydana drukiem w 2016 r. nakładem Wydawnictwa GEODETA

Słowo wstępne redaktora: Na samym początku historii powstawania tego niezwykłego albumu były zwykłe rozmowy. Ktoś powiedział, że chciałby wykonać portrety profesorów naszego Wydziału (czyli Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej). A ktoś inny, że gdyby do portretów dołączyć wywiady z profesorami, mogłaby powstać interesująca publikacja. – Każdy taki wywiad dobrze byłoby uzupełnić osiągnięciami zawodowymi i zilustrować zdjęciami z całego życia. No i jeszcze przydałby się jakiś element nie całkiem na serio, może coś na kształt kwestionariusza Prousta, bardzo popularnego na przełomie XIX i XX wieku? – dodał ktoś trzeci. A jeszcze ktoś zaproponował, że przeprowadzi wywiady z profesorami. Traf chciał, że wszystkie te rozmowy, choć odbywały się w różnym czasie i miejscu, zbiegły się w jednym punkcie – w redakcji miesięcznika GEODETA.

Jako redaktorzy nosiliśmy się z tym pomysłem przez dłuższy czas, ale pochłonięci bieżącymi sprawami nie mieliśmy chyba odwagi rozpoczynać tak dużego i kompleksowego projektu. Doświadczenie wskazywało, że staranne opracowanie i wydanie drukiem albumu będzie nas kosztowało wiele miesięcy mrówczej pracy, co zresztą sprawdziło się co do joty. Impulsem, który w końcu skłonił nas do działania, była śmierć prof. Andrzeja Makowskiego w październiku 2013 roku. Zrozumieliśmy, że możemy zrealizować nasze zamierzenie teraz albo nigdy. Lepszego czasu już nie będzie. Z naszym pomysłem zwróciliśmy się do dziekan prof. Aliny Maciejewskiej, której inicjatywa się spodobała i na tyle nam zaufała, że objęła projekt patronatem.

Prace nad „Pocztem Profesorów” ruszyły ponad dwa lata temu. Trzon ekipy stanowiło dwóch redaktorów miesięcznika GEODETA Jerzy Przywara i Zbigniew Leszczewicz, którzy przeprowadzali wywiady. Studyjne portrety profesorów wykonał Stanisław Nazalewicz, artysta fotografik, członek ZPAF. Ale pomagała cała redakcja GEODETY, a mnie przypadło w udziale mieć ogólne baczenie i tak organizować pracę, aby wszystko szło bezkolizyjnie.

Do projektu udało się zaprosić 14 profesorów związanych z Wydziałem Geodezji i Kartografii – zarówno obecnie na nim zatrudnionych, jak i emerytowanych. Inauguracyjny wywiad redaktorzy przeprowadzili w lutym 2014 roku i na pierwszy ogień poszedł prof. Zdzisław Adamczewski. Ostatnia rozmowa – z dziekan Aliną Maciejewską – odbyła się w sierpniu 2015 roku. Skróty wywiadów były na bieżąco publikowane na łamach miesięcznika GEODETA, poczynając od kwietnia 2014 roku. Pełna treść wywiadów jest jednak znacznie bardziej obszerna i z pewnością znajdą w nich Państwo wiele interesujących informacji, trafiając przy tym na niejedną niespodziankę. Na szczególną uwagę zasługują unikatowe zdjęcia, których udało się zebrać ponad 200. Niektórzy z Państwa rozpoznają na nich samych siebie sprzed lat.

O terminie wydania albumu zdecydowała data uroczystych obchodów 95-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii wyznaczona na 20 maja 2016 r. Dzień ten nadszedł szybciej, niż nam się wydawało. I oto trzymacie Państwo w rękach dzieło końcowe. Naszym skromnym zdaniem „Poczet” nie tylko intrygująco zarysowuje sylwetki profesorów, ale też ukazuje obraz Wydziału jako całości, z którego my, absolwenci, możemy być dumni. Nie będzie też chyba przesady w stwierdzeniu, że w tym albumie odbija się Polska z całą swoją skomplikowaną historią XX wieku. Tylko tyle i aż tyle udało nam się osiągnąć w tej jubileuszowej publikacji wpisującej się także w obchody rocznicy 100-lecia odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej. Zresztą najlepiej oceńcie Państwo sami.
redaktor naczelny
Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
kwiecień 2016 r.

Pobierz „Poczet Profesorów WGiK PW” lub przeglądaj go jako e-book


Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pantometr nazywano pięknie "wszystkomierzem"?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tadeusz Zieleniewski "Kalina" (1887-1971)
Urodził się 27 lipca 1887 roku w Ostrówku w powiecie lubartowskim w rodzinie ziemiańskiej. W 1905 roku za udział w strajku szkolnym został wydalony z gimnazjum. Maturę uzyskał dwa lata później, po czym wyjechał do Belgii, gdzie studiował na Wydziale...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1621
Holender Willebrod Snell van Royen, Snellius (1580-1626) profesor matematyki, sformułował prawo załamania światła.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2