wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Tadeusz Lazzarini (1913-1986)


Urodził się w 29 marca 1913 roku w Warszawie. W 1937 roku ukończył studia na Politechnice Warszawskiej, uzyskując tytuł inżyniera mierniczego. Doświadczenie geodezyjne zdobywał, pracując przez 3 lata na budowie zbiornika wodnego w Czechowie na Dunajcu. W 1945 roku został zatrudniony na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej, gdzie prowadził wykłady z zakresu geodezji I. W latach 1949-51 był wicedyrektorem, a następnie dyrektorem Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie. W 1951 roku uzyskał tytuł doktora nauk technicznych i został zastępcą profesora, w tym czasie swe zainteresowania naukowe skoncentrował na zagadnieniach geodezji II i badaniu przemieszczeń budowli. W tym samym roku awansował na kierownika Katedry Geodezyjnych Pomiarów Szczegółowych (funkcję tę pełnił do 1970 r.). W 1955 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1964 zwyczajnego. Prowadził wykłady na Wydziale Geodezji Górniczej w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (1952-53) i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (1958-62, 1976-78). W latach 1966-67 był także wykładowcą na Uniwersytecie w Bagdadzie, a w 1974 roku na Uniwersytecie Fredericton (Nowy Brunszwik) w Kanadzie. Trzykrotnie pełnił funkcję dziekana Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (1953-55, 1962-64, 1969-71). Głównym obiektem zainteresowań naukowych Tadeusza Lazzariniego były geodezyjne pomiary przemieszczeń budowli. Jego autorstwa jest fundamentalny podręcznik z tej dziedziny "Geodezyjne pomiary przemieszczeń budowli i ich otoczenia" (1977 r.). Pod jego naukowym kierownictwem prowadzono m.in. pomiar odkształceń dźwigarów mostu Poniatowskiego w Warszawie (1945-46), przemieszczeń kościoła św. Anny w Warszawie (1949-50), pomiar odkształceń gruntu i konstrukcji w czasie realizacji licznych inwestycji, m.in.: Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, elektrociepłowni w Warszawie, Koninie i Łodzi, zapór wodnych w Rożnowie i Porąbce. Stworzył jednolitą metodę pomiarów przemieszczeń bazującą na wykorzystaniu metody najmniejszych kwadratów. Był autorem kilkudziesięciu opracowań naukowych, 8 podręczników i skryptów oraz promotorem 9 przewodów doktorskich. Opracowania Tadeusza Lazzariniego tłumaczone były na wiele języków i znalazły odbicie w pracach naukowych wielu zagranicznych badaczy, m.in. w RFN, ZSRR, Czechosłowacji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Bułgarii. Autor ośmiu podręczników i skryptów oraz licznych publikacji z dziedziny geodezji II i geodezyjnych pomiarów przemieszczeń. Przez prawie ćwierć wieku był członkiem Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk. Działacz FIG. Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta, laureat licznych nagród. Autorytet naukowy i moralny. Zmarł 30 września 1986 roku. Oprac. JPOtwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS