wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Tadeusz Skawina (1922-1976)


Urodził się 31 marca 1922 roku w Borkach koło Dąbrowy Tarnowskiej. Egzamin maturalny zdał w 1939 roku w Państwowym Liceum we Lwowie. Studia wyższe rozpoczął w tajnym nauczaniu, a ukończył w 1947 roku na Wydziale Rolno-Leśnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W tym samym roku rozpoczął pracę na Wydziałach Politechnicznych Akademii Górniczej (dzisiaj AGH) w Katedrze Gleboznawstwa. W 1950 roku uzyskał tytuł doktora nauk rolniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1962 roku profesora nadzwyczajnego, a w 1970 roku profesora zwyczajnego. Od 1953 roku był kierownikiem Katedry Gleboznawstwa najpierw na Uniwersytecie, a po jej przeniesieniu także na Akademii Górniczo-Hutniczej. W 1969 roku został dyrektorem Instytutu Ochrony Powierzchni Górniczej (po przemianowaniu Instytutu Kształtowania i Ochrony Środowiska). Był prodziekanem i dziekanem Wydziału Geodezji Górniczej AGH. Wykładał na AGH, Politechnice Krakowskiej i Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk oraz licznych towarzystw naukowych i organizacji. Działalność naukowa Tadeusza Skawiny skupiała się przede wszystkim na opisaniu procesów glebotwórczych na hałdach i zwałowiskach kopalnianych, zagadnieniach związanych z rekultywacją i ochroną terenów pogórniczych i poeksploatacyjnych, ochroną terenów przemysłowych, szacowaniem szkód w użytkach oraz inwentaryzacją warunków przyrodniczych. Był autorem kilku patentów i ponad 130 publikacji naukowych. W 1976 roku Fundacja J.W. Goethego przyznała mu Nagrodę Europy w dziedzinie kształtowania przyrody. Zmarł 23 listopada 1976 roku. Oprac. JPEwolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS