wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Guillaume le Vasseur de Beauplan (ok. 1600-1673)


Urodził się prawdopodobnie w Dieppe w Normandii około 1600 roku. Ten francuski inżynier, architekt i kartograf od 1630 roku był na służbie polskiej (już za panowania Zygmunta III Wazy). Od 1632 roku kierował pracami inżynieryjnymi na Ukrainie, Podolu i Wołyniu. W latach 1637-38 walczył z Kozakami pod hetmanem koronnym Stanisławem Koniecpolskim. Zajmował się m.in. projektowaniem wsi, budową dróg oraz wytyczaniem granicy polsko-moskiewskiej po zawarciu pokoju w Polanowie. Zaprojektował m.in. fortyfikacje w Barze, Brodach, Kudaku, zbudował zamek w Podhorcach (1635-40). W 1629 roku kierował wyprawą do ujścia Dniepru, wykonał wówczas pomiary szerokości geograficznej ujścia tej rzeki. Pozwoliło to na skorygowanie mapy Europy, co wykorzystał później Wilhelm Delisle przy opracowaniu dokładnej mapy kontynentu. Prawdopodobnie pierwszą mapą Beauplana była mapa południowej części Ukrainy opracowana jeszcze przed 1639 rokiem.

W 1645 roku król Władysław IV dał Beauplanowi przywilej wydrukowania mapy Ukrainy, którą ten opracował na bazie własnych pomiarów („Delineato specialis et accurata Ukrainae cum suis palatinatibus...”, skala 1:463 tys., 1650 r.). Podstawą do jej wykonania był prawdopodobnie plan generalny Ukrainy wykonany w 1648 roku w mniejszej skali i rytowany przez Wilhelma Hondiusa („Delineatio Generalis Camporum Desertorum vulgo Ukraina”). Beauplan opuścił Ukrainę na stałe w roku 1647 i powrócił do Francji. W 1652 roku wydał tam mapę Rzeczypospolitej (skala 1:1,8 mln), w 1660 roku obszerny opis Ukrainy, a w 1662 roku mapy Dniepru. Najbardziej ceniony jest opis Ukrainy, który uzupełnił opisami geograficznymi i przyrodniczymi, informacjami o fortyfikacjach, a także własnymi rysunkami. Dzieło było tłumaczone na kilka języków.
Zmarł 6 grudnia 1673 roku w Rouen.

Oprac. AB

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS