Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Marcin German (XVII wiek)


W 1620 r. żupnik Adam Górski sprowadził do Polski geometrę szwedzkiego pochodzenia w celu wykonania pomiarów i sporządzenia planów kopalni soli w Wieliczce. Efektem pracy Marcina Germana były plany trzech poziomów kopalni w skali 1:3 800: „Wizerunek żupy wielickiej pierwszej (drugiej, trzeciej)" (Delineatio Prima [Secundae, Tertiae] Salifodinae Vielicensis), a także plan miasta Wieliczka. Dzieła te dedykowane królowi Władysławowi IV Wazie oraz marszałkowi nadwornemu Adamowi Kazanowskiemu zostały wydane w 1645 r. w Gdańsku na arkuszach o wymiarach ok. 40 na 50 cm. Należą one do najstarszych zachowanych planów górniczych w Europie i pierwszych w Polsce tego typu opracowań wykonanych na podstawie dokładnych pomiarów. Ponadto wyróżniają się one szatą graficzną. Sztychy przedstawiające narzędzia górnicze i pracę w kopalni wykonał słynny gdański rytownik i kartograf Wilhelm Hondius.
Plany Marcina Germana znajdują się w zbiorach Biblioteki KUL w Lublinie.

Oprac. BS, styczeń 2011 r.

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS