Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Aleksander Płatek (1924-1996)


Urodził się 26 lutego 1924 roku w Wysocicach w województwie krakowskim. W czasie wojny uczęszczał do Szkoły Górniczo-Hutniczo-Mierniczej na krakowskich Krzemionkach, którą ukończył w 1945 roku z tytułem technika mierniczego. Rok później zdał egzamin maturalny i wstąpił na Akademię Górniczą (później AGH), którą ukończył w 1950 roku, uzyskując tytuł inżyniera geodety. Już w czasie studiów rozpoczął pracę zarobkową w Krakowskim Okręgowym Przedsiębiorstwie Mierniczym, w którym pracował do 1954 roku. W tym samym roku został zatrudniony w Katedrze Geodezji Przemysłowej AGH. W 1964 roku obronił pracę doktorską, w której zajął się zagadnieniem dokładności przemieszczeń punktów sieci trygonometrycznych na terenach górniczych. Tytuł profesora nadzwyczajnego nadano mu w 1982 roku, a zwyczajnego siedem lat później. Aleksander Płatek był autorem około 100 publikacji naukowych (30 publikowanych za granicą) oraz podręczników z geodezji inżynieryjno-przemysłowej, odkształceń i przemieszczeń oraz elektronicznej techniki pomiarowej (dwutomowe "Geodezyjne dalmierze elektromagnetyczne i tachymetry elektroniczne" oraz "Elektroniczna technika pomiarowa w geodezji"). Był promotorem ośmiu przewodów doktorskich i opiekunem ponad 100 dyplomowych prac magisterskich i inżynierskich. Członek Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk, działacz Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (IAG) oraz Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG). Laureat licznych nagród, uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 4 grudnia 1996 roku. Oprac. JPKolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS