wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Edward Rühle (1905-1988)


Urodził się 2 września 1905 roku w Warszawie w rodzinie rymarza. W czasie I wojny światowej wraz z rodziną został zesłany w głąb Rosji (Ural). Po powrocie do kraju ukończył Gimnazjum im. Mikołaja Reja, a w 1926 roku rozpoczął studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego. Rok wcześniej, w 1925 roku, jako reprezentant AZS Warszawa został wicemistrzem Polski w biegu maratońskim, osiągając czas 3:51:13.0. W 1931 roku uzyskał tytuł magistra filozofii w zakresie geomorfologii i geologii. Rok później podjął pracę w Głównym Urzędzie Statystycznym w Warszawie jako referent kartograficzny. W 1937 roku przeniósł się do Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, w którym pracował jako geolog. Tytuł doktora filozofii uzyskał w 1938 roku, broniąc pracę pt. „Utwory lodowcowe zachodniej części Polesia Wołyńskiego”. W latach 1937-38 był redaktorem „Rocznika Ziem Wschodnich”.

W czasie II wojny światowej działał w podziemiu. Był szefem komórki kartograficznej Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej (1939-42) i zastępcą szefa Wojskowej Służby Geograficznej Komendy Głównej AK „Schronisko” (1943-45). W tym czasie pracował w Amt für Bodenforschung, czyli zreorganizowanym przez Niemców Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie, co ułatwiało mu zdobycie materiałów kartograficznych. W czasie powstania warszawskiego walczył na terenie Śródmieścia i Starego Miasta. Po wyzwoleniu Rühle pracował dalej w Państwowym Instytucie Geologicznym. W 1945 roku został wicedyrektorem instytutu, później kierował Wydziałem Kartograficzno-Wydawniczym. W latach 1953-55 był wicedyrektorem PIG, a następnie jego dyrektorem naczelnym (do 1966 r.). Po ustąpieniu ze stanowiska dyrektora zajmował się m.in. redakcją map geologicznych Polski w skali 1: 50 000. W latach 1968-70 był wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych (IUGS), a w okresie 1969-79 wiceprzewodniczącym Komitetu Nauk Geologicznych PAN. W latach 1975-88 został redaktorem naczelnym „Przeglądu Geologicznego”, a w latach 1981-88 przewodniczącym Rady Naukowej PIG.

Tytuł profesora nadzwyczajnego Edward Rühle uzyskał w 1954 roku, a dziesięć lat później profesora zwyczajnego. Jest autorem około 300 publikacji, autorem lub współautorem kilkudziesięciu map geologicznych Polski i Europy i twórcą 2500 opisów rdzeni wiertniczych. W jego dorobku kartograficznym znajdują się m.in.: „Przeglądowa mapa geologiczna surowców mineralnych Polski” (skala 1:300 000; 1946 r.), „Atlas geologiczny Polski” (1:1 mln; 1954-60), „Atlas geologiczny Polski” (1:2 mln; 1956 r.). Był także inicjatorem wydania serii tematycznej „Biuletynu Państwowego Instytutu Geologicznego” poświęconej badaniom czwartorzędu w Polsce oraz współorganizatorem Wydawnictw Geologicznych. Twórca powojennej kartografii geologicznej. Odznaczony wieloma orderami, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 24 sierpnia 1988 roku.

Oprac. Anna WardziakWielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS