Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Guillaume le Vasseur de Beauplan (ok. 1600-1673)


Urodził się prawdopodobnie w Dieppe w Normandii około 1600 roku. Ten francuski inżynier, architekt i kartograf od 1630 roku był na służbie polskiej (już za panowania Zygmunta III Wazy). Od 1632 roku kierował pracami inżynieryjnymi na Ukrainie, Podolu i Wołyniu. W latach 1637-38 walczył z Kozakami pod hetmanem koronnym Stanisławem Koniecpolskim. Zajmował się m.in. projektowaniem wsi, budową dróg oraz wytyczaniem granicy polsko-moskiewskiej po zawarciu pokoju w Polanowie. Zaprojektował m.in. fortyfikacje w Barze, Brodach, Kudaku, zbudował zamek w Podhorcach (1635-40). W 1629 roku kierował wyprawą do ujścia Dniepru, wykonał wówczas pomiary szerokości geograficznej ujścia tej rzeki. Pozwoliło to na skorygowanie mapy Europy, co wykorzystał później Wilhelm Delisle przy opracowaniu dokładnej mapy kontynentu. Prawdopodobnie pierwszą mapą Beauplana była mapa południowej części Ukrainy opracowana jeszcze przed 1639 rokiem.

W 1645 roku król Władysław IV dał Beauplanowi przywilej wydrukowania mapy Ukrainy, którą ten opracował na bazie własnych pomiarów („Delineato specialis et accurata Ukrainae cum suis palatinatibus...”, skala 1:463 tys., 1650 r.). Podstawą do jej wykonania był prawdopodobnie plan generalny Ukrainy wykonany w 1648 roku w mniejszej skali i rytowany przez Wilhelma Hondiusa („Delineatio Generalis Camporum Desertorum vulgo Ukraina”). Beauplan opuścił Ukrainę na stałe w roku 1647 i powrócił do Francji. W 1652 roku wydał tam mapę Rzeczypospolitej (skala 1:1,8 mln), w 1660 roku obszerny opis Ukrainy, a w 1662 roku mapy Dniepru. Najbardziej ceniony jest opis Ukrainy, który uzupełnił opisami geograficznymi i przyrodniczymi, informacjami o fortyfikacjach, a także własnymi rysunkami. Dzieło było tłumaczone na kilka języków.
Zmarł 6 grudnia 1673 roku w Rouen.

Oprac. AB

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS