Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Andrzej Majde (1937-2009)


Pochodził z w wielodzietnej rodziny nauczycielskiej gorzko doświadczonej losami wojny i okupacji. Urodził się 13 maja 1937 r. w Ciechanowie. Absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Pracę dydaktyczno-naukową rozpoczął w 1962 r. w Katedrze Fotogrametrii na tym Wydziale. W 1967 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych, w roku 1975 - doktora habilitowanego. Nie przyjął funkcji kierownika Katedry Fotogrametrii PW, pragnął bowiem poznawać świat i okresowo pracować poza krajem. Uważał, że nie można pogodzić tych planów z kierowaniem dużą i unikatową w skali kraju jednostką dydaktyczno-naukową. Przeniósł się więc na Politechnikę Śląską w Gliwicach do Zakładu Geodezji w Instytucie Budowy Dróg. Jego działania naukowo-badawcze ukierunkowane były przede wszystkim na zagadnienia geodezji inżynieryjnej, w której fotogrametria jest tylko przedmiotem wspomagającym i nie wymaga bezwarunkowej ciągłej obecności specjalisty z tego zakresu. Na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej zorganizował Instrumentarium Fotogrametryczne, zainicjował prowadzenie prac badawczych i pomiarowych z wykorzystaniem metod fotogrametrycznych, przyczynił się też do utworzenia specjalności geodezyjnej na Wydziale Górniczym i wydawania dyplomów z tego zakresu. Tytuł profesora uzyskał w roku 1987, będąc już pracownikiem Politechniki Śląskiej. Pozostał tam do czasu przejścia na emeryturę w roku 2007. Oprócz zaangażowania na uczelniach w kraju podejmował prace inżynierskie w Iraku i dydaktyczne na uniwersytetach w Durbanie (RPA) i Ammanie (Jordania). Był najwyższej klasy specjalistą i uznanym autorytetem naukowym w zakresie fotogrametrii oraz autorem kilkudziesięciu rozpraw i publikacji z tej dziedziny. Podejmował się też zadań organizacyjnych, zarówno na uczelni, jak i w stowarzyszeniach branżowych. Był dyrektorem Instytutu Budowy Dróg Politechniki Śląskiej, czynnie uczestniczył w działaniach centralnych władz Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji, Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz Akademii Inżynierskiej w Polsce. W latach 90. równolegle z pracą na Politechnice Śląskiej pracował w Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie, kontynuując specjalistyczne prace w zakresie swoich podstawowych zainteresowań - fotogrametrii i teledetekcji. Jego osiągnięcia naukowo-badawcze oraz publikacje z tego zakresu zastosowane w gospodarce i przemyśle należy uznać za szczególnie wyróżniające się. Był promotorem 7 przewodów doktorskich i autorem wielu recenzji i opinii z zakresu fotogrametrii. Znany i ceniony za bezkompromisowość oraz rzeczowość. Andrzej Majde był też wielkim miłośnikiem gór i nart oraz długich, samodzielnych wycieczek pieszych i rowerowych. Uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi oraz odznaczeniami resortowymi. Zmarł 1 października 2009 roku. oprac. na podstawie "Andrzej Majde (1937-2009)" GEODETA 11/2009Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS