wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Witold Senisson (1919-2002)


Urodził się 12 czerwca 1919 roku w Krakowie. Absolwent Gimnazjum Sobieskiego w Krakowie (1938 r.). W 1939 roku ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy; brał udział w kampanii wrześniowej i trafił do niewoli niemieckiej (z której wkrótce uciekł). W 1941 roku ukończył krakowską Szkołę Techniczną, uzyskując tytuł technika mierniczego. Pracował w Urzędzie Pomiarowym w Krakowie. W latach 1943-44 uczestniczył w tajnych wykładach na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Działał w Armii Krajowej, w 1944 roku walczył w oddziale partyzanckim w rejonie Miechowa. Po zakończeniu wojny pracował w Wojewódzkim Wydziale Pomiarów w Krakowie. W latach 1945-48 studiował geodezję na Politechnice Śląskiej i Akademii Górniczej w Krakowie (od 1949 r. AGH), pełniąc jednocześnie funkcję młodszego asystenta. Po uzyskaniu dyplomu magistra geodezji pozostał na AGH. W 1950 roku został przeniesiony na Wydział Geodezyjny Politechniki Warszawskiej do katedry Rachunku Wyrównawczego. Tytuł doktora uzyskał w 1960 roku. W tym samym roku został przeniesiony tym razem do Olsztyna, gdzie organizował od podstaw studia geodezyjne w Wyższej Szkole Rolniczej (przemianowanej później na AR-T; dzisiaj UW-M). Rozpoczynał od Zawodowego Seminarium Geodezji Urządzeń Rolnych, by w 1967 roku przekształcić je w Wydział Geodezji Urządzeń Rolnych. Był pierwszym dziekanem wydziału (1967-69) oraz kierownikiem Katedry Geodezji (1967-70). W latach 1978-81 pełnił funkcję wicedyrektora Instytutu Geodezji i Fotogrametrii. Tytuł profesora uzyskał w 1988 roku. W początkowym okresie swej kariery naukowej Witold Senisson zajmował się zastosowaniem metod numerycznych (m.in. algebry krakowianowej) w obliczeniach geodezyjnych. Prace te znalazły zastosowanie w czasie prac nad budową sieci triangulacyjnej w Polsce w dekadzie lat 50. W późniejszych latach koncentrował się na problematyce wyrównania wyników obserwacji. Położył wielkie zasługi w rozwój studenckiego ruchu naukowego na uczelni olsztyńskiej oraz edukowanie młodej kadry naukowej. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 12 lutego 2002 roku. Oprac. JPGeospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS