Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Stanisław Porębski (ok. 1539-1581)


Podstarości oświęcimski, poeta, autor mapy księstw oświęcimskiego i zatorskiego. Pochodził z rodu Korniczów, którzy od XV do XVIII wieku władali wsią Poręba Wielka (woj. małopolskie) i przyjęli nazwisko Porębscy.

Wydał on w 1563 roku szczegółową jak na tamte czasy mapę zatytułowaną „Ducatus Oswieczimensis et Zatoriensis descriptio”. Zadedykował ją staroście oświęcimskiemu i zatorskiemu Zygmuntowi Myszkowskiemu. Opracowanie przedstawia tereny, które właśnie w tym czasie zostały włączone w granice Rzeczypospolitej.

Oryginał mapy ma wymiary 33 na 24,5 cm i obejmuje obszar około 4600 km2. Jej średnia skala wynosi 1:255 500, jednak występują tu dosyć istotne różnice w poszczególnych częściach mapy. Figurują na niej 162 osady z nazwami (w tym 10 miast) oraz 16 bez nazw. Autor naniósł również na mapę sieć hydrograficzną, mosty, lasy i góry. Opracowanie to stało się na długie lata podstawą szerszej wiedzy geograficznej o Wadowicach, Zatorze, Lanckoronie i innych miejscowościach.

Mapa został zamieszczona w wielu znanych atlasach tamtych czasów, m.in. w piątym wydaniu atlasu znanego kartografa Abrahama Orteliusa „Theatrum Orbis Terrarum" (1575 r.). Dzieło Porębskiego znajduje się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej KUL w Lublinie.

Oprac. BS, sierpień 2011

Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS