wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Stanisław Porębski (ok. 1539-1581)


Podstarości oświęcimski, poeta, autor mapy księstw oświęcimskiego i zatorskiego. Pochodził z rodu Korniczów, którzy od XV do XVIII wieku władali wsią Poręba Wielka (woj. małopolskie) i przyjęli nazwisko Porębscy.

Wydał on w 1563 roku szczegółową jak na tamte czasy mapę zatytułowaną „Ducatus Oswieczimensis et Zatoriensis descriptio”. Zadedykował ją staroście oświęcimskiemu i zatorskiemu Zygmuntowi Myszkowskiemu. Opracowanie przedstawia tereny, które właśnie w tym czasie zostały włączone w granice Rzeczypospolitej.

Oryginał mapy ma wymiary 33 na 24,5 cm i obejmuje obszar około 4600 km2. Jej średnia skala wynosi 1:255 500, jednak występują tu dosyć istotne różnice w poszczególnych częściach mapy. Figurują na niej 162 osady z nazwami (w tym 10 miast) oraz 16 bez nazw. Autor naniósł również na mapę sieć hydrograficzną, mosty, lasy i góry. Opracowanie to stało się na długie lata podstawą szerszej wiedzy geograficznej o Wadowicach, Zatorze, Lanckoronie i innych miejscowościach.

Mapa został zamieszczona w wielu znanych atlasach tamtych czasów, m.in. w piątym wydaniu atlasu znanego kartografa Abrahama Orteliusa „Theatrum Orbis Terrarum" (1575 r.). Dzieło Porębskiego znajduje się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej KUL w Lublinie.

Oprac. BS, sierpień 2011

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS