Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Tadeusz Skawina (1922-1976)


Urodził się 31 marca 1922 roku w Borkach koło Dąbrowy Tarnowskiej. Egzamin maturalny zdał w 1939 roku w Państwowym Liceum we Lwowie. Studia wyższe rozpoczął w tajnym nauczaniu, a ukończył w 1947 roku na Wydziale Rolno-Leśnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W tym samym roku rozpoczął pracę na Wydziałach Politechnicznych Akademii Górniczej (dzisiaj AGH) w Katedrze Gleboznawstwa. W 1950 roku uzyskał tytuł doktora nauk rolniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1962 roku profesora nadzwyczajnego, a w 1970 roku profesora zwyczajnego. Od 1953 roku był kierownikiem Katedry Gleboznawstwa najpierw na Uniwersytecie, a po jej przeniesieniu także na Akademii Górniczo-Hutniczej. W 1969 roku został dyrektorem Instytutu Ochrony Powierzchni Górniczej (po przemianowaniu Instytutu Kształtowania i Ochrony Środowiska). Był prodziekanem i dziekanem Wydziału Geodezji Górniczej AGH. Wykładał na AGH, Politechnice Krakowskiej i Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk oraz licznych towarzystw naukowych i organizacji. Działalność naukowa Tadeusza Skawiny skupiała się przede wszystkim na opisaniu procesów glebotwórczych na hałdach i zwałowiskach kopalnianych, zagadnieniach związanych z rekultywacją i ochroną terenów pogórniczych i poeksploatacyjnych, ochroną terenów przemysłowych, szacowaniem szkód w użytkach oraz inwentaryzacją warunków przyrodniczych. Był autorem kilku patentów i ponad 130 publikacji naukowych. W 1976 roku Fundacja J.W. Goethego przyznała mu Nagrodę Europy w dziedzinie kształtowania przyrody. Zmarł 23 listopada 1976 roku. Oprac. JPDron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS