Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Bronisław Stanisław Piątkiewicz (1878-1966)


Prekursor polskiej fotogrametrii, profesor Politechniki Warszawskiej. Urodził się 14 września 1878 roku we wsi Babica nad Wisłokiem. W latach 1898-1900 studiował równolegle na Wydziale Inżynierii Lądowej Po­litechniki Lwowskiej oraz na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie (matematykę). Studia matematyczno-fizyczne kontynuował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po zdaniu egzaminu pedagogicznego, uczył w gimnazjach. Był także dyrektorem naukowym I Korpusu Kade­tów we Lwowie (1919-20). Jeszcze przed I wojną światową zaangażował się w harcerstwo. W czasie wojny kierował Komendą Krakowską, a na zjeździe w 1918 r., na którym utworzono ZHP, wszedł do Naczelnej Rady Harcerskiej.

Piątkiewicz wyspecjalizował się w fotogrametrii. W latach 1912-13 odbył kursy z tego zakresu w Wiedniu i Jenie. W roku 1924 zorganizował Oddział Fotogeodezyjny w Ministerstwie Robót Pu­blicznych w Krakowie, którym kierował do roku 1932. Jednym z osiągnięć tej jednostki było wykonanie stereofotogrametrycznego zdjęcia i opracowanie na autografie Wild A2 mapy Tatr Polskich w skali 1:10 000.
Piątkiewicz sporządził metodą fotogrametryczną mapę granicy polsko-rumuńskiej od Zaleszczyk do Okopów św. Trójcy. Uczestniczył także w pracach delimitacyjnych na południu Polski.

W 1926 roku rozpoczął wykłady z fotogrametrii na Poli­technice Warszawskiej i zorganizował na tej uczelni pracownię fotogrametryczną. W czasie II wojny światowej prowadził wykłady w Szkole Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz w Państwowej Szkole Technicznej. Po wojnie kontynuował pracę na Politechnice. W 1946 r. otrzymał nominację na profesora zwyczajnego i objął funkcję kierownika Katedry Fotogrametrii, którą pełnił aż do 1960 r. W latach 1945-50 był dziekanem Wydziału Geodezyjnego i równocześnie – zastępcą dyrektora GINB (późniejszy IGiK). Aktywnie działał w Polskim Towarzy­stwie Fotogrametrycznym.
Zmarł po ciężkiej chorobie 4 grudnia 1966 r. Spoczął na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Oprac. BS, Warszawa, kwiecień 2011 r. (na podstawie notki biograficznej autorstwa prof. Adama Linsenbartha w miesięczniku GEODETA, 12/2005, s.27).

Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS