Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Petrus Bienewitz (Bennewitz), Apianus (1495-1552)


Bawarski astronom, geodeta, matematyk, drukarz; człowiek renesansu. Urodził się 16 kwietnia 1495 roku w Leising w Saksonii w rodzinie szewca. Uczęszczał do szkoły w Rochlitz. W latach 1615-19 studiował matematykę i astronomię na uniwersytecie w Lipsku, a następnie (1519-21) w Wiedniu. W czasie pobytu w Lipsku zlatynizował swe nazwisko na Apianus (apis – pszczoła, w języku niemiecki Biene znaczy to samo). Po ukończeniu studiów przeniósł się do Regensburga, a następnie do Landshut. W 1520 roku opublikował mapę świata „Tipus Orbis universalis Iuxta...” wykonaną na bazie opracowania Waldseemüllera z 1507 roku. Dwa lata później wydał „Declaratio et custom typi cosmographici”. W 1524 roku ukazało się z kolei jego dzieło pt. „Cosmographicus Liber”, będące wykładem na temat astronomii, geografii, kształtu Ziemi, kartografii i nawigacji. Wydano je w kilkunastu językach i później wielokrotnie wznawiano. Znalazło się w nim m.in. 1400 nazw miejscowości z opisem położenia geograficznego.

W 1527 roku Apianus został profesorem matematyki i drukarzem na uniwersytecie w Ingolstadt. W tym samym roku w „Eyn Newe Vund wolgegründte vnderweysung aller Kauffmanns Rechnung” jako pierwszy wydrukował tablice współczynników dwumianowych. Jego drukarnia przerodziła się wkrótce z niewielkiego zakładu w znaną oficynę, zajmującą się wydawaniem map. W 1534 roku Apianus opublikował tablice sinusów oraz mapę Europy. Zajmował się również budową przyrządów astronomicznych i geodezyjnych. W 1533 roku wydał dzieło pt. „Instrument Buch”, w którym opisał ich budowę (kwadrant, torquetum, laska Jakuba, teodolit, zegar słoneczny). Precyzyjne rysunki wyjaśniały zasady korzystania z nich. Kolejne dzieło „Astronomicum Caesareum” (1540 r.) zadedykował królowi Karolowi V. Księga zawierała opis 5 komet, w tym komety Halleya. Apianus odkrył, że warkocze komet są skierowane w przeciwną stronę niż Słońce. Swe prace publikował zarówno po łacinie, jak i w języku niemieckim, tym samym docierały one do szerokiego grona czytelników. Był autorem kilkudziesięciu prac z zakresu astronomii, geografii i matematyki. Miał 14 dzieci. Jeden z jego 9 synów – Filip również był matematykiem i kartografem i po ojcu objął profesurę na Uniwersytecie w Ingolstadt; był znany z wydania jednej z najdokładniejszych XVI-wiecznych map Bawarii.
Peter Apianus zmarł 24 kwietnia 1552 roku w Ingolstadt.

Oprac. JP

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS