wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Geospatial Revolution, odc. 2
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

GeoludzieABCDFGHKLMNOPRSŚTWZ

Guillaume le Vasseur de Beauplan (ok. 1600-1673)


Urodził się prawdopodobnie w Dieppe w Normandii około 1600 roku. Ten francuski inżynier, architekt i kartograf od 1630 roku był na służbie polskiej (już za panowania Zygmunta III Wazy). Od 1632 roku kierował pracami inżynieryjnymi na Ukrainie, Podolu i Wołyniu. W latach 1637-38 walczył z Kozakami pod hetmanem koronnym Stanisławem Koniecpolskim. Zajmował się m.in. projektowaniem wsi, budową dróg oraz wytyczaniem granicy polsko-moskiewskiej po zawarciu pokoju w Polanowie. Zaprojektował m.in. fortyfikacje w Barze, Brodach, Kudaku, zbudował zamek w Podhorcach (1635-40). W 1629 roku kierował wyprawą do ujścia Dniepru, wykonał wówczas pomiary szerokości geograficznej ujścia tej rzeki. Pozwoliło to na skorygowanie mapy Europy, co wykorzystał później Wilhelm Delisle przy opracowaniu dokładnej mapy kontynentu. Prawdopodobnie pierwszą mapą Beauplana była mapa południowej części Ukrainy opracowana jeszcze przed 1639 rokiem.

W 1645 roku król Władysław IV dał Beauplanowi przywilej wydrukowania mapy Ukrainy, którą ten opracował na bazie własnych pomiarów („Delineato specialis et accurata Ukrainae cum suis palatinatibus...”, skala 1:463 tys., 1650 r.). Podstawą do jej wykonania był prawdopodobnie plan generalny Ukrainy wykonany w 1648 roku w mniejszej skali i rytowany przez Wilhelma Hondiusa („Delineatio Generalis Camporum Desertorum vulgo Ukraina”). Beauplan opuścił Ukrainę na stałe w roku 1647 i powrócił do Francji. W 1652 roku wydał tam mapę Rzeczypospolitej (skala 1:1,8 mln), w 1660 roku obszerny opis Ukrainy, a w 1662 roku mapy Dniepru. Najbardziej ceniony jest opis Ukrainy, który uzupełnił opisami geograficznymi i przyrodniczymi, informacjami o fortyfikacjach, a także własnymi rysunkami. Dzieło było tłumaczone na kilka języków.
Zmarł 6 grudnia 1673 roku w Rouen.

Oprac. ABreklama

Geoludzie

nazwisko
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt