wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Maciej Strubicz (ok. 1530-ok.1604)


Sekretarz i kartograf króla Stefana Batorego oraz hetmana Jana Zamoyskiego, autor wielu map.
Pochodził ze Śląska z rodu Strubitzów. Opracował przed kampanią połocką mapę Wielkiego Ks. Litewskiego i Moskiewskiego oraz Inflant w skali 1:300 000 obejmującą swoim zasięgiem cały teatr wojny z carem Iwanem Groźnym. W późniejszych latach przygotował jej dwie poprawione wersje. Mapa ta została wydana przez Marcina Kromera w „Polonia, sive de situ…” w 1589 r. w Kolonii; korzystał z niej również Gerard Merkator. Jest to jedyne opracowanie kartograficzne Strubicza zachowane do dziś w oryginale. Natomiast nie dotrwała do naszych czasów sporządzona przez niego generalna mapa Polski.

Zatrudniony na służbie królewskiej Strubicz, z urodzenia szlachcicem nie był. Został jednak nobilitowany w 1583 r. i otrzymał herb szlachecki Topór. Funkcję nadwornego kartografa pełnił również u księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła, zwanego Sierotką. Z inicjatywy księcia opracował w latach 1585-99 mapę Wielkiego Księstwa Litewskiego „Magni Ducatus Lithuaniae...” w skali 1:1,3 mln. Rysunki wykonał Tomasz Makowski i mapa została wydana po raz pierwszy w Amsterdamie w 1613 roku. Jej egzemplarz znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL. Strubicz jest również autorem opisu Inflant.

Oprac. BS, czerwiec 2011 r.

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS