Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Witold Senisson (1919-2002)


Urodził się 12 czerwca 1919 roku w Krakowie. Absolwent Gimnazjum Sobieskiego w Krakowie (1938 r.). W 1939 roku ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy; brał udział w kampanii wrześniowej i trafił do niewoli niemieckiej (z której wkrótce uciekł). W 1941 roku ukończył krakowską Szkołę Techniczną, uzyskując tytuł technika mierniczego. Pracował w Urzędzie Pomiarowym w Krakowie. W latach 1943-44 uczestniczył w tajnych wykładach na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Działał w Armii Krajowej, w 1944 roku walczył w oddziale partyzanckim w rejonie Miechowa. Po zakończeniu wojny pracował w Wojewódzkim Wydziale Pomiarów w Krakowie. W latach 1945-48 studiował geodezję na Politechnice Śląskiej i Akademii Górniczej w Krakowie (od 1949 r. AGH), pełniąc jednocześnie funkcję młodszego asystenta. Po uzyskaniu dyplomu magistra geodezji pozostał na AGH. W 1950 roku został przeniesiony na Wydział Geodezyjny Politechniki Warszawskiej do katedry Rachunku Wyrównawczego. Tytuł doktora uzyskał w 1960 roku. W tym samym roku został przeniesiony tym razem do Olsztyna, gdzie organizował od podstaw studia geodezyjne w Wyższej Szkole Rolniczej (przemianowanej później na AR-T; dzisiaj UW-M). Rozpoczynał od Zawodowego Seminarium Geodezji Urządzeń Rolnych, by w 1967 roku przekształcić je w Wydział Geodezji Urządzeń Rolnych. Był pierwszym dziekanem wydziału (1967-69) oraz kierownikiem Katedry Geodezji (1967-70). W latach 1978-81 pełnił funkcję wicedyrektora Instytutu Geodezji i Fotogrametrii. Tytuł profesora uzyskał w 1988 roku. W początkowym okresie swej kariery naukowej Witold Senisson zajmował się zastosowaniem metod numerycznych (m.in. algebry krakowianowej) w obliczeniach geodezyjnych. Prace te znalazły zastosowanie w czasie prac nad budową sieci triangulacyjnej w Polsce w dekadzie lat 50. W późniejszych latach koncentrował się na problematyce wyrównania wyników obserwacji. Położył wielkie zasługi w rozwój studenckiego ruchu naukowego na uczelni olsztyńskiej oraz edukowanie młodej kadry naukowej. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 12 lutego 2002 roku. Oprac. JP







Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS