Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Artur Batut (1846-1918)


Francuski amator fotografii, także tej wykonywanej z powietrza. Urodził się 9 lutego 1846 roku w Castres. Zainspirowany zdjęciami z balonu wydrukowanymi w jednym z paryskich czasopism do fotografowania użył latawca. Skonstruował w tym celu lekką kamerę, używając do jej budowy drewna, tektury i jednosoczewkowego obiektywu. Pierwsze zdjęcie wykonał w maju 1888 roku. Kolejne, z wysokości ok. 140 metrów, 13 lutego następnego roku, korzystając przy tym z migawki o czasie otwarcia 1/100 sek. Latawce Batuta budowane były pierwotnie z drewna bambusowego, później z topoli. Miały one około 2,5 metra rozpiętości i ważyły niespełna 2 kg. Kamera wyposażona była w płytę szklaną o wymiarach 13x18 cm pokrytą warstwą światłoczułą, na wyzwolenie migawki w odpowiednim momencie pozwalał lont zapalany przed wypuszczeniem latawca. Konstrukcję latawców rozwijał, uzbrajając je m.in. w barometr, służący do określania wysokości, na jakiej wykonano zdjęcie. Wszystkie fotografie Batut wykonał w okolicy Labruguiere, gdzie mieszkał. Zmarł na atak serca 19 stycznia 1918 roku.

Oprac. JP

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS