Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
facebook twitter linkedIn Instagram RSS

Geoludzie


ABCDFGHIJKLMNOPRSŚTWZŻ

Tytus Liwiusz Burattini (Boratyni) (1617-1681)


Polski szlachcic włoskiego pochodzenia, inżynier, konstruktor, dworzanin królewski, kartograf. Człowiek o barwnym życiorysie, pomysłami swoimi wyprzedzający o kilka wieków ówczesną epokę. Przyszedł na świat 8 marca 1617 r. w Agordo we Włoszech i kształcił się na tamtejszych uniwersytetach. Potem wyjechał do Egiptu, gdzie razem z angielskim matematykiem Johnem Greavesem badał piramidę Cheopsa w Gizie, wykonywał pomiary triangulacyjne i opracował mapę tego kraju. Następnie przeniósł się do Polski. W naszym kraju Boratyni rozwijał działalność wynalazcy: zbudował wagę hydrostatyczną do wyznaczania składu stopów metali, konstruował mikroskopy i teleskopy, z których część podarował kardynałowi Leopoldowi Medyceuszowi, szlifował soczewki do wielkiego teleskopu Jana Heweliusza. Przypisuje się mu zbudowanie maszyny liczącej, którą podarował Wielkiemu Księciu Toskanii Ferdynandowi II Medyceuszowi. Boratyni zajmował się również astronomią. W 1664 r. w Ujazdowie (dziś fragment śródmieścia Warszawy) zorganizował obserwatorium. Przyczynił się do odkrycia nieregularności powierzchni Wenus, podobnych do tych na Księżycu. Jednym z jego bardziej fantazyjnych osiągnięć jest stworzenie ornitoptera, machiny latającej w kształcie smoka ze skrzydłami. „Latanie nie jest niemożliwe, jak dotychczas powszechnie sądzono” – traktat pod takim tytułem przedstawił królowi Władysławowi IV Wazie w 1647 r. Zorganizował również dla króla pokaz lotniczy z kotem na pokładzie. W czasie drugiej próby machina runęła na ziemię. Jednak jego koncepcje stawiają go w gronie prekursorów awiacji.

Dochody Boratyni czerpał z dzierżawy kopalni kruszcu w Olkuszu i Zawodowie. W czasie potopu szwedzkiego wystawił wraz z bratem oddział wojska, który walczył pod komendą hetmana Stefana Czarnieckiego. Za zasługi otrzymał tytuł szlachecki i mennice królewskie w dzierżawę, z których czerpał znaczne zyski. Był oskarżany o fałszowanie monet. Bite przez niego szelągi zwano boratynkami. Boratyni był także architektem królewskim, sekretarzem króla Jana Kazimierza, starostą osieckim i burgrabią krakowskim. Uczestniczył w zagranicznych misjach dyplomatycznych.
W 1675 r. opublikował traktat „Misura Universale”, w którym – odwołując się do pomysłów Stanisława Pudłowskiego – zaproponował unifikację miar; można więc go uznać za prekursora systemu SI. Podstawową jednostką był w nim tzw. metr katolicki (z grec. powszechny), odpowiadający długości wahadła matematycznego Galileusza (1 metr katolicki = 1,01646 metra). Użyta przez niego nazwa „metr” przyjęła się później jako określenie miary długości. Zmarł w 1681 roku.

Oprac. Barbara Stefańska, grudzień 2010 r.









EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
zdanie ?Koń jaki jest, każdy widzi? pochodzi z pierwszej polskiej encyklopedii Nowe Ateny... ks. Joachima Benedykta Chmielowskiego i posłużyło do opisu wyglądu konia, bez wdawania się w bliższe szczegóły?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Sikorski (1940-1998)

Kazimierz Sikorski (1940-1998)
Geodeta, wykładowca akademicki, długoletni pracownik Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (dziś UWM), specjalista od fotogrametrii. Urodził się 25 listopada 1940 roku w Radziejowie (kujawsko-pomorskie); studia ukończył w Moskiewskim Instytucie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1571

1571
Anglik Leonard Digges (ok. 1520-71), architekt, geodeta i wynalazca, konstruuje "przenośny kątomierz", nazwany teodolitus - protoplastę dzisiejszego teodolitu. W 1556 r. ukazała się praca Diggesa pt. "Tectonicum", w której opisał metody pomiarów...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2