wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Aleksander Płatek (1924-1996)


Urodził się 26 lutego 1924 roku w Wysocicach w województwie krakowskim. W czasie wojny uczęszczał do Szkoły Górniczo-Hutniczo-Mierniczej na krakowskich Krzemionkach, którą ukończył w 1945 roku z tytułem technika mierniczego. Rok później zdał egzamin maturalny i wstąpił na Akademię Górniczą (później AGH), którą ukończył w 1950 roku, uzyskując tytuł inżyniera geodety. Już w czasie studiów rozpoczął pracę zarobkową w Krakowskim Okręgowym Przedsiębiorstwie Mierniczym, w którym pracował do 1954 roku. W tym samym roku został zatrudniony w Katedrze Geodezji Przemysłowej AGH. W 1964 roku obronił pracę doktorską, w której zajął się zagadnieniem dokładności przemieszczeń punktów sieci trygonometrycznych na terenach górniczych. Tytuł profesora nadzwyczajnego nadano mu w 1982 roku, a zwyczajnego siedem lat później. Aleksander Płatek był autorem około 100 publikacji naukowych (30 publikowanych za granicą) oraz podręczników z geodezji inżynieryjno-przemysłowej, odkształceń i przemieszczeń oraz elektronicznej techniki pomiarowej (dwutomowe "Geodezyjne dalmierze elektromagnetyczne i tachymetry elektroniczne" oraz "Elektroniczna technika pomiarowa w geodezji"). Był promotorem ośmiu przewodów doktorskich i opiekunem ponad 100 dyplomowych prac magisterskich i inżynierskich. Członek Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk, działacz Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (IAG) oraz Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG). Laureat licznych nagród, uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 4 grudnia 1996 roku. Oprac. JPRadarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS