Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Witold Senisson (1919-2002)


Urodził się 12 czerwca 1919 roku w Krakowie. Absolwent Gimnazjum Sobieskiego w Krakowie (1938 r.). W 1939 roku ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy; brał udział w kampanii wrześniowej i trafił do niewoli niemieckiej (z której wkrótce uciekł). W 1941 roku ukończył krakowską Szkołę Techniczną, uzyskując tytuł technika mierniczego. Pracował w Urzędzie Pomiarowym w Krakowie. W latach 1943-44 uczestniczył w tajnych wykładach na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Działał w Armii Krajowej, w 1944 roku walczył w oddziale partyzanckim w rejonie Miechowa. Po zakończeniu wojny pracował w Wojewódzkim Wydziale Pomiarów w Krakowie. W latach 1945-48 studiował geodezję na Politechnice Śląskiej i Akademii Górniczej w Krakowie (od 1949 r. AGH), pełniąc jednocześnie funkcję młodszego asystenta. Po uzyskaniu dyplomu magistra geodezji pozostał na AGH. W 1950 roku został przeniesiony na Wydział Geodezyjny Politechniki Warszawskiej do katedry Rachunku Wyrównawczego. Tytuł doktora uzyskał w 1960 roku. W tym samym roku został przeniesiony tym razem do Olsztyna, gdzie organizował od podstaw studia geodezyjne w Wyższej Szkole Rolniczej (przemianowanej później na AR-T; dzisiaj UW-M). Rozpoczynał od Zawodowego Seminarium Geodezji Urządzeń Rolnych, by w 1967 roku przekształcić je w Wydział Geodezji Urządzeń Rolnych. Był pierwszym dziekanem wydziału (1967-69) oraz kierownikiem Katedry Geodezji (1967-70). W latach 1978-81 pełnił funkcję wicedyrektora Instytutu Geodezji i Fotogrametrii. Tytuł profesora uzyskał w 1988 roku. W początkowym okresie swej kariery naukowej Witold Senisson zajmował się zastosowaniem metod numerycznych (m.in. algebry krakowianowej) w obliczeniach geodezyjnych. Prace te znalazły zastosowanie w czasie prac nad budową sieci triangulacyjnej w Polsce w dekadzie lat 50. W późniejszych latach koncentrował się na problematyce wyrównania wyników obserwacji. Położył wielkie zasługi w rozwój studenckiego ruchu naukowego na uczelni olsztyńskiej oraz edukowanie młodej kadry naukowej. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 12 lutego 2002 roku. Oprac. JP







Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama