Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Jerzy Fellmann (1922-2009)


Urodził się w 1922 roku. Był absolwentem liceum w Kościanie, które ukończył w 1945 r. Studia na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej ukończył w 1950 r. Już w czasie studiów został asystentem na tym wydziale. Pracował w Katedrze Pomiarów Szczegółowych, następnie objął kierownictwo Zakładu Topografii w Katedrze Fotogrametrii. W latach 1981-84 był dyrektorem Instytutu Fotogrametrii i Kartografii. Pracę doktorską obronił w 1964 r., habilitację uzyskał w 1970 r., a tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w roku 1988. W latach 1985-89 był dziekanem Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Na tej uczelni wykładał przez z górą 40 lat, przez kilka lat był także wykładowcą na Wydziale Ekologii w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Prof. Jerzy Fellmann był specjalistą z zakresu fotogrametrii oraz zastosowania metod geodezyjnych i fotogrametrycznych w budownictwie i inżynierii. Był również postacią znaną wśród archeologów. Jest m.in. autorem podręcznika "Pomiary grodzisk i cmentarzysk w Polsce. Metody geodezyjne inwentaryzacji powierzchniowej" (PWN, 1967). Był autorem licznych prac i artykułów naukowych publikowanych na przestrzeni ponad 50 lat. W 1962 r. brał udział w operacji przesunięcia o 21 m kościoła oo. Karmelitów w Warszawie, co umożliwiło poszerzenie jednej z miejskich arterii komunikacyjnych. Była to trzecia tego rodzaju operacja na świecie. W 1966 r. pisał m.in. o geodezyjnej inwentaryzacji powierzchniowej grodzisk i cmentarzy w Polsce, a w 1977 - o współpracy geodetów z architektami w zakresie przeobrażania ruin. Jerzy Fellmann był także uczestnikiem wyprawy naukowej na Spitsbergen w ramach III Międzynarodowego Roku Geofizycznego (1957-58), podczas której metodami fotogrametrycznymi mierzono przemieszczenia lodowca. Był też inicjatorem podobnej wyprawy zorganizowanej przez WGiK PW w 1988 roku. Wielokrotnie zasiadał w jury Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej organizowanego przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz konkursów na najlepsze inżynierskie i magisterskie prace dyplomowe. Zmarł 15 grudnia 2009 r. Oprac. JPLidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS