Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Walter Bauersfeld (1879-1959)


Niemiecki fizyk, konstruktor i mechanik. Urodził się w Berlinie 23 stycznia 1879 roku. Studia mechaniczne odbył na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie-Charlottenburgu. Do 1905 roku był asystentem w Katedrze Mechaniki. W latach 1905-07 był zatrudniony w firmie Carl Zeiss w Jenie jako konstruktor. Następnie prowadził prace badawcze nad silnikami. W 1908 roku powrócił do zakładów Zeissa, w których pracował do 1945 roku; był w nich szefem biura konstrukcyjnego, a później dyrektorem. Tytuł profesora uzyskał w 1927 roku. Po wojnie pracował w zakładach Zeiss Opton w Oberkochen w Niemczech Zachodnich. Był konstruktorem m.in. stereoplanigrafu (1923 r.), wieloobiektywowego rzutnika dla planetarium w Deutsches Musem w Monachium (publiczny pokaz w 1923 r., obraz padał na sklepienie pierwszej na świecie żelbetowej kopuły o 16-metrowej średnicy), bezcieniowej lampy i innych urządzeń. W 1957 roku otrzymał prestiżową nagrodę – Medal Jamesa Watta nadawany przez amerykańską Institution of Mechanical Engineers.
Zmarł 28 października 1959 roku w Heidenheim.

Oprac. JP

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS