wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Symulacja przerwania wału powodziowego
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

GeoludzieABCDFGHKLMNOPRSŚTWZ

Petrus Bienewitz (Bennewitz), Apianus (1495-1552)


Bawarski astronom, geodeta, matematyk, drukarz; człowiek renesansu. Urodził się 16 kwietnia 1495 roku w Leising w Saksonii w rodzinie szewca. Uczęszczał do szkoły w Rochlitz. W latach 1615-19 studiował matematykę i astronomię na uniwersytecie w Lipsku, a następnie (1519-21) w Wiedniu. W czasie pobytu w Lipsku zlatynizował swe nazwisko na Apianus (apis – pszczoła, w języku niemiecki Biene znaczy to samo). Po ukończeniu studiów przeniósł się do Regensburga, a następnie do Landshut. W 1520 roku opublikował mapę świata „Tipus Orbis universalis Iuxta...” wykonaną na bazie opracowania Waldseemüllera z 1507 roku. Dwa lata później wydał „Declaratio et custom typi cosmographici”. W 1524 roku ukazało się z kolei jego dzieło pt. „Cosmographicus Liber”, będące wykładem na temat astronomii, geografii, kształtu Ziemi, kartografii i nawigacji. Wydano je w kilkunastu językach i później wielokrotnie wznawiano. Znalazło się w nim m.in. 1400 nazw miejscowości z opisem położenia geograficznego.

W 1527 roku Apianus został profesorem matematyki i drukarzem na uniwersytecie w Ingolstadt. W tym samym roku w „Eyn Newe Vund wolgegründte vnderweysung aller Kauffmanns Rechnung” jako pierwszy wydrukował tablice współczynników dwumianowych. Jego drukarnia przerodziła się wkrótce z niewielkiego zakładu w znaną oficynę, zajmującą się wydawaniem map. W 1534 roku Apianus opublikował tablice sinusów oraz mapę Europy. Zajmował się również budową przyrządów astronomicznych i geodezyjnych. W 1533 roku wydał dzieło pt. „Instrument Buch”, w którym opisał ich budowę (kwadrant, torquetum, laska Jakuba, teodolit, zegar słoneczny). Precyzyjne rysunki wyjaśniały zasady korzystania z nich. Kolejne dzieło „Astronomicum Caesareum” (1540 r.) zadedykował królowi Karolowi V. Księga zawierała opis 5 komet, w tym komety Halleya. Apianus odkrył, że warkocze komet są skierowane w przeciwną stronę niż Słońce. Swe prace publikował zarówno po łacinie, jak i w języku niemieckim, tym samym docierały one do szerokiego grona czytelników. Był autorem kilkudziesięciu prac z zakresu astronomii, geografii i matematyki. Miał 14 dzieci. Jeden z jego 9 synów – Filip również był matematykiem i kartografem i po ojcu objął profesurę na Uniwersytecie w Ingolstadt; był znany z wydania jednej z najdokładniejszych XVI-wiecznych map Bawarii.
Peter Apianus zmarł 24 kwietnia 1552 roku w Ingolstadt.

Oprac. JPreklama

Geoludzie

nazwisko
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt