wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Skaning ułatwi modernizację statku
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

GeoludzieABCDFGHKLMNOPRSŚTWZ

Georg Bauer (Georgius Agricola) (1494-1555)


Niemiecki górnik, mineralog, lekarz, humanista, zwany ojcem mineralogii. Urodził się 24 marca 1494 roku w Glauchau nad Muldą (Saksonia) w rodzinie sukiennika. Uczęszczał do szkółki wiejskiej, a następnie szkoły łacińskiej. Studia klasyczne odbywał w latach 1514-18 na uniwersytecie w Lipsku, gdzie studiował filozofię i filologię. Już wówczas napisał swoją pierwszą pracę (na temat nauczania dzieci). W okresie 1518-22 uczył łaciny i greki w szkole w Zwickau. Od 1522 roku studiował medycynę, początkowo w Lipsku, później w Bolonii i Padwie. Studia ukończył z tytułem doktora w 1526 roku. W czasie pobytu we Włoszech przez dwa lata pracował także dla wydawnictwa Aldine Press w Wenecji. Praktykę medyczną rozpoczął w 1527 roku w znanym z wydobycia srebra ośrodku górniczym Joachimsthal (dziś Jachymów w płn. Czechach). Do 1533 roku był tam lekarzem miejskim i aptekarzem. Równolegle zajmował się mineralogią i technologią górnictwa. Zbierał, badał i opisywał minerały. W 1530 roku napisał traktat na temat mineralogii „Bermannus; sive, de re metallica”. W 1533 roku przeniósł się do górniczego Chemnitz, gdzie został lekarzem miejskim, a w 1846 roku burmistrzem.

Największe dokonania Agricoli dotyczą mineralogii i górnictwa, a nie medycyny. Jako pierwszy przeprowadził naukową klasyfikację minerałów. Napisał „De ortu et causis subterraneorum” (1544) – pierwszą pracę na temat geologii fizycznej, „De natura fossilium” (1546) – 10-tomowy traktat z zakresu paleontologii, który zadedykował księciu Saksonii, oraz „De re metallica libri XII” – największe dzieło, wydane w Bazylei rok po jego śmierci, w którym w 12 tomach opisał całą ówczesną wiedzę na temat górnictwa, geologii i metalurgii. W księdze V przedstawił technologie pomiarów i przyrządy geodezyjne stosowane w górnictwie. 12-tomowe bogato ilustrowane encyklopedyczne dzieło było przez dwa kolejne wieki najważniejszą pozycją w tym zakresie. Agricola zmarł 21 (lub 15) listopada 1555 roku w Chemnitz.

Oprac. JPreklama

Geoludzie

nazwisko
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt