wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Jan Brożek z Kurzelowa (Broscius Cureloviensis) (1585-1653)


Urodził się 1 listopada 1585 roku w Kurzelowie koło Włoszczowy (woj. świętokrzyskie) w rodzinie mieszczańskiej. Pierwsze nauki pobierał od ojca. W 1604 roku rozpoczął studia na Akademii Krakowskiej. Już w 1608 roku wykładał na niej matematykę, a dwa lata później uzyskał tytuł doktora filozofii. W 1611 roku otrzymał święcenia kapłańskie, co było wówczas normą z uwagi na formułę finansowania profesorów przez instytucje kościelne.

W 1614 roku Brożek został profesorem katedry astrologii (astronomii). W latach 1920-23 wyjechał do Włoch, by studiować medycynę w Padwie. Korespondował wówczas z Galileuszem. Już jako doktor medycyny w 1624 roku wrócił do Polski. Przed wyjazdem do Padwy i po powrocie (prawdopodobnie aż do 1630 roku) pracował w kopalni soli w Wieliczce i Bochni, zajmując się pomiarami geodezyjnymi. W latach 1625-33 stanął po stronie Akademii w ostrym sporze z jezuitami dotyczącym autonomii uczelni. Po objęciu probostwa w Międzyrzeczu (1629), w okresie 1630-36 nauczał na Wydziale Teologii. W latach 1635-36 wykładał z kolei geodezję w katedrze geodezji ufundowanej przez Adama Strzałkę. Zajmował się pomiarami w dobrach Sławków i Jodłownik. W 1639 roku Brożek sam założył fundację, której celem było opłacanie stypendiów studentom, zwiększanie uposażenia kadry profesorskiej i kupno wyposażenia katedry.

W 1648 roku został doktorem teologii i przeniósł się do Krakowa. W czasie zarazy, która dotknęła w 1652 roku to miasto zmarł rektor Akademii, a jego następcą został Jan Brożek. Zaraza nie ominęła także i jego, zmarł 21 listopada 1652 roku w Bronowicach (dzisiaj dzielnica Krakowa). Jego ciało spoczywa w krypcie kościoła św. Anny w Krakowie. Dorobek naukowy Jana Brożka obejmuje około 30 prac z zakresu matematyki, astronomii, teologii i miernictwa. W 1620 roku wydał podręcznik "Arithmetica integrorum", w którym zawarł praktycznie całą ówczesną wiedzę z zakresu arytmetyki i liczb całkowitych. W jednej z rozpraw o geometrii zajął się wynikami swych badań nad własnościami figur o równych obwodach. W pracy "De numeris perfectis" (1637) opisał z kolei liczby "doskonałe" i "zaprzyjaźnione" wraz z regułami ich tworzenia. W napisanym w 1652 roku traktacie "Apologia pro Aristotle" opisywał własności wielokątów gwiaździstych. W 1610 roku opublikował "Geodesia Distantiarum sine instrumento", w której wyjaśniał, jak mierzyć długość do punktów niedostępnych w bezpośrednich pomiarach.

Około 1629 roku wydrukował rozprawę pisaną w języku polskim zatytułowaną "Księdza Jana Brosciusa Przypadek pierwszy do Geometriey Stanisława Grzepskiego" Jako pierwszy Polak zajmował się historią nauki. W 1616 roku odbył podróż do Torunia, na Warmię i Mazury w poszukiwaniu rękopisów Mikołaja Koperniku dla napisania biografii wielkiego uczonego. Jego zainteresowania obejmowały również teorię muzyki, kartografię i medycynę. Był propagatorem poglądów głoszonych przez Kopernika i Galileusza. Brożek zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem używał łacińskiego nazwiska Broscius Cureloviensis (Curzeloviensis). Oprac. JP

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS