Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Tomasz Niewodniczański (1933-2010)


Fizyk jądrowy, menedżer, kolekcjoner kartografików, urodził się 25 września 1933 roku w Wilnie, tam też spędził dzieciństwo. Po ukończeniu studiów na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie rozpoczął pracę w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku. Pod koniec 1956 r. został wysłany na stypendium do Zurychu. W Szwajcarii spędził sześć lat. W 1963 r. zdobył stopień doktora fizyki jądrowej w Instytucie Fizyki Politechniki Federalnej w Zurychu. W 1965 r. został kierownikiem Samodzielnego Laboratorium Budowy Akceleratora Liniowego w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą. Tajne służby podejrzewały Niewodniczańskiego o szpiegostwo (jego żona była obywatelką RFN), miał on bowiem dostęp do informacji o badaniach jądrowych. Odmówił współpracy ze służbami, ale był stale inwigilowany. W rezultacie w 1970 r. postanowił wyemigrować do Republiki Federalnej Niemiec. Nie przyjął jednak obywatelstwa niemieckiego, wybrał prawo stałego pobytu. Przez trzy lata pracował naukowo w Instytucie Badań nad Ciężkimi Jonami w Heidelbergu i w Darmstadt. W 1973 roku teść zaproponował mu pracę w browarze Bitburger Brauerei Th. Simon. Zarządzanie dużą firmą zagwarantowało Niewodniczańskiemu wysokie dochody, które pozwoliły na kolekcjonowanie map i zbudowanie cennego zbioru kartograficznego. Początek temu zamiłowaniu dał prezent od żony, widok Damaszku z 1576 r. kupiony w warszawskim antykwariacie. Przez 40 lat kolekcjonował głównie mapy Polski, z czasem również kartografię niemiecką. Później doszły do tego potem starodruki, listy i inne dokumenty. W jego kolekcji znalazły się m.in. listy Mickiewicza do Odyńca, dokumenty pergaminowe wszystkich królów Polski, począwszy od Kazimierza Wielkiego, rękopisy utworów Juliana Tuwima, książki z dedykacjami sławnych ludzi, a także ponad 1500 listów więźniów z hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Stworzył jedną z największych w Europie prywatnych kolekcji kartograficznych. Zgromadził ponad 3,5 tys. map i widoków polskich miast. Organizował wystawy, na których prezentował swe zbiory. Największą z nich była "Imago Poloniae" (Obraz Polski), monumentalna ekspozycja 2272 obiektów, pokazana w Berlinie oraz na Zamku Królewskim w Warszawie. Jego zbiory eksponowane były także na wystawach we Wrocławiu, Kijowie, Charkowie, Lwowie. Zmarł 2 stycznia 2010 r., został pochowany w Bittburgu. Oprac. Joanna MostowskaLidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS