wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Bronisław Stanisław Piątkiewicz (1878-1966)


Prekursor polskiej fotogrametrii, profesor Politechniki Warszawskiej. Urodził się 14 września 1878 roku we wsi Babica nad Wisłokiem. W latach 1898-1900 studiował równolegle na Wydziale Inżynierii Lądowej Po­litechniki Lwowskiej oraz na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie (matematykę). Studia matematyczno-fizyczne kontynuował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po zdaniu egzaminu pedagogicznego, uczył w gimnazjach. Był także dyrektorem naukowym I Korpusu Kade­tów we Lwowie (1919-20). Jeszcze przed I wojną światową zaangażował się w harcerstwo. W czasie wojny kierował Komendą Krakowską, a na zjeździe w 1918 r., na którym utworzono ZHP, wszedł do Naczelnej Rady Harcerskiej.

Piątkiewicz wyspecjalizował się w fotogrametrii. W latach 1912-13 odbył kursy z tego zakresu w Wiedniu i Jenie. W roku 1924 zorganizował Oddział Fotogeodezyjny w Ministerstwie Robót Pu­blicznych w Krakowie, którym kierował do roku 1932. Jednym z osiągnięć tej jednostki było wykonanie stereofotogrametrycznego zdjęcia i opracowanie na autografie Wild A2 mapy Tatr Polskich w skali 1:10 000.
Piątkiewicz sporządził metodą fotogrametryczną mapę granicy polsko-rumuńskiej od Zaleszczyk do Okopów św. Trójcy. Uczestniczył także w pracach delimitacyjnych na południu Polski.

W 1926 roku rozpoczął wykłady z fotogrametrii na Poli­technice Warszawskiej i zorganizował na tej uczelni pracownię fotogrametryczną. W czasie II wojny światowej prowadził wykłady w Szkole Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz w Państwowej Szkole Technicznej. Po wojnie kontynuował pracę na Politechnice. W 1946 r. otrzymał nominację na profesora zwyczajnego i objął funkcję kierownika Katedry Fotogrametrii, którą pełnił aż do 1960 r. W latach 1945-50 był dziekanem Wydziału Geodezyjnego i równocześnie – zastępcą dyrektora GINB (późniejszy IGiK). Aktywnie działał w Polskim Towarzy­stwie Fotogrametrycznym.
Zmarł po ciężkiej chorobie 4 grudnia 1966 r. Spoczął na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Oprac. BS, Warszawa, kwiecień 2011 r. (na podstawie notki biograficznej autorstwa prof. Adama Linsenbartha w miesięczniku GEODETA, 12/2005, s.27).

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS