wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Eugeniusz Romer (1871-1954)


W 1899 roku habilitował się, przedstawiając pracę „Studia nad asymetrią dolin”. W 1911 roku został profesorem zwyczajnym. Pierwszą pracą Romera była posada zastępcy nauczyciela w lwowskim gimnazjum nr III (1893-94). W 1904 roku ukazał się pierwszy podręcznik do geografii jego autorstwa. Do drugiego wydania tej książki z 1908 roku dołączono „Atlas geograficzny”, który dał początek twórczości kartograficznej Romera. W latach 1906-12 zajmował się badaniami klimatycznymi. W roku 1908 rozpoczął pracę na Uniwersytecie we Lwowie, gdzie wkrótce został kierownikiem Zakładu Geograficznego (od 1911 roku po zmianie nazwy – Instytutu Geograficznego).
Dziesięć lat później – zrzeszając współpracowników tegoż instytutu – założył własny Instytut Kartograficzny, który wkrótce nazwano jego imieniem i który przez prawie 40 lat wydawał mapy tworzone lub współtworzonego przez niego. W 1914 roku dla zapewnienia właściwego poziomu przygotowania materiału do druku, jak i samego druku map powstały Zjednoczone Zakłady Kartograficzne i Wydawnicze „Książnica-Atlas” należące do Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych S.A. we Lwowie. Spółka zajmowała się wydawaniem podręczników szkolnych i akademickich, publikacji naukowych oraz produkcją kartograficzną. Do wybuchu II wojny światowej wydała ponad 3200 tytułów książek, atlasów i map. Przez pierwszy okres I wojny światowej Romerowie przebywali w Wiedniu.
Wówczas to Eugeniusz pracował nad „Geograficzno-statystycznym atlasem Polski”, który wydano drukiem w grudniu 1915 roku właśnie w Wiedniu. Atlas zawierał mapy przedstawiające Polskę przedrozbiorową i Śląsk wraz z oficjalnymi danymi statystycznymi pochodzącymi z administracji państw zaborczych. Zawierał objaśnienia w trzech językach, a Romer zadbał o nadanie rozgłosu publikacji. Wyjątkowość Atlasu polegała nie tylko na jego walorach kartograficznych, ale i miejscu i okresie wydania. Publikacja przyniosła mu uznanie, ale i kłopoty (z próbą aresztowania za wyeksportowanie atlasu poza granice monarchii), była też jedną z pozycji służącą do wytyczenia granic II Rzeczypospolitej.
W 1923 roku Romer założył we Lwowie pierwsze na świecie czasopismo kartograficzne – „Polski Przegląd Kartograficzny”. Kwartalnik ukazywał się do 1934 roku (po wojnie wznowiono jego wydawanie w 1969 r.). W 1931 roku przeszedł na emeryturę. Od 1944 roku mieszkał w Warszawie, tam przeżył powstanie; po deportacji do obozu w Pruszkowie dotarł do Krakowa, gdzie mieszkał do chwili śmierci w 1954 roku.
Od 1946 r. był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Eugeniusz Romer był doktorem honoris causa uniwersytetów Jagiellońskiego i Poznańskiego oraz członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiej Akademii Nauk i licznych zagranicznych towarzystw naukowych, między innymi wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Unii Geograficznej. Był promotorem wielu prac doktorskich; jego imieniem nazwano lodowce na Grenlandii i Alasce. W Polsce wiele ulic nosi jego imię.
Wśród licznych opracowań kartograficznych Romera na uwagę zasługują: „Powszechny atlas geograficzny” (1928 r.), „Polski atlas kongresowy” (1921 r.), ścienne hipsometryczne mapy Polski czy atlasy krajoznawcze województw wydawane w latach 1923-25. Cechami kartografii romerowskiej są: przedstawianie rzeźby terenu metodą hipsometryczną, przyjęcie stałych barw dla konkretnych warstw hipsometrycznych, przyjęcie poziomicy 300 m jako umownej granicy wyżyn i nizin, znaczna generalizacja rysunku, wprowadzenie pojęcia mapy pozornie pustej, szerokie stosowanie metody izarytmicznej na mapach tematycznych. Uważany za twórcę nowoczesnej polskiej kartografii. Zmarł w 1954 roku.
Oprac. JPModel 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS