wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Zbigniew Skąpski (1903-1985)


Urodził się 3 października 1903 roku w Rymanowie. Ukończył Gimnazjum im. J. Sobieskiego w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej i Wodnej Politechniki Lwowskiej (1929). Po studiach został asystentem w II Katedrze Miernictwa (1929-34). W latach 1934-39 był kierownikiem komunalnego biura pomiarów w borysławsko-drohobyckim regionie przemysłowym. Uczestnik kampanii wrześniowej. Po zajęciu Polski przez wojska niemieckie przedostał się do Francji, gdzie był szefem pracowni topograficznej w 2. pułku artylerii IV dywizjonu Wojska Polskiego na froncie francusko-niemieckim. W 1940 roku został internowany do Szwajcarii. Początkowo prowadził tam wykłady z geodezji w szkole dla internowanych w Wintertuhr, a w latach 1941-45 kierował geodezyjną obsługą budowy jednej z alpejskich dróg (Sustenstrasse). Po powrocie do kraju pracował w Krakowie w Wojewódzkim Wydziale Pomiarów i spółdzielni „Pomiar”. W latach 1949-52 był dyrektorem Państwowego Przedsiębiorstwa Mierniczego w Krakowie, którego podstawowym wtedy zadaniem była obsługa budowy Nowej Huty. Równolegle wykłada na Akademii Górniczo-Hutniczej, a w latach 1951-52 na Politechnice Krakowskiej. W 1952 roku został etatowym pracownikiem AGH w Katedrze Geodezji Górniczej.

W 1961 roku uzyskał stopień doktora i przeniósł się na Politechnikę Krakowską, na której był m.in. szefem Katedry Geodezji, kierownikiem studium wieczorowego na Wydziale Budownictwa Wodnego oraz prodziekanem, a w latach 1966-73 dziekanem wydziału. Jego zasługą był szybki rozwój Katedry Geodezji na Politechnice i utworzenie specjalizacji geodezja inżynieryjno-przemysłowa. W 1972 roku został profesorem nadzwyczajnym. Specjalizował się w zagadnieniach geodezji gospodarczej, pomiarach zakładów przemysłowych, badaniu przemieszczeń, odkształceniach zapór wodnych oraz ekonomicznych i socjologicznych aspektach prac geodezyjnych. Był promotorem 5 przewodów doktorskich, autorem skryptów i podręczników. Wieloletni Działacz Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarł 25 lutego 1985 roku.

Oprac. JP

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS