wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Skaning ułatwi modernizację statku
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

GeoludzieABCDFGHKLMNOPRSŚTWZ

Zbigniew Skąpski (1903-1985)


Urodził się 3 października 1903 roku w Rymanowie. Ukończył Gimnazjum im. J. Sobieskiego w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej i Wodnej Politechniki Lwowskiej (1929). Po studiach został asystentem w II Katedrze Miernictwa (1929-34). W latach 1934-39 był kierownikiem komunalnego biura pomiarów w borysławsko-drohobyckim regionie przemysłowym. Uczestnik kampanii wrześniowej. Po zajęciu Polski przez wojska niemieckie przedostał się do Francji, gdzie był szefem pracowni topograficznej w 2. pułku artylerii IV dywizjonu Wojska Polskiego na froncie francusko-niemieckim. W 1940 roku został internowany do Szwajcarii. Początkowo prowadził tam wykłady z geodezji w szkole dla internowanych w Wintertuhr, a w latach 1941-45 kierował geodezyjną obsługą budowy jednej z alpejskich dróg (Sustenstrasse). Po powrocie do kraju pracował w Krakowie w Wojewódzkim Wydziale Pomiarów i spółdzielni „Pomiar”. W latach 1949-52 był dyrektorem Państwowego Przedsiębiorstwa Mierniczego w Krakowie, którego podstawowym wtedy zadaniem była obsługa budowy Nowej Huty. Równolegle wykłada na Akademii Górniczo-Hutniczej, a w latach 1951-52 na Politechnice Krakowskiej. W 1952 roku został etatowym pracownikiem AGH w Katedrze Geodezji Górniczej.

W 1961 roku uzyskał stopień doktora i przeniósł się na Politechnikę Krakowską, na której był m.in. szefem Katedry Geodezji, kierownikiem studium wieczorowego na Wydziale Budownictwa Wodnego oraz prodziekanem, a w latach 1966-73 dziekanem wydziału. Jego zasługą był szybki rozwój Katedry Geodezji na Politechnice i utworzenie specjalizacji geodezja inżynieryjno-przemysłowa. W 1972 roku został profesorem nadzwyczajnym. Specjalizował się w zagadnieniach geodezji gospodarczej, pomiarach zakładów przemysłowych, badaniu przemieszczeń, odkształceniach zapór wodnych oraz ekonomicznych i socjologicznych aspektach prac geodezyjnych. Był promotorem 5 przewodów doktorskich, autorem skryptów i podręczników. Wieloletni Działacz Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarł 25 lutego 1985 roku.

Oprac. JPreklama

Geoludzie

nazwisko
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt