wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

GeoludzieABCDFGHKLMNOPRSŚTWZ

Bronisław Dzikiewicz (1899-1978)


Urodził się 20 stycznia 1899 roku w Żyrardowie, gdzie pobierał pierwsze nauki. Wybuch I wojny światowej przerwał edukację i rzucił go w rejon Doniecka. W 1918 roku powrócił do Polski, wkrótce został powołany w szeregi Wojska Polskiego. W 1925 roku po ukończeniu Dwuletniej Oficerskiej Szkoły Topografów przydzielono go do Wojskowego Instytutu Geograficznego (WIG). Pierwsze prace Dzikiewicza związane były z wykonaniem map topograficznych. Pracując w WIG, równolegle studiował na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej, który ukończył w 1935 roku. Do wybuchu II wojny światowej zajmował się pomiarami i obliczeniami sieci triangulacyjnych. Działania wojenne rzuciły go do ZSRR, gdzie w 1942 roku wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych. Wraz z armią Andersa powędrował przez Iran, Irak, Palestynę do Europy. W 12. Kompanii Geograficznej II korpusu prowadził szkolenie kadry geodezyjnej. Gdy II korpus wylądował we Włoszech, kierował pomiarami geodezyjnymi wspomagającymi działania artylerii m.in. w bitwie o Monte Cassino.

W 1947 roku wrócił do Polski, został przydzielony do Wojskowego Instytutu Geograficznego i objął szefostwo Wydziału Geodezyjnego Wojskowej Służby Topograficznej. W 1949 roku rozpoczął prowadzenie wykładów z astronomii i geodezji wyższej w Oficerskiej Szkole Topografów. W 1953 roku został wykładowcą na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, gdzie najpierw był kierownikiem Zakładu Geodezji, a później szefem Katedry Geodezji i Topografii oraz prodziekanem na Wydziale Inżynierii Wojskowej i Geodezji. Równolegle prowadził wykłady na Politechnice Warszawskiej. W 1962 roku został profesorem nadzwyczajnym na Wojskowej Akademii Technicznej i całkowicie poświęcił się pracy naukowej. Dzięki jego inicjatywie powstała stacja obserwacyjna sztucznych satelitów Ziemi. Był autorem kilkudziesięciu prac naukowych, podręczników i książek z dziedziny geodezji, promotorem trzech prac doktorskich. W latach 1952-78 był zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika „Geodezja i Kartografia”. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 3 września 1978 roku.

Oprac. JP
Fot. z książki Eugeniusza Sobczyńskiego „Historia Służby Geograficznej i Topograficznej Wojska Polskiego”, Warszawa, 2000reklama

Geoludzie

nazwisko
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt